معرفی کتاب «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی
وقتی تمدن و آینده‌ی بشریت در لوله‌های آزمایشگاه رقم میخورد

معرفی کتاب «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی

هاکسلی در دنیای شگفت نو، ما را به دیدار دنیایی می‌برد که در آن یک دولت واحد بر تمام جهان حاکم است. مشکلات زندگی انسان‌ها حل شده و تولید مثل هم، به روش کاملاً مکانیکی و با استفاده از ابزار‌های نوین تکنولوژی صورت می‌گیرد
کد خبر: ۸۹۰۲۱
بازدید : ۱۵۲۲
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
معرفی کتاب «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی
 
فرادید| «دنیای قشنگ نو» نمایان ‏ترین اثر آلدوس هاکسلی، نویسنده‌ی بریتانیایی است. بعضی از منتقدان، طنزِ این کتاب را بیش از حد تلخ و تند می ‏دانند. پرخاش توفنده‏‌ای که هاکسلی به صنعت ‏گرایی دیوانه ‏وار انسان امروز می‏ کند، در عین حال هم امید او را به بشر و هم نومیدی او را از بشر نشان می ‏دهد. به یک اعتبار در تحلیل آخر، این کتاب را باید خوشبینانه دانست، زیرا با وجود تهدید همه جانبه ‏ای که حیات بشر را احاطه کرده است، هاکسلی به بقای او اعتقاد دارد. از طرف دیگر شاید بتوان گفت که هاکسلی «امروز» را هجو می ‏کند نه آینده را. ناکجاآباد فردای او همین خراب‏ آباد امروز ماست. «دنیای قشنگ نو» از اعقاب جمهوریت افلاطون است و به گفتۀ یکی از ناقدان، هاکسلی اتوپیا را از آن جهت علم می‏ کند که دیگر هرگز علم نشود. آخرین سخنش این است که امکان زیستن هست، ولی این‏ گونه زیستن زندگانی نیست.
 
معرفی کتاب «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی

هاکسلی در دنیای شگفت نو، ما را به دیدار دنیایی می‌برد که در آن یک دولت واحد بر تمام جهان حاکم است. مشکلات زندگی انسان‌ها حل شده و تولید مثل هم، به روش کاملاً مکانیکی و با استفاده از ابزار‌های نوین تکنولوژی صورت می‌گیرد. بنابراین، انسان‌ها دیگر نیازی به نهادی مانند خانواده ندارند و هر کدام می‌توانند مستقل زندگی کنند.
در دنیای جدید هاکسلی، انسان‌ها در طبقات اجتماعی متفاوت زندگی می‌کنند. چون به هر حال، وجود طبقات اجتماعی برای اداره‌ی جامعه ضروری است؛ اما دولت به نوعی از فن‌آوری دست یافته که می‌تواند احساس رضایت را در همه‌ی افراد و همه‌ی طبقات القا کند. بنابراین، انسان‌ها میل به تغییر طبقه ندارند و از این طریق، ثبات اجتماعی هم حفظ می‌شود.

خلاصه داستان
 
معرفی کتاب «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی

کنترل کنندگان جهان در آینده‌ای بسیار دور، جامعه‌ای آرمانی خلق کرده اند که تمامی اعضای آن، به واسطه‌ی استفاده‌ی هوشمندانه از مهندسی ژنتیک، شست و شوی مغزی، روابط جنسی و مواد مخدر، مشتریانی راضی و خشنود هستند. به نظر می‌رسد در این جامعه، تنها شخصیتی به اسم برنارد مارکس است که فکر و خیال رهایی از این اجتماع را در سر می‌پروراند. شاید رفتن به یکی از معدود جوامع کوچک باقی مانده، بتواند علاجی بر پریشانی و آشفتگی مارکس باشد؛ جوامعی استثنایی که در آن‌ها هنوز زندگی غیرآرمانی به شیوه‌ی گذشته در جریان است. رمان دنیای قشنگ نو، از شمار آرمان شهر‌ها (یوتوپیاها) است، اما یوتوپیای منفی و بدبینانه (پاد آرمان شهر). هاکسلی در فانتزی طنزآلود و تخیلی خود، اختراع و ابداع بسیاری از چیز‌ها را پیش بینی کرد، که همگی آن‌ها به حقیقت پیوسته اند. رمان دنیای قشنگ نو، داستانی بدیع، آینده نگر و به یاد ماندنی‌ترین شاهکار هاکسلی است و تصویری بسیار نزدیک به واقعیت از شرایط کنونی زندگی انسان‌ها ارائه می‌کند.

قسمت‌هایی از کتاب
 
معرفی کتاب «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی

«راز سعادت و فضیلت در همین نهفته است: دوست داشتن آن چه آدم باید انجام بدهد. تمام هدف‌های شرطی سازی در این خلاصه می‌شود: علاقه‌مند ساختن آدم‌ها به سرنوشت اجتماعی گریزناپذیرشان».

«مدیر کلید را خاموش کرد. صدا خاموش شد. تنها، شبح مبهم آن از زیر هشتاد بالش به زمزمه ادامه داد. «قبل از اینکه بیدار بشوند، چهل پنجاه مرتبه‌ی دیگر برایشان تکرار می‌شود؛ سه شنبه و پنج شنبه هم همین طور. هر هفته صد و بیست دفعه، در سه وعده، تا سی ماه. بعد از آن می‌روند سر درس بالاتر.»

«و خانه، درونش به اندازه‌ی بیرونش گند بود. درونش مثل لانه‌ی خرگوش بود، مثل یک کپه‌ی آشغال که از اصطکاک و تراکم حیات گرم شده باشد، و بوی تعفن احساسات ازش بلند بود. چه صمیمیت خفه کننده ای! چه روابط خطرناک و ابلهانه و وقیحی بین اعضای خانواده برقرار بود! مادر مثل دیوانه‌ها بچه هایش را زیر بال می‌گرفت... عین گربه‌ای که توله هایش را زیر بال بگیرد؛ اما گربه‌ای که حرف می‌زد، گربه‌ای که متصل می‌گفت: «بچه ا م. بچه ا م. آخ، آخ، روی سینه ا م، دست‌های کوچولوش، گرسنگیش، و آن لذت عذاب آلود نگفتنی! تا آخرش بچه ا م خوابش ببره، بچه ا م خوابش ببره با یه حباب سفید شیر کنج لبش. کوچولوی قشنگم بخوابه»

درباره نویسنده
 
معرفی کتاب «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی

آلدوس لئونارد هاکسلی، زاده‌ی ۲۶ ژوئیه ۱۸۹۴ - درگذشته‌ی ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳، نویسنده و فیلسوف بریتانیایی و یکی از اعضای برجسته‌ی خانواده‌ی هاکسلی بود. بیشتر شهرت او به خاطر رمان هایش همچون دنیای قشنگ نو که در یک زمینه‌ی پادآرمانشهری از لندن تصویر شده است، یا برای کتاب‌های غیرداستانی اش مانند در‌های ادراک که به بیان تجربه‌های نویسنده از مصرف یک داروی روان گردان اختصاص دارد، و یا برای طیف گسترده‌ای از مقالات است. او در ابتدای دوران فعالیت اش، ویرایشگر مجله‌ی آکسفورد پوئتری بود و تعدادی داستان کوتاه و شعر نیز منتشر کرد. بعدتر، سفرنامه، فیلم نامه و نمایش نامه نیز نوشت. وی دهه‌های پایانی زندگی اش را در آمریکا گذراند و از ۱۹۳۷ تا زمان مرگش در لس آنجلس زندگی کرد. در سال ۱۹۶۲ یک سال قبل از مرگ اش، عنوان مصاحب ادبیات از طرف انجمن پادشاهی ادبیات انگلستان به او اعطا شد. هاکسلی یک انسان گرا، صلح جو و هجونویس بود. بعدها، موضوع‌های روحانی همچون فرا-روان شناسی، عرفان فلسفی به طور مشخص، و عام گرایی نیز در شمار علایق او قرار گرفتند. در سال‌های پایانی زندگی اش، او را به عنوان یکی از اندیشمندان برجسته‌ی زمانه‌ی خودش پذیرفته بودند. او هفت بار برای دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات نامزد شده بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین