اکران دیدن این فیلم جرم است

دیدن این فیلم جرم است در جشنواره به عنوان یک فیلم سیاسی با واکنش‌های فراوان و گا‌ها تندوتیزی رو به رو شد و اکران این فیلم در حالی به تأخیر افتاد که به دلیل انتقاداتی که به دولت و بعضی سیاسیون وارد شده بود، پروانه نمایش آن صادر نشد.
کد خبر: ۸۹۳۱۵
بازدید : ۹۷۲
۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
دیدن این فیلم جرم است

فرادید| تیزر فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» منتشر شد. این فیلم بعد از اکران در سی و هفتمین جشنواره فجر به محاق توقیف رفت و بعد از گذشت ۲ سال از ۱۷ دی ماه به اکران سینمایی رسید. کارگردان این فیلم رضا زهتابچیان است و مهدی زمین پرداز، امیر آقایی، لیندا کیانی و حسین پاکدل در این فیلم ایفای نقش می‌کنند.

فیلمی در ژانر سیاسی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه محصول سازمان سینمایی سوره حوزه هنری است. این فیلم که دریافت پروانه ساخت آن مسیر پر پیج و خمی داشته است، به ماجرای یک گروگانگیری می‌پردازد. فیلم رضا زهتابچیان را از نظر مضمون و حساسیت سیاسی با فیلم «آژانس شیشه‌ای» مقایسه کرده‌اند و در این میان برخی معتقدند «دیدن این فیلم جرم است» حتی از فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا هم جسورتر است.در جشنواره به عنوان یک فیلم سیاسی با واکنش‌های فراوان و گا‌ه تندوتیزی رو به رو شد و اکران این فیلم در حالی به تأخیر افتاد که به دلیل انتقاداتی که به دولت و بعضی سیاسیون وارد شده بود، پروانه نمایش آن به مدت یک سال صادر نشد و اجازه اکران نداشت.
 
پس از دو سال بلاتکلیفی، از صبح روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه در برخی استان‌های کشور این فیلم روی پرده رفت و قرار بود همزمان با اعلام ستاد کرونا و پس از بازگشایی سینما‌های تهران، در پایتخت نیز به‌عنوان فیلم جدید اکران شود که با زرد شدن وضعیت کرونا در شهر تهران، سینما‌های این استان از ۲۰ دی ماه اجازه بازگشایی و اکران فیلم را داشتند.
 
در آستانه اکران فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» از پوستر اصلی این فیلم نیز رونمایی شد.
 

فیلم «دیدن این فیلم جرم است»قاچاق فیلم

نسخه باکیفیت این فیلم با گذشت سه روز از اکران عمومی در فضابی مجازی منتشر شد. قاچاق فیلم در حالی صورت گرفت که این اثر به صورت آنلاین به نمایش درنیامده بود. نکته‌ای که که به آن اشاره شده ثبت " جهت بازبینی جشنواره جهانی فیلم فجر" در گوشه تصویر است.

از ابتدای سال با شیوع کرونا، تمام فیلم‌های سینمایی که به صورت اینترنتی به نمایش درآمدند با تهدید انتشار غیرقانونی در فضای مجازی رو به رو بوده‌اند، اما «دیدن این فیلم جرم است» مورد استثنایی قاچاق‌هاست، چرا که نسخه باکیفیت آن همزمان با اکران در سینما‌ها پخش شده است.

به گزارش فرادید به نقل از روابط عمومی جشنواره جهانی فیلم فجر، روز ۲۰ دی ماه اطلاعیه‌ای از سوی دست‌اندرکاران فیلم «دیدن این فیلم جرم نیست» منتشر شد و صاحبان اثر ادعا کردند نسخه قاچاق فیلم همان نسخه بازبینی جشنواره جهانی فیلم فجر است که به همین منظور جشنواره توضیحاتی را برای روشن شدن این مساله اعلام می‌دارد.
 
نسخه قاچاق دیدن این فیلم جرم است

پاسخ جشنواره به نسخه قاچاق دیدن این فیلم جرم است

پاسخ جشنواره به این ادعا برای روشن شدن اذهان عمومی، به شرح زیر اعلام می‌شود:

"متاسفانه صاحبان فیلم «دیدن این فیلم جرم نیست» فراموش کرده‌اند که نسخه فیزیکی بازبینی را تحویل دفتر جشنواره جهانی نداده‌اند و با اعزام نماینده مورد اطمینان خود، نسخه بازبینی را توسط ایشان به دبیرخانه جشنواره جهانی فرستاده و پس از بازبینی در حضور آن نماینده، نسخه را تحویل گرفته‌اند. از این رو هیچ نمونه‌ای از فیلم مزبور در دفتر جشنواره موجود نبوده که چنین اتفاقی از این طریق افتاده باشد.

در چند ماه اخیر، صاحبان فیلم «دیدن این فیلم جرم نیست» و در پی آن، معدودی از رسانه‌ها، بدون ارائه مدارک مستدل و حتی کوچک‌ترین پیگیری در خصوص نحوه قاچاق این فیلم، به صرف وجود کپشنی با عنوان بازبینی جشنواره جهانی فیلم فجر در زیر نسخه موجود در فضای مجازی، شبهاتی را درباره جشنواره جهانی مطرح کرده‌اند.

بدیهی است حتی به فرض تحویل نسخه به جشنواره، کلیه نسخ بازبینی فیزیکی تحویل شده به دبیرخانه فیلم‌های ایرانی جشنواره، در صورت عدم مراجعه صاحب اثر برای دریافت نسخه تا تاریخ معین، به روال معمول بین‌المللی، امحاء می‌شوند.

لازم به تاکید است که در سال‌های اخیر صد‌ها فیلم مهم ایرانی و خارجی به ویژه آثاری که پیش از این در هیچ رویدادی به نمایش درنیامده‌اند، در اختیار دبیرخانه جشنواره جهانی فیلم فجر قرار گرفته‌اند و حتی یک مورد مشابه ادعای دست‌اندرکاران این فیلم، پیش نیامده است.

به‌رغم آنکه جشنواره جهانی فیلم فجر، در مقام پایگاهی مطمئن برای دریافت محصولات سینمایی از تمام نقاط جهان، کوچک‌ترین تردیدی ندارد که نسخه فیزیکی فیلم مورد نظر تنها در اختیار صاحبان اثر بوده و به دفتر جشنواره تحویل نشده است، پیگیری‌ها و مکاتباتی را با پلتفرم‌های خارجی که فیلم را منتشر کرده‌اند، آغاز کرده تا نسبت به شناسایی مجرای این عمل غیرقانونی اطمینان حاصل کند.

شگفت آنکه به نظر می‌رسد صاحبان اثر تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند. "
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه