کتاب «جهش اجتماعی» اثر ویلیام فون هیپل
چگونه شش میلیون سال تکامل انسان زندگی امروزی ما را شکل داده است

کتاب «جهش اجتماعی» اثر ویلیام فون هیپل

جهش اجتماعی می‌کوشد برخی یافته‌های علمی تازه دربارهٔ شکل گیری ویژگی‌های زیستی و روانی انسان را به زبانی ساده بیان کند و ضمن ارائهٔ روایتی جذاب از تاریخ تحولات زیستی گونهٔ انسان، چگونگی و چرایی شکل گیری برخی ویژگی‌های روانی در انسان را توضیح می‌دهد
کد خبر: ۸۹۴۰۶
بازدید : ۱۵۵۱
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
معرفی کتاب «جهش اجتماعی» اثر ویلیام فون هیپل
 
فرادید| تاریخ تکاملیِ گونه‌ی ما انسان‌ها، فارغ از فرهنگ، محل تولد و سن، برای همه‌ی ما مشترک است. ما انسان‌ها مطمئنا یک نوع منحصر به فرد از حیوانات هستیم، اما تمام عادت ها، الگو‌های فکری و رفتار‌های ما به واسطه میلیون‌ها سال تکامل شکل گرفته است، مانند تمام گونه‌های زیستی دیگر. اجداد گذشته‌ی دور ما فقط با انطباق مهارت‌های پیچیده اجتماعی و اتخاذ یک سبک زندگی مشترک و موفق به زنده ماندن شدند. همان غرایز اساسی امروز نیز در درون ما وجود دارد. به همین ترتیب، درک جهان و یافتن خوشبختی پایدار مستلزم بهره برداری از آن انگیزه‌های اجتماعی است.

به گزارش فرادید؛ ویلیام فون هیپل، روانشناس پیشرو، در کتاب «جهش اجتماعی»، تاریخ و روان شناسی را با علم تکامل درمی آمیزد و تاریخ تکاملی ما را قدم به قدم دنبال می‌کند تا نشان دهد چگونه رویداد‌هایی در گذشته‌های بسیار دورمان هنوز هم زندگی امروزمان را شکل می‌دهند. تأثیر این عوامل بسیار گسترده و چشمگیر است: از مسائل عادی و روزمره مانند میل به اغراق گویی و بزرگنمایی گرفته تا موارد عجیبی مانند اینکه چرا خودمان دروغ هایمان را باور می‌کنیم.

معرفی کتاب «جهش اجتماعی» اثر ویلیام فون هیپل
"جهش اجتماعی" به قلم "ویلیام فون هیپل" کاوشی پیشگامانه و آگاه کننده است که از علم فرگشت جهت فراهم کردن چشم اندازی جدید بر روانشناسی انسان بهره برده و آشکار می‌سازد که چطور چالش‌های عظیم از گذشته‌های ما، برخی از اساسی‌ترین جنبه‌های هستی حال حاضر ما را رقم زده اند.

جهش اجتماعی می‌کوشد برخی یافته‌های علمی تازه دربارهٔ شکل گیری ویژگی‌های زیستی و روانی انسان را به زبانی ساده بیان کند و ضمن ارائهٔ روایتی جذاب از تاریخ تحولات زیستی گونهٔ انسان، چگونگی و چرایی شکل گیری برخی ویژگی‌های روانی در انسان را توضیح می‌دهد. ایدهٔ محوری کتاب «فرضیهٔ مغز اجتماعی» است که می‌گوید: بزرگی مغز انسان برای مقابله با چالش‌های پیچیده‌ای است که زندگی در محیط اجتماعی و تعامل با سایر همنوعان پیش روی او می‌گذارد. برتری انسان بر مقایسه با سایر جانوران به ویژه نخستی‌ها توانایی اعجاب انگیزش در تعامل با همنوعان و جامعه است، و نه مثلا قابلیت چشمگیر در نوآوری فنی و کار با اشیاء.

معرفی کتاب «جهش اجتماعی» اثر ویلیام فون هیپل
اساسی‌ترین جنبه‌های موجود در زندگانی انسان‌ها از رهبری و نوآوری گرفته تا پرخاشگری و خوشبختی، با "جهش اجتماعی" نیاکانمان از جنگل‌های بارانی به دشت، برای همیشه دستخوش تغییر شد. مبارزه‌ی آن‌ها برای بقا در علفزار‌های باز و فراخ، نیازمند تغییر جهت از فردگرایی به شکل جدیدی از جمع گرایی بود که برای همیشه نحوه‌ی تفکر ما را دگرگون ساخت. این اتفاق روش جنگیدن انسان را متحول ساخت و او را متمایل به صلح طلبی نمود؛ شیوه‌های رهبری و پیروی انسان‌ها را نیز دگرگون کرد و او را از ابتکار به مبتکر تبدیل نمود؛ بنابراین با "جهش اجتماعی" نوعی جدیدی از هوش اجتماعی شکل گرفت که منابع نوین رضایت از حیات را پدید آورد.

در جهش اجتماعی، ویلیام فون هیپل یک نظریه‌ی انقلابی مطرح می‌کند که در آن ردپای تکامل انسان را در سه نقطه‌ی حیاتی فرگشت دنبال می‌کند و از تاثیر وقایع در گذشته‌های دور، بر شکل گیری حیات کنونی حرف می‌زند. از بحث در مورد مسائل روزمره همچون اینکه چرا غلو می‌کنیم تا مسائل شگفت آوری همچون اینکه چرا دروغ‌های خودمان را باور می‌کنیم یا اینکه چرا ثروت و شهرت می‌تواند به اندازه‌ی خوشبختی، بدبختی نیز بیافریند، "جهش اجتماعی" اثری است با اشارات گسترده و خارق العاده که "ویلیام فون هیپل" در آن خوانندگان را شگفت زده خواهد کرد.

ایده محوری کتاب «فرضیه مغز اجتماعی» است که می‌گوید: بزرگی مغز انسان برای مقابله با چالش‌های پیچیده‌ای است که زندگی در محیط اجتماعی و تعامل با سایر همنوعان پیش روی او می‌گذارد. برتری انسان بر سایر جانوان به ویژه نخستین‌ها توانایی اعجاب انگیزش در تعامل با همنوعان و جامعه است، و نه مثلا قابلیت چشمگیر در نوآوری فنی و کار با اشیا.

بخشی‌هایی از کتاب
 
معرفی کتاب «جهش اجتماعی» اثر ویلیام فون هیپل

ویژگی‌های روانی ما پر است از تناقض؛ سخت کار می‌کنیم تا به هدفهایمان برسیم، اما وقتی که موفق می‌شویم، شادیمان در قیاس با زحمات و کوشش هایمان بسیار زودگذر است. برای دوستانمان در زندگی آرزوی موفقیت داریم، اما اگر روزگار به کامشان باشد، نمی‌توانیم جلوی حسادتمان را بگیریم. از فکر به قتل رسیدن آشنایانمان، حتی کسانی که از آن‌ها بیزاریم به وحشت می‌افتیم، اما ککمان هم نمی‌گزد وقتی که نیرو‌های مسلح خودمان دشمنانی را که برایمان بیگانه اند می‌کشند. اغلب از دست روسای سختگیر می‌نالیم، اما اگر خودمان در آن سمت باشیم، مثل آن‌ها رفتار می‌کنیم. این تضاد‌ها شاید نامعقول به نظر بیایند، اما هر کدام در فرآیند تکامل به منظور برآورده کردن یک کارکرد حیاتی در زندگی ما پدید آمده اند.

به راستی بنیادی‌ترین جنبه‌های خصوصیات روانی ما را «جهش اجتماعی» اجدادمان از جنگل‌های بارانی به سوی علفزار شکل داده اند. اجداد ما، در تلاش برای زنده ماندن در پهنه وسیع علفزار، کار گروهی و اجتماعی شدن را مهم‌تر از نیروی جسمانی قلمداد کردند و نوع کاملا جدیدی از هوش به وجود آوردند که جایگاه ما را در این سیاره تا همیشه دگرگون کرد.

این کتاب برای همه است. همه، یعنی، برای کسانی که ذره‌ای کنجکاو هستند که ما چگونه انسان شدیم و منشا تمام عادات و رفتار‌های ما از کجاست و به دنبال چه چیزی هستیم.

درباره نویسنده
 
معرفی کتاب «جهش اجتماعی» اثر ویلیام فون هیپل

ویلیام فون هیپل در آلاسکا بزرگ شد، در ییل لیسانس گرفتو دکترای خود را در دانشگاه میشیگان دریافت کرد، و سپس به مدت دوازده سال در دانشگاه ایالتی اوهایو تدریس کرد و سپس به استرالیا راه یافت، جایی که وی استاد روانشناسی در دانشگاه کوئینزلند است. وی بیش از صد مقاله، فصل و ویرایش کتاب منتشر کرده است و تحقیقات وی در نیویورک تایمز، USA Today، اکونومیست، بی بی سی، لوموند، ال موندو، اشپیگل و استرالیا ارائه شده است. وی به همراه همسر و دو فرزندش در بریزبن استرالیا زندگی می‌کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین