معادله پیچیده صعود استقلال 

معادله پیچیده صعود استقلال 

استقلال در بازی رفت ۵ بر دو حریفش را شکست داد، اما هم فرهاد مجیدی و هم شاگردانش به خوبی می‌دانند الاهلی آن تیم هفته پیش نیست. در آن بازی سرمربی تیم عربستانی برای نخستین‌بار روی نیمکت تیمش می‌نشست و الاهلی هم از ۸ بازی پیاپی بدون برد می‌آمد.
کد خبر: ۹۳۰۹۹
بازدید : ۲۰۷۹
۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۷

 استقلال  در لیگ قهرمانان آسیا

تیم فوتبال استقلال بامداد روز یکشنبه در چهارمین دیدار از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برای دومین بار مقابل الدحیل قطر قرار گرفت. استقلال سه روز قبل با نتیجه ۴ بر ۳ به این تیم باخته بود.

با آن نتیجه الدحیل با ۷ امتیاز کارش را در دور رفت به پایان رساند و استقلال با ۶ امتیاز. اتفاقات بازی رفت و دفاع آشفته استقلال که به راحتی به مهاجمان حریف موقعیت گل می‌داد فرهاد مجیدی و همکارانش را با وجود اینکه تاکید داشتند همچنان هجومی کار می‌کنند وادار کرد نگاه ویژه‌تری به ساختار دفاعی تیم داشته باشند.

برای همین استقلال محتاط‌تر از بازی قبل وارد زمین شد چرا که می‌دانست باخت احتمالی به منزله وداع با دور حذفی خواهد بود. در سمت مقابل لاموشی سرمربی الحیل هم به نظر از بازیکنانش خواسته بود فشار بیشتری روی خط حمله استقلال بگذارند و مخصوصا مهدی قایدی را مهار کنند.

نتیجه چنین احتیاطی خلق شدن موقعیت‌های اندک روی دروازه دو تیم تا اواسط بازی بود. آبی‌ها به نسبت بازی قبل چندان بالا بازی نمی‌کردند و الدحیل با یارگیری منطقه‌ای قایدی عملا موتور محرک استقلال را تحت کنترل درآورده بودند.
 
با این وجود در دقیقه ۲۵ نیمه نخست فرار فرشید اسماعیلی در محوطه جریمه الدحیل منجر به خطای علی کریمی روی این بازیکن شد. علی کریمی که در بازی رفت دومین بازیکن ضعیف تیمش مقابل همبازیان سابقش بود در این بازی طی یک برخورد با پشت پای اسماعیلی مرتکب خطای پنالتی شد و شیخ دیاباته آن را تبدیل به گل کرد.
 
در حالی که به نظر می‌رسید آبی‌ها با یک برد خوب راهی رختکن می‌شوند اواخر نیمه نخست ارسال توپ از سمت چپ خط دفاعی استقلال، جایی که فرهاد مجیدی به دلیل مصدومیت محمد نادری دست به تعویض اجباری زده بود با استپ بد وریا غفوری همراه شد و توپ به بازیکن حریف رسید.
 
در برخورد بین بازیکن الدحیل و غفوری داور نقطه پنالتی را در دقیقه ۴۶ به نفع الدحیل نشان داد. کارشناسان داوری بعد از بازی اعلام کردند رای داور در اعلام پنالتی اشتباه بوده است. به هر حال اولونگا که سه روز پیش مقابل استقلال هت‌تریک کرد پشت توپ ایستاد و چهارمین گل خود را وارد دروازه استقلال نمود. نیمه نخست یک یک مساوی شد.

در نیمه دوم تقریبا روندی مشابه با نیمه نخست رقم خورد تا اینکه با فرار جونیور یک ضربه کاشته نصیب الدحیل شد و روی همین ارسال در دقیقه ۵۹ باز هم اولونگا دروازه رشید مظاهری را گشود تا پنجمین گل خود را به استقلال زده باشد. گل این بازیکن در شرایطی به ثمر رسید که هیچ مدافعی با او یارگیری نکرده بود و این مهاجم بلند بالا به راحتی ضربه سر خود را به تور دروازه رشید مظاهری چسباند.
 
پاسخ استقلال به این گل دیوانه‌وار بود. دو دقیقه بعد نفوذ عالی غفوری و پاس زمینی او در محوطه جریمه الدحیل توسط مهدی قایدی قطع شد و گل تساوی استقلال به ثمر رسید. به جرات می‌توان گفت این یکی از معدود لحظاتی بود که مدافعین تیم قطری از نیمار آسیا غافل شدند و او در همان تک موقعیت کار خودش را کرد.

در ادامه دو تیم به وضوح نشان دادند از نتیجه به دست آمده رضایت دارند و نمی‌خواهند ریسک کنند. هر دو تیم از قدرت خط حمله حریف آگاهی کامل داشتند و می‌دانستند خطر کردن می‌تواند منجر به تنبیه آن‌ها بشود. همین باعث شد بازی در نهایت با تساوی دو بر دو به پایان برسد.
 
الدحیل با این برد ۸ امتیازی و صدرنشین شد و استقلال با ۷ امتیاز در رده دوم قرار گرفت. با این تفاوت که آبی‌ها این‌بار الاهلی میزبان این گروه را کنار خودشان می‌بینند. الاهلی قبل از بازی استقلال موفق شد الشرطه را برای بار دوم شکست دهد.
 
با توجه به نتایج هفته چهارم گروه سوم وضعیت استقلال تا حدودی پیچیده شده است. آبی‌ها باید ساعت ۴۵ دقیقه بامداد روز چهارشنبه در حساس‌ترین بازی خود بار دیگر مقابل الاهلی قرار بگیرند.
 
استقلال در بازی رفت ۵ بر دو حریفش را شکست داد، اما هم فرهاد مجیدی و هم شاگردانش به خوبی می‌دانند الاهلی آن تیم هفته پیش نیست. در آن بازی سرمربی تیم عربستانی برای نخستین‌بار روی نیمکت تیمش می‌نشست و الاهلی هم از ۸ بازی پیاپی بدون برد می‌آمد.
 
الاهلی پیش رو، اما تیمی است که اعتماد به نفسش را به دست آورده و قطعا انگیزه‌های بالایی برای انتقام دارد. استقلال در صورتی که می‌خواهد به عنوان تیم نخست صعود کند باید الاهلی را ببرد و سپس در روز آخر مقابل الشرطه ضعیف‌ترین تیم گروه برنده از زمین خارج شود و امیدوار بماند به امتیازگیری الاهلی از الدحیل. به‌طور خلاصه صدرنشینی آبی‌ها دست خودشان نیست، اما صعودشان به عنوان تیم دوم فقط به عملکرد خودشان بستگی دارد. استقلال با برد مقابل الاهلی تقریبا بخش زیادی از راه صعود را طی می‌کند.
 
آن‌ها ده امتیازی می‌شوند و این تعداد امتیاز خوبی برای صعود به عنوان یکی از تیم‌های برتر دوم گروه‌هاست. تساوی و برد مقابل الشرطه در بازی نهایی این وضعیت را برای استقلال تثبیت می‌کند. تساوی استقلال مقابل الاهلی هم چندان نتیجه بدی نیست با این پیش فرض که آبی‌ها در بازی آخر محکوم به بردن خواهند بود.
 
اما شکست مقابل تیم عربستانی وضعیت را برای شاگردان فرهاد مجیدی به‌شدت سخت می‌کند. آن وقت آن‌ها علاوه بر اینکه حتما باید بازی آخر را ببرند به نوعی تحت تاثیر بازی دیگر گروه هم قرار می‌گیرند. این شرایط در حالی وجود دارد که معادله پیچیده صعود استقلال یک راه‌حل تستی و آسان هم دارد؛ برد در بازی مقابل الاهلی.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه