آزمایش فاضلاب شهری برای کشف جهش ویروس کرونا

آزمایش فاضلاب شهری برای کشف جهش ویروس کرونا

ویرجینیوس سینکه ویسیوس، کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا از ۲۷ کشور عضو این اتحادیه درخواست کرده که به طور مرتب دوبار در هفته فاضلاب شهر‌ها و مناطق بزرگ را از نظر ویروس کرونا مورد آزمایش قرار دهند.
کد خبر: ۹۳۳۴۹
بازدید : ۱۷۸۷
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۳

 فاضلاب شهری

کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا از تمامی کشور‌های این اتحادیه خواست که به منظور مقابله بهتر با پاندمی کرونا دوبار در هفته فاضلاب شهر‌ها و مناطق بزرگ را آزمایش کنند. این پروژه در آلمان از سال گذشته آغاز شده است.

ویرجینیوس سینکه ویسیوس، کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا از ۲۷ کشور عضو این اتحادیه درخواست کرده که به طور مرتب دوبار در هفته فاضلاب شهر‌ها و مناطق بزرگ را از نظر ویروس کرونا مورد آزمایش قرار دهند.

به گفته او کنترل مرتب فاضلاب می‌تواند یک منبع تشخیص ارزان، سریع و قابل اعتماد برای اطلاعاتی درباره شیوع ویروس کرونا و انواع موتاسیون آن باشد. کمیسر محیط زیست اروپا از کشور‌های این اتحادیه خواسته تا هرچه سریعتر سیستم کنترل فاضلاب را راه‌اندازی کنند تا تمامی امکانات برای شناسایی ویروس و جهش‌های آن فراهم باشد.

سینکه ویسیوس گفته شهر‌ها و مناطق بزرگ اتحادیه اروپا باید به طور مرتب دوبار در هفته از فاضلاب نمونه برداری کرده و این نمونه‌ها باید حداقل دو بار در ماه آنالیز شوند. آنالیز نمونه فاضلاب می‌تواند به عنوان سیستم هشدار زودهنگام استفاده شود.

کمیسر محیط زیست اروپا گفته است: «اگر ویروس کرونا در فاضلاب مشاهده نشود می‌تواند به این معنی باشد که منطقه مورد آزمایش با خطر کمتری روبروست.» فاضلاب هر منطقه می‌تواند نشان دهنده میزان سلامتی ساکنان آن باشد، حداقل در مورد بیماری‌هایی که پاتوژن آن‌ها از طریق مدفوع دفع می‌شود مانند ویروس کرونا.

آلمان پیشتاز پروژه

آلمان از ماه مه سال گذشته پروژه‌ای را برای بررسی فاضلاب آغاز کرده است. این پروژه در مرکز تحقیقات محیط زیست هلم هولتز در لایپزیگ با همکاری دانشگاه تکنیک درسدن و انجمن مدیریت آب و فاضلاب و زباله انجام می‌شود.

در این پروژه نمونه‌هایی از ۵۰ تصفیه خانه فاضلاب از سراسر آلمان جمع آوری شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند. مدیر این پروژه گفته است که در خلال انجام آن توانسته‌اند روش‌های دقیق اندازه گیری را پیدا کنند که می‌تواند جهش ویروس را نشان دهد.

هاوکه هارمس گفته است: «ما توانستیم ارتباطی بین ویروس یافت شده در فاضلاب با آن چه که در شهر می‌گذرد پیدا کنیم.» نمونه‌های برداشت شده از فاضلاب برای مقاصد دیگری نیز به کار گرفته می‌شوند. شهر‌های بزرگ اروپا مانند بارسلون از طریق بررسی نمونه‌های برداشت شده از فاضلاب به میزان مصرف مواد مخدر در هر منطقه پی می‌برند.
 
منبع: دویچه وله
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین