فیلم حفاری؛ روایت درستی از مرگ

فیلم حفاری؛ روایت درستی از مرگ

فیلم حفاری دومین اثر بلند سایمون استون می‌باشد. او قبل‌تر، در سال ۲۰۱۵ فیلم دختر The Daughter را ساخته بود
کد خبر: ۹۳۵۹۵
بازدید : ۴۹۰
۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
فرادید| به جرات می‌توان یکی از سینمایی‌ترین فیلم‌های امسال را فیلم حفاری ۲۰۲۱ The Dig دانست. چرا که نه با دیالوگ بلکه با تصویر همه آنچیزی که کارگردان هدف‌گذاری کرده است را به نمایش می‌گذارد.

همه شخصیت‌های فیلم مدام با عدم یا مرگ مواجه می‌شوند. ادیث پرتی با مرگ پدر و بعد از او مرگ شوهرش، پگی با مرگ پدرش و دلهره مرگ شوهرش در جنگ، رابرت هم به دلیل بیماری لاعلاج مادرش که ناشی از اضطراب است با حس عدم و تنهایی به زندگی خود ادامه می‌دهند.

 
این فضاسازی با خبر جنگی که انتهای فیلم شنیده می‌شود و تدوین موازی آقای کارگردان از سه شخصیتی که به آن‌ها اشاره کردیم، روایت درستی را از مرگ و سایه‌ای که روی چیز‌های با ارزش انسان‌ها می‌اندازد برایمان تعریف می‌کند. کافیست سکانسی را بیاد بیاورید که باسیل براون در حال زیر خاک کردن دوباره کشتی است تا آن را از صدمات احتمالی جنگی محفوظ بدارد.
معرفی فیلم «حفاری»؛ فیلمی قابل توجه از شبکه نتفلیکس
از همان ابتدای فیلم با نما‌های باز و انسان‌هایی که به سختی در دل طبیعتی که از جنس خاطرات هستند دیده می‌شوند، مواجه می‌شویم. تنهایی و ناتوانی شخصیت‌ها مهم می‌شوند.
 
درواقع در طول این فیلم بزرگی طبیعت به عنوان آنتاگونیست در مقابل شخصیت به تصویر کشیده می‌شود. این حس در ما ایجاد می‌شود که ارتباط شخصیت‌ها با محیط اطرافشان رنگ باخته است. از همان آغاز فراموشی یا شاید یادآوری گذشته موضوع اصلی فیلم برای بیننده می‌شود. احساسی در مخاطب شکل می‌گیرد از جنس عدم. انگار خاطراتی را گم کرده یا می‌خواهد گم کند.

نما‌های واید در فیلم بیشتر از آنچه که به ما جزییات موقعیتی که شخصیت‌ها در آن قرار دارند نشان دهد چگونگی تاثیر طبیعت را روی شخصیت‌ها نشانه می‌رود. تنهایی آن‌ها را به تصویر می‌کشد.
 
مفهومی که با موضوع مرگ، درکش چند برابر حس می‌شود. در واقع، فیلم حفاری داستانی دارد از جنس کشف حس‌های فراموش شده که زیر قلب‌های شکسته، بدن‌های فرسوده و اشک‌هایی از جنس فاجعه انسانی، دفن شده است..
معرفی فیلم «حفاری»؛ فیلمی قابل توجه از شبکه نتفلیکس
فیلم حفاری دومین اثر بلند سایمون استون می‌باشد. او قبل‌تر، در سال ۲۰۱۵ فیلم دختر The Daughter را ساخته بود. در فیلم حفاری، بازیگرانی با پتانسیل بالا از جمله کری مولیگان (ادیث پریتی)، راف فاینس (باسیل براون)، لیلی جیمز (پگی پیگوت)، جانی فلین (روری لوماکس)، بن چاپلین (استوارت پیگوت)، کن استات (چارلز فیلیپس)، آرچی بارنز (رابرت پریتی) و مانیکا دولان (می براون) و ... هنرمندی خود را نشان داده‌اند.

داستان فیلم حفاری بر اساس اتفاقات واقعی در سافولک است. یکی از ویژگی‌های بارز در ساخت این فیلم توجه کارگردان به جزییات کشف کشتی در سال ۱۹۳۹ است؛ که باعث شده تا روابط انسانی راحت‌تر در طول فیلم به نمایش گذاشته شود.

ادیث پرتی (با بازی کری مولیگان) که با پسرش تنها زندگی می‌کند مردی را به عنوان حفار استخدام می‌کند. در حین حفاری کشتی‌ای مربوط به قرن ششم میلادی، مربوط به آنگلوساکسون‌ها کشف می‌شود. در طول این کشف تیم باستان‌شناسی بزرگی تشکیل می‌شود؛ و با پیدا شدن اتاقی از جواهرات فیلم پایان می‌یابد..
معرفی فیلم «حفاری»؛ فیلمی قابل توجه از شبکه نتفلیکس
این فیلم با پشتوانه‌ی جنگ و مرگ در دل بافت تاریخی خود به خوبی به داستان‌های احساسی شخصیت‌های خود می‌پردازد. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که با توجه اینکه اطلاع تاریخی‌ای که فیلم از کشف کشتی و نکات باستان‌شناسی مستندواری که مطرح می‌کند نداشتم، فیلم حفاری The Dig آنچنان درام شخصیت محورش را به نمایش می‌گذارد که این نکته تاریخی فیلم را فراموش می‌کنید یا به عبارتی زیرساختی برای قوی کردن مفهوم دنیای درون شخصیت‌های فیلم می‌شود. درواقع مرگ تاریخی‌ای با احساسات شعله‌ور شده بین شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد.

فیلم حفاری ساخته سایمون استون کارگردان استرالیایی بازی‌های قدرتمندی را ارائه می‌دهد. به ویژه از رالف فاینس و کری مولیگان با بازی‌های قدرتمند و احساس واقعی‌ای که ارائه می‌دهند زیر و بم زندگی را به بیننده منتقل می‌کنند.

مویرا بوفینی با اقتباسی بینظیر و با ساختار زیبا و منحصر به فردی که به رمان مبتنی بر واقعیت نوشته شده توسط جان پرستون داده است، توانسته فیلمنامه‌ای بنویسد که در خلال کشف یک کشتی دفن شده و مسائل تاریخی و باستان‌شناسی، مسائل دراماتیک احساسی را حول یک زن داغدار با بازی کری مولیگان و یک باستان‌شناس خودآموز را با بازی فاینس به نمایش بگذارد.
معرفی فیلم «حفاری»؛ فیلمی قابل توجه از شبکه نتفلیکس
مولیگان، که بعد از انتقال فیلم حفاری از شرکت BBC به Netflix جانشین نیکول کیدمن شد مثل همیشه ظریف و تأثیرگذار ایفای نقش کرد، اما این بار در یک نقش پخته تر. فیلم حفاری یک فیلم سینمایی مستند، با رگه‌هایی از احساس و نوستالژی است؛ و این ترکیب به خوبی در آخرین ساخته سایمون استون جا افتاده است.

استون به عنوان کارگردان تصاویر خاص و پر از رمز و راز را برای هر صحنه از فیلم خود در نظر می‌گیرد؛ که به راحتی هر پلان از فیلم او می‌تواند یک عکس هنری شود. فیلم او پر از تصاویری با ساختار رویایی هستند که بیننده را در خود غرق می‌کند.

بازیگران در این فیلم شخصیت‌های خود را فوق العاده به نمایش می‌گذارند؛ و یکی از لذت‌های اساسی فیلم تماشای نوع نگاه هر کدام از آن‌ها از زندگی است. زیرا هم کشتی دفن شده‌ی قدیمی و هم جنگی که هر لحظه با هواپیما‌های آسمان‌خراش در آسمان دیده می‌شود به آن‌ها یادآوری می‌کند که تاریخ‌ساز خودشان هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه