افزایش گرمایش زمین تا ۳ درجه سانتی گراد

افزایش گرمایش زمین تا ۳ درجه سانتی گراد

در حال حاضر، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که حتی با تعهدات اخیر برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، جهان در مسیر گرم شدن تا ۳ درجه سانتیگراد قرار دارد.
کد خبر: ۹۴۵۰۳
بازدید : ۲۲۸
۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۳

افزایش گرمایش زمین

این احتمال افزایش می‌یابد که طی پنجسال آینده یکی از محدودیت‌های منظور شده برای گرمایش زمین شکسته شود.

براساس مطالعه وسیعی که انجام شده تا سال ۲۰۲۵ حداقل در یک سال، ۴۰ درصد احتمال می‌رود گرمای کره زمین از حد ۱.۵ درجه بالاتر از گرما در دوره قبل از صنعتی شدن عبور کند.

این پایین‌ترین حد از دو حد دمایی است که در توافقنامه پاریس در مورد تغییرات اقلیمی تعیین شده است. این نتیجه‌گیری در گزارشی مطرح شد که سازمان جهانی هواشناسی (WMO) منتشر کرده است.

این تجزیه و تحلیل بر اساس مدل ساخته شده توسط اداره هواشناسی بریتانیا صورت گرفته و در انجام آن، پژوهشگرانی از ده کشور از جمله ایالات متحده و چین مشارکت داشته‌اند. در دهه گذشته تخمین زده می‌شد که احتمال رسیدن به آستانه افزایش ۱.۵ درجه سانتیگراد به گرمایش زمین در یکی از سال‌های آن دهه فقط ۲۰ درصد باشد.

لئون هرمانسون، پژوهشگر ارشد اداره هواشناسی بریتانیا به بخش خبری بی‌بی‌سی گفته که واضح است که درجه حرارت پیش‌بینی شده نسبت به دمای هوا در سال‌های ۱۹۰۰-۱۸۵۰ افزایش زیادی را نشان می‌دهد. او گفته است "معنای این افزایش این است که ما به حد افزایش ۱.۵ درجه سانتیگراد در گرمای هوا نزدیک می‌شویم، البته هنوز به آنجا نرسیده‌ایم، اما در صورتیکه این پیش‌بینی درست باشد، واضح است که به آن نزدیک می‌شویم. "

او هشدار داده است که "زمان لازم برای اقدامات قاطعانه و لازم به سرعت از دست می‌رود." اما پژوهشگران خاطرنشان کرده‌اند حتی اگر در یکی از پنج سال آینده گرمای هوای زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح دوره قبل از صنعتی شدن جهان هم برسد، باز این وضعیت فقط موقتی خواهد بود.

روند طبیعی تغییر این است که ممکن است دمای هوا طی چند سال آینده خنک‌تر شود و شاید هم یکی دو دهه دیگر طول بکشد تا دما به طور دایم از مرز ۱.۵ درجه سانتیگراد بگذرد.

براساس توافقنامه پاریس، باید افزایش دمای آب و هوا نسبت به دوره قبل از صنعتی شدن حداکثر ۲ درجه سانتیگراد باشد و توصیه این است که سعی شود این رقم زیر ۱.۵ درجه باشد، ولی در این مورد هم، منظور افزایش دما برای یک دوره طولانی است نه اینکه رسیدن یا عبور از این حد برای یک سال نگران کننده باشد.

به گفته دکتر جویری روگل، مدیر تحقیقات موسسه گرانتام وابسته به امپریال کالج دانشگاه لندن "نباید افزایش ۱.۵ درجه ذکر شده در گزارش اداره هواشناسی را با مرز ۱.۵ درجه ذکر شده در توافقنامه پاریس اشتباه گرفت. "

او توضیح می‌دهد "که اهداف تعیین شده در توافقنامه پاریس به گرم شدن آب و هوای کره زمین اشاره دارد یعنی اینکه پس از تصحیح برای تغییرات سال به سال، مشاهده شود که در طول زمان دمای زمین افزایش یافته است و در چنین صورتی است که باید آن را با اهمیت دانست. "
 
سوختن خانه در کالیفرنیا
سوختن یک خانه در آتش‌سوزی مراتع در کالیفرنیا

دکتر روگل می‌افزاید که "اگر در یک سال درجه حرارت از مرز ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر باشد اگرچه ممکن است خبر بدی هم باشد، این به معنی نقض محدودیت تعیین شده در توافقنامه پاریس نیست. " البته او می‌افزاید "که در هر حال حتی افزایش دما در یک سال هم به ما گوشزد می‌کند که اقداماتی که تا به حال صورت گرفته کافی نبوده و باید افزایش تولید گاز‌های گلخانه‌ای فورا به صفر کاهش یابد. "

یک گزارش مهم که گروه تحقیقات آب و هوای سازمان ملل در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد نشان داده است که آثار ناشی از افزایش دایم هوا به میزان ۱.۵ درجه چه خواهد بود. در حال حاضر، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که حتی با تعهدات اخیر برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، جهان در مسیر گرم شدن تا ۳ درجه سانتیگراد قرار دارد.

پرفسور پتری تالاس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی گفته است که نتایج تحقیقات جدید "اهمیتی بیشتر از یک نتیجه آماری" دارد.

او توضیح داده که "این مطالعه در سطح بالای علمی نشان می‌دهد که ما به طرزی قابل سنجش و توقف ناپذیر به مرز پایین‌تر تعیین شده در توافقنامه پاریس نزدیک می‌شویم و این یک پیام هشدار دیگری است که جهان باید سریعاً تعهدات خود در مورد کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و دستیابی به توقف تولید کربن را دنبال کند. "

پروفسور اد هاوکینز، متخصص آب و هوا در دانشگاه ردینگ بریتانیا گفت اگر صحت پیش‌بینی جدید ثابت شود "این بدان معنا نیست که ما از حد توافق پاریس فراتر رفته ایم". او یادآور می‌شود که برای دو ماه متفاوت سال ۲۰۱۶ ما شاهد افزایش بیش از ۱.۵ درجه سانتیگراد در دمای جهان بودیم.

پروفسور هاوکینز توضیح می‌دهد که "با گرم شدن آب و هوا، اول مشاهده خواهیم کرد که در بعضی سال‌ها افزایش دمای هوا برای یک ماه بالاتر از حد ۱.۵ درجه سانتیگراد خواهد بود، بعد به فرض اینکه این وضعیت ادامه پیدا کند، در بعضی سال‌ها شاهد خواهیم بود که این وضعیت فقط منحصر به یک ماه نیست، و بعد ممکن است تمامی یک سال دما بالاتر از این حد باشد و سپس دو یا سه سال پشت سر هم و بعد‌ها ممکن است تقریبا هرسال وضع اینطور شود. ".

اما او در عین حال تأکید دارد که درجه هوای ۱.۵ سانتیگراد "یک عدد جادویی نیست که باید از آن اجتناب کنیم، این به معنی لبه پرتگاه خطرناک هم نیست بلکه بیشتر شبیه یک سراشیبی است که در صورت ادامه، در نهایت وضعیت آب و هوای زمین به تدریج بدتر می‌شود. "

او تاکید دارد "ما باید یک حد و مرزی برای محدودیت افزایش دما تعیین کنیم، اما باید تشخیص داده باشیم که اثرات تغییرات آب و هوا در بریتانیا و سراسر جهان مشاهده شده و این اثرات رو به تشدید است. "گزارش جدید یکی از گزارش‌هایی است که قرار است به نشست سران در مورد توافقنامه پاریس ارائه شود که ماه نوامبر امسال در شهر گلاسگو در اسکاتلند برگزار می‌شود.

هدف این اجلاس تشویق رهبران جهان به تعیین اهداف بلندپروازانه تری در مورد مقابله با گرمایش زمین است.
 
روند افزایش گرمای زمین
منبع: بی بی سی
برچسب ها: گرمایش زمین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین