نتایج نظرسنجی جدید «کیو» و «ایسپا» درباره انتخابات

نتایج نظرسنجی جدید «کیو» و «ایسپا» درباره انتخابات

به گزارش مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران؛ مشارکت مردم که در موج قبلی به ۳۸ درصد رسیده بود، پس از مناظره دوم با رشد ۳ درصدی همراه شده و به ۴۱ درصد رسیده است.
کد خبر: ۹۴۷۳۲
بازدید : ۲۰۰۷
۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸

انتخابات 1400

آخرین مناظره در حالی امروز برگزار می‌شود که بر اساس نظر سنجی «کیو» و «ایسپا» شاخص آرای سرگردان حدود ۱۰ درصد کاهش داشته و رئیسی همچنان با اختلاف پیشتاز است، رضایی در رده دوم و جلیلی هم از همتی سبقت گرفته است.

کمتر از یک هفته دیگر به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ زمان باقی مانده است و در این بین نظر سنجی‌ها حکایت از آن دارد که پس از مناظره دوم جز تغییری اندک در جدول آرای کاندیداها، ترکیب آرا و جایگاه کاندیدا‌ها دستخوش تغییرات جدی نشده، اما در کنار افزایش مشارکت در انتخابات، آرای سرگردان که البته جایگاهشان بسیار سرنوشت ساز است، با کاهش چشمگیری همراه شده است.


به گزارش مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران؛ مشارکت مردم که در موج قبلی به ۳۸ درصد رسیده بود، پس از مناظره دوم با رشد ۳ درصدی همراه شده و به ۴۱ درصد رسیده است.
 
در این بین، درحالی نمودار رشد مشارکت به سمت بالا در حرکت است که از سوی دیگر آرای سرگردان شیب نزولی پیدا کرده و گویای آن است که یک چهارم افرادی که در موج قبلی کاندیدای خود را انتخاب نکرده بودند، کاندیدای مناسب خود را پیدا کرده اند:
 
«۶۸.۳ درصد از پاسخگویانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند گفتند، نامزد مدنظر را انتخاب کرده‌اند و در مقابل ۳۱.۷ درصد هنوز نامزد مدنظرشان را انتخاب نکرده‌اند.» در نظر سنجی قبلی ایسپا ۴۱ درصد نامزدشان را انتخاب نکرده بودند.

ششمین پیمایش ملی نظر سنجی «کیو» نیز نشان می‌دهد پس از دومین مناظره تلویزیونی و با نزدیک شدن به زمان انتخابات، شاخص تردید ۱۰ درصد کاهش یافته و از ۳۶ به ۲۶ درصد رسیده است، اما همان طور که رحمان قهرمان پور صاحب نظر در حوزه پویش‌های انتخاباتی در توئیت اخیر خود به آن اشاره کرده است، همچنان قسمت قابل توجهی از آرا به آرای سرگردان تعلق گرفته و این یعنی ممکن است در هفته منتهی به روز رای گیری، معادلات انتخابات دستخوش تغییرات جدی شود.

مطابق نظرسنجی ایسپا هنوز ۳۱درصد آن‌هایی که رای می‌دهند، در انتخاب نامزد مردد هستند یعنی به لحاظ فنی هنوز عدم قطعیت در نتیجه انتخابات کم نیست و اتفاقات این هفته از جمله مناظره آخر که امروز برگزار می‌شود ممکن است شرایط را تغییر دهد.
 
اگر استراتژی مناظراتی نامزد‌ها حساب شده باشد تغییر نظر آرای مردد سخت نیست، اما جذاب‌ترین بخش گزارش اخیر ایسپا، رشد و کاهش میزان رای هفت کاندیدای این دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

بنا به گزارش مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، سید ابراهیم رئیسی فاصله خود را با رقیبان بیشتر کرده و میزان آرای خود را به ۶۵.۸ درصد رسانده است، محسن رضایی با رشد آرای خود و جلب ۶.۹ درصد آرا همچنان در جایگاه دوم قرار دارد.
 
سعید جلیلی نیز که در موج قبلی نظر سنجی ایسپا تنها توانسته بود ۱.۶ درصد آرا را به خود اختصاص دهد، در موج دهم این نظر سنجی سبد رای او با رشد ۱.۸ درصدی همراه شده و با پیشی گرفتن از عبدالناصر همتی در جایگاه سوم قرار گرفته است.

از میان افرادی که در انتخابات شرکت می‌کنند و نامزد مدنظرشان را انتخاب کرده‌اند، ۶۵.۸ درصد ابراهیم رئیسی، ۶.۹ درصد محسن رضایی، ۳.۴ درصد سعید جلیلی، ۲.۸ درصد عبدالناصر همتی، ۲.۸ درصد امیرحسین قاضی زاده هاشمی، ۲ درصد علیرضا زاکانی و ۰.۷ درصد محسن مهرعلیزاده را برگزیده‌اند.
 
نتایج نظرسنجی
یافته‌های ششمین پیمایش ملی کیو نیز از پیشتازی رئیسی حکایت دارد: «دربین کسانی که اعلام کرده‌اند قصد دارند درانتخابات شرکت کنند،۵۴ درصد به سید ابراهیم رئیسی رای خواهند داد. سایر نامزد‌ها همگی کمتر از ۵درصد آرای مشارکت کنندگان را به خود اختصاص می‌دهند.»
 
پیشتر «کیو» از اقبال ۴۲ درصدی سید ابراهیم رئیسی خبرداده بود؛ اما فارغ از میزان مشارکت در انتخابات، آرای سرگردان و این که کدام نامزد از مقبولیت بیشتری نسبت به دیگر کاندیدا‌ها برخوردار است.

نظر سنجی اخیر ایسپا حاکی از آن است که مناظرات انتخاباتی تا این جای کار نتوانسته آن طور که باید و شاید خیابان‌ها را خلوت کند و تنها نزدیک به یک سوم رای دهندگان، مناظره دوم را به نظاره نشسته اند: «روز سه شنبه دومین مناظره بین نامزد‌های ریاست جمهوری برگزار شد.
 
آیا شما این مناظره را دیدید؟» نتایج نشان می‌دهد ۳۷ درصد از پاسخگویان مناظره دوم را تماشا کردند و در مقابل ۶۳ درصد به این سوال پاسخ منفی داده‌اند.»

حالا به گفته فارس، شمار کم بینندگان مناظرات و انتقادات فراوانی که به نحوه برگزاری آن شده، صداوسیما را واداشته آخرین مناظره انتخاباتی را که قرار است امروز با موضوع «دغدغه‌های مردم» برگزار شود، دستخوش تغییرات کند: «این دور از مناظره‌ها با تغییر شیوه برگزاری نیز همراه خواهد بود و سوالات یکسان در مدت زمان بیشتری از کاندیدا‌ها پرسیده خواهد شد.»

در همین راستا سید احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از برگزاری جلسه برای تغییر در نحوه ساختاری مناظره سوم و تعیین وقت برای دفاع دولت در مقابل انتقادات خبر داد: «بر اساس مصوبه کمیسیون، مقرر شد دولت در یک برنامه ضبط شده به مدت ۸ دقیقه، به اظهارات نامزد‌های انتخابات در نخستین مناظره پاسخ دهد و از عملکرد خود دفاع کند.»
 
همزمان نامزد‌ها آخرین تلاش‌های خود را برای جلب آرای رای‌دهندگان به کار گرفته اند. در این میان پس از آن‌که میتینگ انتخاباتی رئیسی در اهواز و عدم رعایت پروتکل‌های ضدکرونایی در آن خبرساز شد، گردهمایی بعدی وی در شیراز برای حفظ سلامت رای‌دهندگان لغو شد. گزارش‌هایی هم از لغو سفر برخی دیگر از نامزد‌ها به استان‌های دیگر منتشر شده است.
 
منبع: روزنامه خراسان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
خواندنی‌ها
چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟
ماجرای خواندنیِ راینهارد هایدریش؛

چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی
چگونه دردهای سینوسی را درمان کنیم؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی

خواص تره
مزایا و خواص تره

خواص تره