چندروز مانده تا کنکور، مطلب جدید بخوانیم یا مرور کنیم؟

چندروز مانده تا کنکور، مطلب جدید بخوانیم یا مرور کنیم؟

در روز‌های پایانی که داوطلبان مطالب خوانده شده، اما مرور نشده دارند، یا مطالب فراموش شده دارند و یا حتی مطالبی دارند که اصلا آن‌ها را نخوانده اند، در میان دریایی ازاین مطالب، اولویت بندی نقش بسیار مهمی دارد.
کد خبر: ۹۵۴۳۸
بازدید : ۹۳۸۹
۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱

یک مدرس کنکور گفت: یکی از پرتکرار‌ترین و مهم‌ترین سوال‌های داوطلبان در روز‌های باقی مانده و هفته منتهی به کنکور این است "آیا مطلب جدید بخوانیم یا بهتراست به سراغ مرور درس‌هایی برویم که آن‌ها را خوانده ایم؟ "

کنکور بزرگ‌ترین ماراتن ورود به دانشگاه‌های کشور امسال با تمامی چالش‌های کرونایی برگزار خواهد شد و آن را به رزمایش و آزمونی برای ادامه روال عادی زندگی در شرایط کرونایی تبدیل می‌کند. هر چه به زمان برگزاری آزمون سراسری نزدیک‌تر می‌شویم، حساسیت در نوع برنامه ریزی و دقت مطالعه برای کنکور در روز‌های باقی مانده، بیشتر و بهتر احساس می‌شود.

در کنکور سال جاری قریب به ۲۸ هزار داوطلب هرمزگانی شرکت می‌کنند که از این تعداد، ۱۹ هزار و ۸۳۹ در حوزه‌های آموزش و پرورش آزمون خواهند داد. کنکور سال جاری در ۱۳ منطقه آموزشی استان و در رشته‌های ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان در تاریخ ۹ الی ۱۲ تیرماه برگزار می‌شود که میناب و بندرعباس با سه هزار و ۶۰۰ داوطلب بیشترین سهم را در کنکور دارد.

داوطلبین کنکور ۱۴۰۰ در حوزه‌های آموزش و پرورش شامل دو هزار و ۸۱۴ نفر در رشته ریاضی، هفت هزار و ۸۴۸ نفر در علوم انسانی، شش هزار و ۳۷۰ نفر در رشته تجربی، یک هزار و ۵۱۹ نفر در زبان خارجه و یک هزار و ۲۸۸ نفر در رشته هنر هستند.
 
در دوران جمع بندی کنکور چه کنیم؟
بهادر کامران با بیان این که جمله معروفی می‌گوید "زمانی که همه چیز مهم می‌شود دیگر هیچ چیز مهم نیست! " در این صورت وقتی کار زیاد و وقت کم است اولویت بندی و برنامه ریزی اهمیت دوصد چندانی پیدا می‌کند.

آیا مطلب جدید بخوانیم؟
وی ادامه داد: در روز‌های پایانی که داوطلبان مطالب خوانده شده، اما مرور نشده دارند، یا مطالب فراموش شده دارند و یا حتی مطالبی دارند که اصلا آن‌ها را نخوانده اند، در میان دریایی ازاین مطالب، اولویت بندی نقش بسیار مهمی دارد.

کامران با اشاره به این که این اولویت بندی باید به این شکل باشد که ابتدا داوطلبان روی مطالبی تمرکز کنند که قبلا آن هارا خوانده و تنها نیاز به مرور درس‌ها دارند، افزود: داوطلبان در صورتی به سراغ مطالب خوانده نشده می‌توانند بروند که اولویت‌های پیشین را به درستی رعایت کرده باشند.

چگونه حجم زیاد مطالب خوانده شده را مرور کنیم؟
این مدرس کنکور بیان کرد: پیشنهادما برای مرور مطالب خوانده شده، حل دوباره سوالاتی ست که قبلا داوطلب کنکور آن هارا حل کرده است.

کامران ادامه داد: راه‌های مختلفی برای مرور وجود دارد، برای مثال دانش آموز می‌تواند جزواتی که قبلا آن هارا مطالعه کرده است را بخواند یا تمام سوالاتی که قبلا حل کرده است را مجددا حل کند؛ اما بهترین و پربازده‌ترین کار این است که دانش آموز سوالات مهمی که قبلا حل و علامت گذاری کرده است را مجددا حل کند.

وی با بیان این که بهترین ابزار جهت مرور، حل دوباره و سه باره سوالات به گزین شده است. عنوان کرد: داوطلب در حین حل کردن مجددسوالات به گزین شده یا سوالات را به خاطرخواهد آورد و به راحتی سوال حل خواهد شد و یا اگر توانایی حل سوال را نداشته باشد، ناگزیر به سراغ مرور نکات و مطالب مرتبط با حل سوال خواهد رفت و درنتیجه بازیابی و مرور اطلاعات و مطالب اتفاق خواهد افتاد.

دانش آموزان و داوطلبان با اضطراب و استرس روز‌های پایانی پیش از کنکور چگونه مقابله کنند؟

این مدرس تصریح کرد: بسیاری از داوطلبان که در این روز‌ها استرس دارند و می‌گویند "نمی خواهیم به سراغ سوالاتی که قبلا حل کرده ایم برویم، زیرا ممکن است نتوانیم آن هارا حل کنیم، در این صورت مضطرب می‌شویم" توصیه می‌شود ابتدا تورق سریع و نگاه چشمی به جزوه داشته باشند و مانند دستگاه اسکنر به سرعت نکات و روش‌های تست زنی و حل سوالات را اسکن کنند و در انتها به حل مجدد سوالات علامت دار بروند. با این کار حفره‌های فراموشی پرشده و بازیابی مطالب صورت می‌گیرد.

آیا تست جامع بزنیم؟
کامران با بیان این که بسیاری از مشاوران به داوطلبان توصیه می‌کنند در روز‌های پایانی تست‌های جامع را حل کنندیعنی با دفترچه‌های آزمون کنکور سال‌های گذشته، آزمون را شبیه سازی کنند، بیان کرد:
 
در آزمون شبیه سازی داوطلبان همچون جلسه کنکور نباید محل آزمون را ترک، مدت زمان آزمون را رعایت و تمام نکاتی که باید در روز آزمون رعایت شود را در آزمون شبیه سازی شده نیز لحاظ کنند، مشاوران سخت گیر‌تر حتی توصیه می‌کنند داوطلبان از لحاظ پوشش ظاهری نیز همان پوشش سر جلسه کنکور را داشته باشند تا به میزان زیادی این شبیه سازی به واقعیت نزدیک باشد.

وی با اشاره به این که بسیاری از داوطلبان در اجرای این روش مشکل دارند، عنوان کرد: برای آن دسته از داوطلبانی که برای این مورد مشکل دارند توصیه می‌شود که آزمون هارا نیمه جامع شروع کنند، برای مثال در درس فیزیک، نیازی نیست تمام سوالات فیزیک دفترچه را حل کنند، ابتدا به مرور نکات فیزیک سال دهم، بپردازند و روز بعد سوالات پایه دهم موجود در دفترچه کنکور دوسال (برای مثال سال‌های ٩٨و ٩٩) را حل کنند، به همین ترتیب فیزیک تمام پایه‌ها مرورو جمع بندی خواهد شد، این روش برای کنترل استرس داوطلبان توصیه می‌شود.

کامران در پایان گفت: برای تمامی داوطلبان و دانش آموزان آرزوی موفقیت و کامیابی داریم.
برچسب ها: کنکور سراسری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
اول مرغ بود یا تخم مرغ؟
پاسخ علمی به یک سوال فلسفی؛

اول مرغ بود یا تخم مرغ؟

تصاویر/ روس‌ها ۱۵۰ سال پیش این شکلی بودند
پُرتره‌های قرن ۱۹ سن پترزبورگ

تصاویر/ روس‌ها ۱۵۰ سال پیش این شکلی بودند