درخشش قهرمان اصغر فرهادی در کن
شگفتی در دو سوی آب

درخشش قهرمان اصغر فرهادی در کن

با اینکه «همه می‌دانند» در روز‌های ابتدایی جشنواره کن ۲۰۱۸ نمایش داده شد، اما نتوانست نظر‌ها را به خود جلب کند. ولی قهرمان در همین ابتدای کار مورد توجه منتقدان برجسته سینما و رسانه‌های ایران و جهان قرار گرفته است. این توجه تا جایی است که برخی از رسانه‌های داخلی پیش‌بینی می‌کنند که قهرمان، نخل طلای کن را از آن خود کند، علاوه بر آن در گلدن گلوب و اسکار نیز همچون فروشنده بدرخشد.
کد خبر: ۹۵۹۸۲
بازدید : ۹۳۹۰
۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۴
فرادید| «قهرمان» نهمین اثر بلند سینمایی اصغر فرهادی، روز گذشته در تالار اصلی جشنواره کن به نمایش در آمد و با استقبال تماشاگران و منتقدان مواجه شد. این چهارمین حضور اصغر فرهادی در جشنواره کن است و رسانه‌های سینمایی پیش بینی می‌کنند که قهرمان در این دوره شگفتی ساز شود.  

به گزارش فرادید؛ درست چهار سال قبل بود که اصغر فرهادی فیلم اسپانیایی «همه می‌دانند» را  ساخت. فیلمی که انتظارات را برآورده نکرد و به عقیده منتقدان یک گام رو به عقب برای او به حساب می‌آمد.

اما حالا فرهادی قصد دارد با قهرمان یک بار دیگر به روز‌های درخشان خود بر گردد. روز‌هایی که او با درباره الی، جدایی نادر از سیمین و فروشنده تجربه کرد.

نهمین فیلم اصغر فرهادی در این دوره از جشنواره کن با آثار تازه کارگردانان مشهوری همچون نانی مورتی کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس ایتالیایی، پل ورهوفن، کارگردان هلندی‌تبار و لئو کاراکس، کارگردان فرانسوی رقابت می‌کند.  

«قهرمان» در  دو ساعت و ۷ دقیقه زمان خود به زندگی مرد جوانی به نام رحیم می‌پردازد.  

رحیم به خاطر بدهی که نمی‌توانسته بپردازد، در زندان است. او طی دو روز مرخصی‌اش، تلاش می‌کند که طلبکار خود را قانع کند تا از شکایتش در ازای پرداخت مبلغ کمتری، صرف نظر کند. اما اوضاع آن‌طور که وی انتظار دارد پیش نمی‌رود.

امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی، سارینا فرهادی و جمعی دیگر از بازیگران که اغلب  آنان چهره‌های جدید هستند، ترکیب بازیگران «قهرمان» را شکل می‌دهند.
 
شگفتی قهرمان، اصغرفرهادی در دو سوی آب!

«قهرمان» در مسیر شگفتی سازی؟

با اینکه «همه می‌دانند» در روز‌های ابتدایی جشنواره کن ۲۰۱۸ نمایش داده شد، اما نتوانست نظر‌ها را به خود جلب کند. ولی قهرمان در همین ابتدای کار مورد توجه منتقدان برجسته سینما و رسانه‌های ایران و جهان قرار گرفته است.

این توجه تا جایی است که برخی از رسانه‌های داخلی پیش‌بینی می‌کنند که قهرمان، نخل طلای کن را از آن خود کند، علاوه بر آن در گلدن گلوب و اسکار نیز همچون فروشنده بدرخشد.

البته استقبال و تمجید از نهمین اثر اصغر فرهادی به داخل ایران ختم نمی‌شود، در طول ۲۴ ساعت اخیر بخشی از منتقدان مطرح جهان با انتشار یادداشت‌هایی به نقد و بررسی قهرمان پرداخته اند.

اوون گلیبرمن منتقد مطرح ورایتی درباره قهرمان می‌نویسد: «تمام عناصر قهرمان خوب و به جا هستند. با فیلمی از اصغر فرهادی روبه‌رو هستیم، اثری که بیش از قلب تماشاگر، با ذهن و فکر او صحبت می‌کند.»

لی مارشال، منتقد نشریه اسکرین نیز در تشریح اثر تازه اصغر فرهادی نوشت: «در عصر رسانه‌های اجتماعی، قهرمان واقعی بودن چگونه است؟ اگر میدانید کار درست را انجام داده اید آیا می‌توان حقیقت را پیچاند و با نقش بازی کردن دیگران را متقاعد کرد که شما یک نابغه هستید؟ اگر دفاع از حیثیت آنان به معنای بی آبرو کردن دیگری باشد، چه می‌کنید؟ اصغر فرهادی کارگردانی ایرانی در درام جدیدش این موضوعات و دیگر پرسش‌های اخلاقی را گنجانده است، درامی به واقع قدرتمند که با بازی چشمگیر و مرکزی امیر جدیدی در نقش اصلی (رحیم) همراه شده است.»

اولین ویدیو از فیلم سینمایی قهرمان 

در این میان آدام سولومون نویسنده‌ی روزنامه‌ی سان و مجله‌ی معتبر سایت اند ساوند نیز به تمجید از قهرمان پرداخته است.

او در این رابطه نوشت: قهرمان واقعا محشر است. نگاهی پراحساس و با طراوت به سیاست و اخلاقیات یک جرم دارد و به ما آنچه را که می‌توانیم در قبال چنین اتفاقی انجام دهیم، نشان می‌دهد. این فیلم باید یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های نخل طلا باشد.

اما در مقابل، برخی از منتقدان نیز معتقدند که «قهرمان» گرچه یک قدم رو به جلو نسبت به «همه می‌دانند» برداشته، اما همچنان به اندازه جدایی نادر از سیمین، فروشنده و درباره الی غافل گیر کننده نیست.
 
با این حال باید تا ۲۶ تیرماه و پایان جشنواره صبرکرد و دید که آیا کن «قهرمان» را یک فیلم شگفتی ساز دیگر از اصغر فرهادی معرفی می‌کند، یا چهره تازه تری را به عنوان فیلم درخشان این دوره اعلام خواهد کرد.

شگفتی قهرمان، اصغرفرهادی در دو سوی آب!
روز خوش امیر جدیدی با قهرمان

علاوه بر استقبال عمده تماشاگران و منتقدان از قهرمان، امیر جدیدی نیز مورد توجه رسانه‌های حوزه سینما و منتقدان مشهور جهان قرار گرفت. اتفاق شگفت انگیزی که ممکن است برای او، همچون شهاب حسینی در فروشنده بیفتد.

چنانچه پیتر برادشاو، منتقد گاردین با تمجید از امیر جدیدی می‌نویسد: ««قهرمان فیلمی‌ست که روبه جلو می‌رود، چون اجرای نقش رحیم توسط امیر جدیدی هوشمندانه و ظریف است. این مرد باهوش، اما عجیب به نظر می‌رسد، لبخندی نومیدانه به لب دارد و شبیه یکی از شخصیت‌های کتاب‌های دیکنز است.»

در این میان لی مارشال، منتقد نشریه اسکرین نیز در یادداشتی به تحسین امیر جدیدی پرداخته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
خواندنی‌ها
چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟
ماجرای خواندنیِ راینهارد هایدریش؛

چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی
چگونه دردهای سینوسی را درمان کنیم؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی

خواص تره
مزایا و خواص تره

خواص تره