ما و فرهنگ مردم ژاپن

ما و فرهنگ مردم ژاپن

آیا می‌دانستید که: در ژاپن نظافت عمومی حرف اول را می‌زند؟ در ژاپن خانه‌ی ویلایی تقریباً وجود ندارد؟ در ژاپن مردم اگر باغچه‌ی کوچک داشته باشند در آن ترب می‌کارند و اگر بزرگتر باشد برنج؟ بن‌مایه‌ی قدرت اقتصادی ژاپن را زنان ژاپن می‌سازند؟
کد خبر: ۹۸۹۸۸
بازدید : ۱
۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳

حسن موسوی چلک| آشنایی با فرهنگ مردم کشور‌های مختلف جالب است. بویژه آگر آن کشور، کشوری باشد که در نگاه مردم دنیا با احترام به آن‌ها نگریسته می‌شود. یعنی: ژاپن

هر یک از ما وقتی به نام ژاپن برخورد می‌کنیم، بگونه‌ای احترام آمیز با این نام برخورد می‌کنیم. شاید این نوع برخورد مربوط به برداشتی است که هر یک از ما در مورد این کشور و مردمش داریم در خاطرات کسانی هم که به این کشور سفر کردند نیز بیشتر به موارد مثبت مردم ژاپن اشاره می‌کنند.

نکاتی از طریق یکی از دوستان در باره «ژاپن و فرهنگ این کشور» به دستم رسید که گفتم در اینجا بیاورم. اگر هم صلاح دانستید هر کدام از ما مقایسه‌ای با کشورمان داشته باشیم. البته این به منزله نادیده گرفتن ویژگی‌های مثبت مردم عزیر و شریف کشورم نیست:

آیا می‌دانستید که: در ژاپن نظافت عمومی حرف اول را می‌زند؟ در ژاپن خانه‌ی ویلایی تقریباً وجود ندارد؟ در ژاپن مردم اگر باغچه‌ی کوچک داشته باشند در آن ترب می‌کارند و اگر بزرگتر باشد برنج؟ بن‌مایه‌ی قدرت اقتصادی ژاپن را زنان ژاپن می‌سازند؟

ژاپنی‌ها اصلاً پس‌انداز نمی‌کنند؟ تورم در ژاپن منفی است؟ حقوق یک معلم در ژاپن حداقل ۷۰۰۰ دلار در ماه است؟ از کار مردن در ژاپن افتخار است؟ یک کارمند ژاپنی برای رضایت مشتری حتی حاضر است خانواده‌ی خود را فدا کند؟ شکست در کار برای یک مدیر ژاپنی برابر مرگ است؟ کارمندان ژاپنی روزی یک ساعت در محل کار ورزش دسته‌جمعی می‌کنند؟

هر ژاپنی در هر شغلی که باشد به آن افتخار می‌کند؟ مربیان و معلمان تمام کودکان ژاپنی خانم هستند و حتی از مادرانشان دلسوزترند؟ در ژاپن خانم‌ها عمدتاً تحصیلات عالی و بیشتر از نوع اقتصاد خانواده دارند؟ کارمندان ژاپنی اضافه کار نمی‌گیرند و متعهد هستند تا هر ساعتی لازم باشد در شرکت بمانند تا کار روزانه‌ی خود را تمام کنند؟ آقایان هر ساعتی از شب بخانه برگردند اولین پرسشی که از همسر خود می‌شنوند اینست: آیا شام خورده‌ای؟

در ژاپن برای انجام هر کاری دستورالعمل و برنامه‌ی از پیش تعیین شده وجود دارد، حتی تعمیر جدول یک باغچه‌ی کوچک کنار پیاده رو با نقشه و برنامه انجام می‌شود؟ دانش آموزان ژاپنی به همراه معلمان خود هر روز مدرسه خود را به مدت ۱۵ دقیقه تمیز می‌کنند که منجر به ظهور نسلی می‌شود که فروتن و مشتاق پاکیزگی است؟

کارگر بهداشت در ژاپن "مهندس بهداشتی" نامیده می‌شود و می‌تواند حقوقی بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار در ماه طلب کند؟ ژاپن هیچ منابع طبیعی ندارد و سالانه با صد‌ها زلزله مواجه می‌شوند، اما این جلوی آن‌ها را برای تبدیل شدن به بزرگترین‌های اقتصاد جهان نگرفته است؟

هیروشیما بعد از انفجار بمب اتم در آن شهر فقط ۱۰ سال طول کشید تا به آنچه جنب و جوش اقتصادی قبل از افتادن بمب اتم در آن شهر بود باز گردد؟ در ژاپن از استفاده از تلفن همراه در قطارها، رستوران‌ها و اماکن سرپوشیده جلوگیری می‌شود؟ دانش آموزان ژاپنی از سال اول تا ششم ابتدایی باید اصول اخلاقی در برخورد با مردم را بیاموزند؟ از سال اول تا سوم مقدماتی دانش آموزان ژاپنی هیچ نوع امتحانی وجود ندارد؟

چون هدف از آموزش و پروش القای مفاهیم و ساختن شخصیت است و نه امتحان و اجبار؟ ژاپنی‌ها حتی اگر یکی از ثروتمندترین افراد جهان باشند باز هم هیچ خدمتکاری در خانه ندارند و پدر و مادر مسئول خانه و کودکان خود هستند؟

گر به یک رستوران در ژاپن بروید، متوجه خواهید شد که مردم به اندازه‌ای که نیاز دارند غذا می‌خورند، بدون تولید هیچ زباله و اسرافی؟ میزان تاخیر قطار‌ها در ژاپن حدود ۷ ثانیه در سال است؟ آن‌ها ارزش زمان را درک می‌کنند و در دقیقه و ثانیه وقت شناس هستند؟ کودکان در مدرسه بعد از یک وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک میزنند و تمیز می‌کنند؟

آن‌ها از سنین پایین به حفظ سلامتی خود اهمیت میدهند؟ دانش آموزان در ژاپن نیم ساعت طول می‌کشد تا وعده غذایی خود را تمام کنند به این دلیل که مطمئن شوند غذا به درستی هضم شده؟ وقتی که درباره این نگرانی‌ها پرسیده می‌شود، آن‌ها می‌گویند که این دانش آموزان آینده ژاپن هستند؟

در مدارس ژاپن به دانش‌آموزان نمره داده نمی‌شود و ارزیابی بصورت گروهی انجام می‌شود و گروه باید تلاش کند که همه در سطح خوبی قرار بگیرند؟ کودکان هنگام نشستن روی صندلی اتوبوس یا قطار ابتدا کفش خود را در می‌آورند و بدون کمک مادر روی صندلی می‌نشینند؟ به خوبی می‌توان با ایران مقایسه کرد.

برچسب ها: ایران فرهنگ ژاپن
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین