فرادید | صفحه نخست - رفتنی
آشنایی با حاشیه سبز شمال
میراث جهانی یونسکو پیمانی بین‌المللی است که تلاش در نگهداری آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی دارد. ثبت این آثار به درخواست خود کشور‌ها انجام می‌گیرد. جنگل‌های هیرکانی از سوی ایران برای ثبت در این فهرست نامزد شده است.
نذر شاه عباس، برای تاخیر در ظهور امام زمان(ع)
روایتی از خوابی که شاه عباس صفوی درباره ظهور منجی بشریت دید. او که نگران بود با ظهور امام(عج) هرگز به سلطنت نرسد نذر کرد تا اگر ظهور دیرتر اتفاق افتاد هزار کاروانسرا در کشور بسازد. نذرش را ادا کرد و همه را ساخت اما اخری را خراب کرد.
خانه‌ای که فروغ فرخزاد آن‌جا بزرگ شد
بناهای ثبت شده تهران
در تهران آثار بسیاری هست که سازمان ثبت آثار ملی آن‌ها را در فهرست خود قرار داده و هم باعث شناساندن آن‌ها و هم حفظ و نگداری این اماکن شده است. اخیرا خانه پدری فروغ فرخزاد، شاعر معاصر ایران به تصویب اکثریت اعضای شورا رسید. اهمیت این کار به این است که با ثبت ملی این خانه تاریخی، از تخریب آن جلوگیری به‌عمل می‌آید.
چند پیشنهاد برای سفر پاییزی خارجی
مقصد گردشگری در پاییز
تور استانبول سفر به شهری اروپایی آسیایی است که پر از جاذبه‌های دیدنی شگفت‌انگیزی مثل مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، کاخ دلما باغچه و موارد دیگرست. سفر به استانبول جزو ارزان‌ترین سفر‌های خارج ایران است.
۲۰ شهر پربازدید جهان در سال ۲۰۱۷
همسایگان ایران در صدر پردرآمدهای گردشگری
«مسترکارت» همچنین در فهرستی دیگر، پربازدیدترین شهر‌های جهان را نیز معرفی کرده که بر اساس آن شهر‌های بانکوک، لندن و پاریس هریک به‌ترتیب با جذب ۲۰ میلیون و ۵۰ هزار گردشگر، ۱۹ میلیون و ۸۳۰ هزار گردشگر و ۱۷ میلیون و ۴۴۰ هزار گردشگر رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ را تکرار کرده‌اند.
نشتیفان شهر آسباد‌ها
تعطیلات عید کجا سفر کنیم؟
نشتیفان از دو واژه «نش‌» و «تیفان‌» تشکیل شده‌است. اولی خلاصه شده کلمه نیش به زبان محلی است. مقصود از «تیفان‌» نیز همان توفان است. با این حساب می‌توان گفت نشتیفان محلی است که در معرض نیش توفان و باد‌‌های موسمی محلی قرار دارد. شاید کلمه «نش‌» کنایه‌ای به نیش عقرب نیز باشد که در نواحی گرم و خشک زیاد دیده می‌شود.
سی سخت، بهشت ناشناخته
تعطیلات کجا برویم؟
سی سخت با واقع شدن در دامنه کوه دنا، از اکوتوریسم بی نظیر گردشگری، برخوردار است و یکی از قطب‌های گردشگری استان به شمار می‌آید. همچنین دارای مناظر طبیعی بکر و چشمه‌های جوشان است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.
مکان‌های دیدنی و گردشگری یزد
تعطیلات کجا برویم؟
شهرستان یزد در دره‌ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوه‌های شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت.این شهر به «دارالعباده» ، «شهر بادگیرها» و «شهر دوچرخه‌ها» معروف است.
مازیچال٬ نام دهکده‌ای زیبا در نزدیکی کلاردشت مازندران با ارتفاع ۲۶۰۰ متری است که جنگل‌های آن زیبایی وصف نشدنی به ویژه در فصل پاییز دارند.
تصاویر/ مکان‌هایی اعجاب‌انگیز در جهان!
در جهان مناطق و اماکن باشکوهی وجود دارند. برخی طبیعی و برخی ساخته دست بشر. نگاهی داریم به چند مکان باشکوه جهان.
تصاویر/ ۱۰ جایی که تا نبینید باور نمی‌کنید واقعی هستند!
اگر آماده‌اید تا با مکان‌های شگفت‌انگیز آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید. قرار است از دشت‌های بزرگ گل سوسن به دریاهایی برویم که مثل ستارگان می‌درخشند و حتما باید با چشم از نزدیک دیده شوند تا بشود واقعی بودنشان را باور کرد.
برترین جاذبه‌های توریستی پراگ در سال ۲۰۱۷
سی سال پیش شهر پراگ برای مسافران اروپایی مانند یک راز بود؛ ولی در حال حاضر، یکی از محبوب ترین مقصد ها در قاره اروپاست، که سالیانه چهار میلیون بازدید کننده را به سمت خود می کشاند.
مرکز آمار ایران اعلام کرد که تعداد ٦٥‌میلیون و ٨٧٠‌ هزار و ٨١٧ سفر در تابستان ‌سال ١٣٩٣، انجام شده که نسبت به تابستان ١٣٩٢، ١.٥٧‌ درصد افزایش داشته است.‌
    صفحه  از ۲
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار