فرادید | صفحه نخست - خواندنی
کوزه‌گرهای در کوزه افتاده!
سنت فراموش‌شدۀ عراق
او می‌گوید: "حتی اگر کمتر بفروشیم، حتی اگر سفالگر‌ها روز به روز کمتر و کمتر شوند، ما مبارزه می‌کنیم تا میراث فنی پدران و نیاکان خودمان را زنده نگاه دارد. "
اینترپل چیست؟
شبیه داستان یک فیلم هیجانی است. مدت کوتاهی پس از فرود آمدن در چین، رییس یک سازمان بین‌المللی مبارزه با جرائم، شکلک چاقو برای همسرش می‌فرستد. دقایقی بعد ناپدید می‌شود. چند هفتۀ بعد، یک روس که با یک رژیم استبدادی روابطی دارد، به شدت به در دست گرفتن اختیار این سازمان نزدیک می‌شود، و موجب نگرانی در سراسر جهان می‌شود. این داستان است؟ نه خیر، اینترپل است. اما کار اینترپل چیست و چرا اینقدر حواشی دارد؟
دزدی‌، قتل‌ و انتقام!
نمک بر زخم‌های کهنۀ استرالیا
در یک شهر دورافتاده با جمعیت چند صد نفری که عمدتاً از کشاورزان، صاحبان کسب‌وکار‌های کوچک و موج‌سواران تشکیل شده است، بحث بر سر پیامی که قرار بود بر روی بنای یادبود حک شود، همسایگان را به دشمن تبدیل کرد، معادلۀ قدرت را در دولت محلی تغییر داد و حتی روزمره‌ترین تعاملات را خدشه‌دار کرد.
آخرین قطار به استانبول؛ رمانی برای طرفداران ملت عشق
عایشه کولین، رمان‌نویس نامدار اهل ترکیه، در آخرین قطار به استانبول آنچه جنگ با امید‌های آدمی می‌کند را در قالب قصه‌ای لطیف به تصویر می‌کشد و لحظاتی را خلق می‌کند که بعید است تا پایان یافتن این رمان آن را زمین بگذارید.
پرفروش‌ترین رمان‌های ایرانی
شاید برای شما جذاب باشد که بدانید چه اتفاقی در سیر داستان‌نویسی ایران افتاده است؛ اینکه مثلا در دهه ۷۰ چه کتابی پرمخاطب بوده و چه نویسنده‌ای برای مردم جذاب بوده و به دنبال کتاب‌هایش می‌رفتند و تا کتابی منتشر می‌شد، به سراغش می‌رفتند.
نگاهی به تازه‌های نشر در پاییز ۹۷
کتاب «گزینه اشعار گروس عبدالملکیان» با مقدمه‌ای آغاز می‌شود که در آن عبدالملکیان به مقولاتی مانند فلسفه شعر، نقش و جایگاه شعر در جامعه و تاریخ، جریان‌های شعر امروز ایران، تاثیر فضای مجازی بر ادبیات و چند و، چون اصطلاح غلط ساده‌نویسی پرداخته است. پس از بخش اول، گزیده‌ای جامع از شعر‌های گروس عبدالملکیان آمده است که انتخاب این شعر‌ها توسط شاعر اتفاق افتاده و به شکل کیفی روند ۲۰ سال شاعری وی را نشان می‌دهد.
نگاهی به مجموعه داستان
برچسب مرگ وقتی روی کسی بخورد ورق برمی‌گردد. دشمن، دوست می‌شود. خاطراتِ خوب رو می‌شوند. یاد‌ها نیک می‌شوند. دزد درستکار می‌شود. چرا؟ معجزه این کلمه سه حرفی چیست؟ معجزه آن ترس است. ترس از مرگ. وقتی با مرگ کسی حتی غریبه روبه‌رو می‌شویم اولین عکس‌العمل و جمله‌ای که به زبان می‌آوریم، در وصف مرده نیست بلکه در وصف خودمان است به وقتی که بمیریم. در واقع خودمان را جای او در قبر یا اعلامیه یا تفت سرکوچه می‌بینیم و می‌گوییم: آخی. زبان‌مان نمی‌چرخد بد بگوییم، چون به خودمان بد نمی‌گوییم. این قانون طبیعت است: آدمی از مرگ بترسد.
نگاهی به داستان
زندگی در قالب یک رمان
موضوع این کتاب، تنهایی انسان معاصر است. مردی ۵۹ ساله به‌نام اُوه پس از مرگ همسر و به‌دنبال آن بازنشستگی از شغلش خسته و ناامید تصمیم به خودکشی گرفته است. با این توصیف ناگفته پیداست که موضوع رمان بسیار تلخ است. اما نویسنده ماجرای خودکشی‌های نافرجام این مرد را به گونه‌ای با چاشنی طنز ترکیب کرده که خنده و گریه را در چهره خوانندگانش در هم می‌آمیزد. در واقع «مردی به‌نام اُوه» روایتی طنزآلود از یک رخداد اندوه‌بار است.
ماجرای خیانت نیمایوشیج به عالیه خانم
به مناسبت ۱۲۳مین تولد نیما یوشیج
عالیه خانوم همسر نیما با آن‌که اهل ذوق و سواد بود از این‌که شوهرش کاری نمی‌کرد و نه مقام و منصبی داشت و نه حقوق قابلی بسیار دلخور بود و او را تحقیر می‌کرد و گاهی کارش یه خشونت هم می‌کشید. خانواده‌ او هم از داشتن چنین دامادی چندان سرفراز نبودند و نیما را بی‌کاره و بی‌عرضه می‌دانستند.
عادات عجیب در رابطه با مردگان؛ وقتی جسد عضوی از خانواده است!
زندگی در میان مردگان؛ جاذبه گردشگری اندونزی
خانوادۀ مارتا کانده، هفت ماه در خانۀشان با جسد آّب رفته و خاکستری شدۀ او زندگی کردند تا برای مراسم خاکسپاری مفصلی که در رسومات مربوط به مرگ مردم توراجا جایگاهی اساسی دارد، آماده شوند. رسومی است که قرنهاست سابقه دارد.
بهترین و پرمخاطب‌ترین کتاب‌های این روزها
در این مطلب گزارشی می‌خوانید درباره کتاب‌هایی که مخاطبان زیادی دارند و یا می‌توان آن‌ها را به عنوان پیشنهادی جدی پذیرفت.
مروری بر مجموعه شعر
تا جنون خسته نفسی تازه کند!
«این فرش چوب‌خورده» خود کنایه‌ای از رویکرد شاعر به زندگی ست که سرنوشت چوب‌خورده انسان معاصر را همراه دارد گفتنی است که خواننده هم بیشتر در همین حوزه‌ها سرنوشت شعر را تعقیب می‌کند و این را نیز بگویم که به نوعی تقابل و ستیز میان سنت و مدرنیته در اینجا و آنجای متن‌ها یک نگرش شاعرانه را به میدان فرا‌می‌خواند از سوی دیگر بی‌گمان حضور تجربه‌های شاعر، اغلب در زاویه‌های خاص زبانی از منظر حس عاشقانه و زنانه هم دیده می‌شود که بوی اعتراض کم و بیش دیده می‌شود.
تمایز قدرت و توان در
در دفاع از روشنفکران
منیره‌خاتون یکی از قربانیان خشونت جنسی در خاندان شازده است. بی‌شمارند زنانی که این‌گونه داغ سلطه بر تن‌شان نشسته است. گلشیری تفاوت بین قدرت و توان را به‌خوبی می‌داند. می‌داند قدرت عقیم است و از آن چیزی خلق نمی‌شود، ازاین‌روست که شازده احتجاب عقیم است. عقیم‌بودگی شازده، انتقامی است که گلشیری از شخصیت‌های قدرت‌مدار داستان خود می‌گیرد؛ از شخصیت‌هایی هم‌چون پدربزرگ و پدرِ شازده احتجاب.
ساکنان یانگچون به دادگاهی در هلند برای بازگرداندن مجسمه‌ی بودایی که بقایای راهب مومیایی شده را در خود دارد شکایت کردند.
داستان زندگی فروغ فرخزاد و روایتی از یک دختر مهاجر
ترانه مرغ اسیر، یک مشت از خاک وطنم و خاطرات یک مترجم
یکی از ویژگی‌های ادبیات مهاجرت پرداختن به موضوعات مرتبط با تاریخ و فرهنگ ایران بوده و هست، در آثار نویسندگان نسل دوم، همچون ادبیات مهاجرت دیگر اقوام و ملل، زندگی روزمره و شخصی و اجتماعی با پس‌زمینه ایران و ایرانی بودن به مرور به موضوع اصلی آثار تبدیل شده است.
    صفحه  از ۲۵
پرطرفدار