فرادید | صفحه نخست - خواندنی
معجون رئالیسم: تصویر مردم در سه پرده
تصویر مردم گوستاو کوربه و انقلاب ۱۸۴۸
کلارک جزئیات خیره‌کننده نقاشی را موشکافی می‌کند و تابلوی کوربه را اثری می‌داند که «وزن مادی اشیاء، فشار پشتِ خمیده و ضخامت سه‌ربع سانتی پارچه موضوع آن است». اثری که خودِ «کار» را، آن‌گونه که هست با تمام جزئیاتش، نشان می‌دهد و نه احساسات کسانی را که مشغول کارند.
مرگ شجاعانه یک شیر
این شیر نر با فداکاری زیاد جان خود را از دست. او برای اینکه دیگر شیر‌ها آسیب نبینند یک تنه جنگیده بود و این را از آسیب‌های شدیدی که دیده بود می‌شد فهمید.
رادیو سکوت؛ ناتور دشت در عصر دیجیتال
نگاهی به رمان رادیو سکوت و هولدن کالفیلد دنیای مدرن
روایت داستانی کتاب هم با وجود اینکه چهار پنج شخصیت عمده بیشتر ندارد و در شهری کوچک در انگلیس رخ می‌دهد آن هم در بازه زمانی هجده ماه، به طرز عجیبی جذاب است؛ شاید یک دلیلش زبان امروزی، آدم‌های آشنا و فضای به‌شدت انسانی حاکم بر قصه است.
رمان
یادداشتی بر رمان «شکارِ کبک» اثر رضا زنگی‌‏آبادی
نویسنده اعمال قهرمان را نه بر پایه‏ تصادفات که برمبنای علیت بنا کرده. تحقیر میان جامعه کوچک آبادی اولین عامل شکاف قهرمان و جامعه است که با مرگ مادر و اتفاقات تلخ دیگری همراه می‏شود؛ شکافی که نویسنده با روایت خواسته‌های شخصیت و آنچه درنهایت برایش امکان‏پذیر است نمایش می‌دهد.
طالع بینی بر اساس سال نو چینی؛ سال خوک چگونه خواهد بود؟
در فرهنگ چینی، علاوه بر فنگ شویی، رمالی یا پیشگویی در مورد آینده و سرنوشت فرد بر اساس سال تولید که بر اساس نشانه‌های زودیاک چینی انجام می‌شود نیز بسیار پرطرفدار و رایج است و از آنچه که فکر می‌کنید پیچیده‌تر می‌باشد.
روزگار دخترکان فراموش شده هند
کودکانی که هیچ حسی ندارند!
رنگ و بوی زردچوبه که با آن روی دست‌ها و صورت‌ها نقاشی می‌شود و پودر شنگرف قرمز که با آن موهای جلوی سر را رنگ می‌کنند، معمولاً نشانه‌های یک مراسم عروسی است که قرار است برپا شود و یا به‌تازگی تمام‌شده است. معمولاً دخترها در این مراسم آن‌قدر جوان‌اند که طبیعتاً نمی‌توانند درک درستی از ازدواج داشته باشند. اما آن‌قدر بزرگ هستند که بفهمند چرا با این ادویه‌ها آرایش می‌شوند.
نگاهی به حواشی، داستان‌ها و سرسخت‌ترین هواداران فوتبال
از زمین‌های خاکی تهران تا ترکیه. از ایتالیا و اسپانیا تا آلمان و انگلیس. از برزیل و آرژانتین تا ایالات متحده. مردم و فوتبال. تاریخ و فوتبال. سیاست و فوتبال. روزی روزگاری فوتبال سفری پر تب و تاب از دنیایی به دنیایی دیگر است. از فرهنگی به فرهنگ دیگر.
داستان مشترک رئیس‌جمهور و آقای نویسنده
نگاهی به کتاب "رئیس جمهور گم شده است"
داستان کتاب بر اساس یک حمله بزرگ سایبری شکل می‌گیرد که برای مقابله با آن از رهبران همه دنیا با نقش‌های مثبت و منفی دعوت می‌شود تا یک گروه تروریست سایبری نتواند همه دنیا را به نابودی و تاریکی بکشاند.
سلینجر؛ دیوانه، عجیب و غریب، دوست‌داشتنی و منزوی
به بهانه صدمین سال تولد سلینجر
همین به یاد ماندن شکل و ساختار و مفهوم مرکزی کارهایش به خصوص «ناطوردشت» که شاهکارش به حساب می‌آید، نشان می‌دهد که سلینجر قرار نیست به این زودی‌ها دست از سر ما بردارد. سلینجر برخلاف نظر خیلی از منتقدان، چیزی فراتر از یک نویسنده رئالیست است و در جهان نویسندگان امریکایی یک درخشش منحصر به‌فرد دارد.
بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸
منتقدان گاردین انتخاب کردند
جوایز ادبی پولیتزر، پن بین‌المللی، من بوکر و جایزه کتاب ملی همچون گذشته به کار خود ادامه دادند و برگزیدگان خود را طی مراسمی اعلام کردند.
٤ کتاب برتر سال ٢٠١٨
هروقت که به پایان سال میلادی نزدیک می‌شویم، مجله‌ها و روزنامه‌های مختلف خارجی، فهرستی از بهترین‌های آثار داستانی، غیرداستانی و ادبیات کودک چاپ‌شده در آن‌سال را معرفی می‌کنند.
تولستوی و مرگ؛ دیگر مرگی وجود ندارد
«شاید دارم آخرین ساعت زندگی‌ام را از سر می‌گذرانم، و به بدی، سوگوار و آزرده از اطرافیانم، دارم کاری را می‌کنم که شاید خداپسندانه نباشد، می‌کوشم بفهمم که چه معنایی در جهان است، ولی از دست‌ام می‌گریزد و همواره این نگرانی، زانوی غم به بغل داشتن، آزردگی و آرزوی مرگ در کار است»
تب
یک سال پس از رفتن داعش
در موصل، کاشت مو به طور میانگین ۸۰۰ دلار خرج برمی‌دارد که شامل ویزیت‌های پس از عمل هم می‌شود. حدود ۹۰ کیلومتر به سمت غرب در اربیل، یا حتی دورتر در ترکیه، همین عمل حداقل ۱۲۰۰ دلار خرج دارد.
کوزه‌گرهای در کوزه افتاده!
سنت فراموش‌شدۀ عراق
او می‌گوید: "حتی اگر کمتر بفروشیم، حتی اگر سفالگر‌ها روز به روز کمتر و کمتر شوند، ما مبارزه می‌کنیم تا میراث فنی پدران و نیاکان خودمان را زنده نگاه دارد. "
اینترپل چیست؟
شبیه داستان یک فیلم هیجانی است. مدت کوتاهی پس از فرود آمدن در چین، رییس یک سازمان بین‌المللی مبارزه با جرائم، شکلک چاقو برای همسرش می‌فرستد. دقایقی بعد ناپدید می‌شود. چند هفتۀ بعد، یک روس که با یک رژیم استبدادی روابطی دارد، به شدت به در دست گرفتن اختیار این سازمان نزدیک می‌شود، و موجب نگرانی در سراسر جهان می‌شود. این داستان است؟ نه خیر، اینترپل است. اما کار اینترپل چیست و چرا اینقدر حواشی دارد؟
    صفحه  از ۲۶
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار