فرادید | صفحه نخست - هنر
مصائب خلاقیت در سینما
بنا به یافته‌های جدید در مغزپژوهی، خلاقیت فرایندی بسیار پیچیده است که دست‌کم سه مدار مهم و گسترده مغزی باید در لایه‌های مختلف ناآگاهی و آگاهی هیجانی‌-شناختی، در ارکستراسیون بی‌نظیری با هم به فعالیت بپردازند. البته این مدار‌ها برای ساختن یک فیلم خلاقانه نه یک بار بلکه دست‌کم چند صد بار باید از درونی‌ترین لایه‌های مغز با تجربه فیلم‌ساز تا سطحی‌ترین آن بدون اختلال در هماهنگی کامل به کار گرفته شوند تا نتیجه حاصل آید. مهیاشدن این شرایط برای مغز یک فیلم‌ساز موفق در دنیای پر‌رقابت امروز، با همه موانعی که حتی پیش‌بینی‌ناپذیر هستند، یک پیروزی مقاومت‌جویانه است که در صورت وقوع، حتما باید در جشن باشکوه جهانی‌ای از آن تقدیر شود.
پیشنهاد‌های هنری برای هفته آینده
اکران فیلم «پاستاریونی»، برگزاری نمایشگاه آثار کامبیز درمبخش و اجرای «بینوایان» و «شاه لیر»، مهم‌ترین رویداد‌های هنری این هفته هستند.
ترکیب هنر معاصر ژاپن با استادکاری سنتی
در ژاپن، برخلاف چیزی که اغلب در غرب می‌بینیم، دریافتی که از زمان وجود دارد همیشه خطی نیست. گذشته، اکنون و آینده همیشه قلمرو‌های متمایزی نیست و می‌توانند با هم همپوشانی داشته باشند یا جابه‌جا شوند.
دختری که منوچهر آتشی را شاعر کرد
به بهانه سیزدهمین سالمرگ
منوچهر آتشی از عشایر کرمانشاه بود و روستازاده‌ای خون‌گرم. زندگی در روستا محدودش نکرد و امروز او را نویسنده، شاعر و مترجمی موفق می‌دانیم.
چرا اظهارنظر بهروز افخمی درباره صادق هدایت خطرناک است؟!
صادق هدایت چگونه مردی بود؟
در واقع بهترین توصیه به بهروز افخمی این است که برای مدعای خود اسناد و مدارک تاریخ ادبیاتی ذکر کند، چون با توسل به لایه‌های حتی زیرین یک متن هم نمیتوان به چند و، چون قطعی زندگی یک نویسنده یا شاعر رسید. به خصوص که درباره صادق هدایت اظهار نظر قطعی مبنی بر همجنس گرایی وجود ندارد: شاید فقط تکه خاطراتی مبنی بر اینکه میانه او چندان با برخی مسائل متعارف جنسیتی همسو نبوده است.
تب جدید دابسمش در ایران
روسو با استفاده از همین تجربیات، اجرا‌های مدرنی را به روی صحنه در آورد و کمپانی‌های بزرگ ایتالیایی با او قرارداد بستند و از سال ۲۰۱۲ فعالیت هایش جنبه‌های آموزشی و تجاری نیز پیدا کرد. او با استفاده از همین تکنیک ها، شکل جدیدی از دابسمش سازی را به اجرا درآورد و حالا به عنوان یک چهره شناخته می‌شود. می‌دانید این چهره چه اندازه فالوئر دارد؟ فقط ۸۴ هزار نفر! این عدد را با تعداد فالوئر‌های دابسمش سازان ایرانی مقایسه کنید تا متوجه شوید تب دابسمش در ایران چقدر بالاست!
آنچه نیما را یگانه کرد
۵۹ سال از مرگ پدر شعر نیمایی گذشت
تاریخ چند هزارساله زبان فارسی شهری بزرگ است و ما فارسی‌زبانان ساکنان شهر بزرگ و این شهر راه و بی‌راهه‌های فراوان دارد. هرچه از مبدأ زبان فاصله گرفتیم و پیچیدگی‌های شهر بیشتر خودش را نشان داد، یافتن راه از بی‌راه مشکلتر شد.
بازدید از نمایشگاه گروهی مجسمه «دگردیسی» در گالری ساربان
در بخشی از بیانیه نمایشگاه گروهی مجسمه «دگردیسی» آمده است: «امروز اما مجسمه‌های پیکرنما، همچون وضعیت انسان معاصر، چندپاره، تکه‌تکه، آشفته، پرکنایه و طنزآمیز است. گویی استحاله‌ای فراگیر همه را گرفتار کرده است؛ پیکرهایی کوچک و بزرگ، متناقض‌نما، که گاه عجایب‌المخلوقاتی به نظر می‌رسند و گاه مشمئزکننده و گاه خنده‌دار. دیگر اصراری بر ماندگاری و جادانگی هم نیست؛ البته که اگر هم ماند که بماند! مجموعه پیشِ رو بخش بسیار کوچکی از همین رویکرد در میان برخی هنرمندان ماست؛ مشتی نمونه خروار.»
نقاشی‌های سهراب سپهری در موزه‌های جهان
۱۵مهر؛ زادروز گران‌قیمت‌ترین نقاش ایران
سپری یک مسافر بود و در سفرهایش به شرق و غرب از فرهنگ‌ها و آیین‌های مختلف تاثیر گرفت. تاثیرات این فرهنگ‌ها در بوم‌های نقاشی و اشعار او مشهود است. او درباره نقاشی فرانسوی، خوشنویسی ژاپنی و بودیسم مطالعه گسترده داشت.
محمدرضا گلزار؛ سلبریتی یا ستاره!
نزدیک به ۲۰ سال از حضور محمدرضا گلزار مقابل دوربین می‌گذرد. او سال ۱۳۷۹ بازیگری در سینما را شروع کرد و حالا این روز‌ها مقابل دوربین تلویزیون می‌نشیند و مسابقه‌ای با عنوان «برنده باش» را برگزار می‌کند. مسابقه‌ای که نظیر آن در چند کشور اجرا می‌شود و هدفش میلیونر شدن شرکت کنندگان است.
شکیرا؛ بی سر و صدا در آفریقا
شکیرا زاده شهری فقیر با نام بارانکیلا در کلمبیا است و با چشم خود کودکان پابرهنه زیادی را در خیابان‌های این شهر دیده که فقر و بی‌پولی آن‌ها را به چنگال اعتیاد کشانده است. کاملاً مشخص است کودکانی که حتی پول لازم برای ادامه تحصیل را ندارند آینده روشنی نیز پیش‌رویشان قرار نمی‌گیرد.
دلار از مرز ۱۵ هزار تومان عبور کرد
در بازار سکه روز دوشنبه افزایش قیمت‌ها ادامه یافت و این فلز گران بها با ۱۰۰ هزار تومان رشد روی عدد ۴ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان قرار گرفت. سکه در روز دوم هفته نیز ۱۰۰ هزار تومان رشد کرده بود. با این وجود، بررسی‌ها نشان‌دهنده آن است که در ۲ روز ابتدایی پاییز هر گرم طلای ۱۸ عیار بازدهی بسیار بیشتری نسبت به سکه تمام تجربه کرده است.
حمید گودرزی: باید انتقاد کنیم
انگار دور تازه فعالیت‌های حمید گودرزی است. خودش وقتی با چنین پرسشی مواجه می‌شود، جوری که انگار منتظر بوده، سریع می‌گوید آره! انگار دوباره دارم بازی رو شروع می‌کنم. حالا دوباره پرکار است. از تلویزیون و سینما و شبکه خانگی پیشنهاد‌های وسوسه‌کننده‌ای دارد و شاید قرار است به همه یادآوری کند که هنوز سرپاست و می‌تواند جزو بهترین‌ها باشد. تازه ٤١ ساله است و در سینمایی که جوان و نوجوان ندارد و ستاره‌هایش تا پنجاه سالگی نقش نوعروس و تازه‌داماد را بازی می‌کنند، او خیلی جا دارد.
حسین منزوی؛ سراینده ترانه‌های ماندگار
حسین منزوی در اول مهر ماه ۱۳۲۵ در زنجان زاده شد. منزوی نخست، در دانشگاه تهران ادبیات خواند، ولی رها کرد و سراغ جامعه‌شناسی رفت، ولی آن را نیز به پایان نبرد. آنچه منزوی آن را تا پایان ادامه داد شاعری بود.
محمدرضا شجریان: از هر پدیده‌ای درس گرفتم
زادروز خالق‌ ربنا
پاییز را پادشاه فصل‌ها می‌دانند، اولین روز پاییز اولین روز زندگی پادشاه موسیقی ایران، استاد شجریان است. او در اول مهر ۱۳۱۹ زاده و در مشهد و در خانواده‌ای آشنا با هنر و مذهبی بزرگ شد. پدرش قاری قرآن بود و به این واسطه او نیز تحت آموزش قرار گرفت.
    صفحه  از ۲۳
پرطرفدار