فرادید | صفحه نخست - موسیقی
آخرین کنسرت حمید عسکری، خواننده پاپ برایش حاشیه ساز شد.
ویدیوی جدید منتشر شده از همایون شجریان در حال تمرین ورزش بوکس را می بینید.
اواسط مهر سال گذشته بود که رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی با شکایت اردلان سرفراز، ترانه‌سرا، به دلیل خواندن ترانه‌های «سوغاتی» و «محتاج» به دو سال حبس محکوم شدند. اما حالا پس از حدودا سه ماه، این پرونده با رضایت سرفراز مختومه اعلام شد. اما این اتفاق چه دستاورد‌هایی برای دنیای شعر و ترانه و موسیقی داشت؟
جشن موسیقی ما؛ حواشی یک
از شوخی فرزاد حسنی با ماکان بند و هوروش بند تا غیبت رپر‌ها
بار‌ها دیده شده که بعضی خواننده‌های خوشنام این سبک هم در مراسم‌های رسمی دعوت می‌شوند. در جشن سالانه موسیقی ما، اما هیچ نماینده‌ای از این سبک حتی در حد مهمان هم حاضر نبود. شاید مجریان این مراسم بعد از تجربه امیر تتلو و دردسر‌هایی که او درست کرد ترجیح دادند روی نام رپر‌ها را کلا قلم بگیرند.
«در یکی دو روز گذشته خیلی از مخاطبان عزیز در این‎باره از می‌پرسند که من ترجیح دادم سکوت کنم. البته از آن‎جا که این سکوت شاید حمل بر شوآف بشود که اهلش نبودم و نیستم، ترجیح می‌دهم توضیح دهم.»
هیاهوی پاره سنگ مهدی یراحی
حاشیه‌های «مهدی یراحی» با کلیپ جدیدش و شایعه ممنوع الکاری
در این کلیپ از همه چیز انتقاد می‌شود و مخاطب را به رگبار می‌بندد. از هوای غبار آلود بگیرید تا مشکلات مسکن، آب، اقتصادی و... تا اینجا نیز منتقدان تلاش کردند سعه صدر نشان دهند، اما نحوه لباس پوشیدن او در این ویدئو کلیپ آن‌ها را به شدت برآشفته کرد.
پرکارترین‌های بازار موسیقی پاپ
درباره فعالیت‌های اخیر صادقی، اشرف زاده، یراحی و چند خبر دیگر
سرسام با ترانه مونا برزویی و با مضمونی اجتماعی تولید شد و موزیک ویدئوی خوش رنگ و لعابی هم برایش ساخته شد. سرسام قطعه اول سه گانه یراحی با مضمون اجتماعی بود که این هفته هم قطعه دومش با نام «پاره سنگ» روی سایت‌های موسیقی قرار گرفت. جالب اینجاست که انتهای موزیک ویدئوی قطعه اول به ابتدای موزیک ویدئوی پاره سنگ وصل است و در واقع قرار است در هر سه قطعه این اتفاق ادامه داشته باشد.
مهدی یراحی؛ سلبریتی بدون شوآف
مهدی یراحی کنسرت اهوازشو با لباس کارگران #فولاد_اهواز اجرا کرد. دوسال پیش هم توی تهران برای افراد بی‌بضاعت کنسرت رایگان برگزار کرد و شام هم داد بهشون! همین‌قدر این آدم مردمیه! برخلاف سایر سلبریتی‌ها، بی‌سروصدا‌های شوآف‌گونه حمایت می‌کنه. دمت گرم مرد!»
موزیک ویدئویی که هر روز ۲۰۰ هزار بار دیده می‌شود
این ویدئو کلیپ با تهیه کنندگی آونگ و کارگردانی محسن متفکریان در همین تهران فیلمبرداری شده و تقریبا نیمی از نما‌های آن هم عمومی است و بعید است که بتوان بدون مجوز پلیس، چنین کاری را صورت دارد. نکته دوم هم این است که برخی از نما‌های این موزیک ویدئو، مخصوصا در مورد پوشش خانم‌ها در چند سکانس به نوعی است که مجوز دادن پلیس به آن، کاری عجیب تلقی می‌شود.
بیژن کامکار؛ استاد احیاگر
گر با دیده بصیرت نگاه نکنیم می‌شود داعش که آنچه جنایت بود انجام داده و اگر با حس معرفت و عاطفه نگاه کنیم آن گاه می‌شود آیت‌الله طالقانی. درموسیقی هم به همین شکل است اگر با دیده بصیرت نگاه کنید می‌شوید بنان، قوامی، شجریان و بالعکس آن موسیقی‌های مصرفی.
علیرضا افتخاری؛ تبعید خودخواسته از تلوزیون
شهر من به من کم لطفی می‌کند. هنوز هم اتفاق سال ۸۸ را بازگو می‌کنند، اما می‌گویم شما هم اگر جای من بودید به هر فرد مسئولی احترام می‌گذاشتید. من علیرضا افتخاری هستم و اثرانگشتم با دیگری فرق می‌کند، دوست داشتم احترام متقابل بگذارم و از این مسأله ناراحت نیستم
همایون شجریان و همنوایی با تکتم همدم
«دیدن این همه هنر و توانایی از بچه‌هایی که به‌صورت اشتباه فکر می‌کنیم کم‌توان هستند باور کردنی نیست؛ آن‌ها واقعاً از لحاظ هنری پرتوان هستند؛ من شاید نتوانم همه زیبایی‌های اینجا را بازگو کنم برای همین از همه مردم و هنرمندان و دوستانم می‌خواهم خودشان سری به اینجا بزنند و حال خوب این بچه‌ها را ببینند.»
پری زنگنه؛ بانوی اپرای ایران
آغازگر کتاب «آواز پری‌ها» گذری به زندگی هنری خودم است وهمیشه از خواندن آن لذت می‌بردم. دراین کتاب از ورود من به هنرستان موسیقی، اینکه مشوق من چه کسانی بودند و آیا مصمم به خوانندگی بودم یا خیر اشاره شده است. شاید عجیب باشد بدانید هیچ علاقه‌ای به روی صحنه رفتن نداشتم، ولی چون این توانایی فیزیکی را در خود می‌دیدم آن را انتخاب کردم، موضوعی که در کلاس‌های آواز به شاگردانم بسیار تأکید داشته‌ام. البته همه افرادی که انگیزه آوازخواندن دارند مورد تأیید من نیستند و درکلاس‌هایم نمی‌پذیرم چرا که می‌دانم یک هوس و آرزو بوده و اینکه تنها بخوانند تا مشهور شوند. اغلب این افراد استعداد و جوهره ذاتی ندارند و به آن‌ها توصیه می‌کنم - بویژه خانم‌هایی که مادر هستند- ابتدا همان بانوی خانه دار باشید و تنها هنر را در موسیقی نبینید، یک مادر یا همسرخوب بودن هم هنر است.
همایون شجریان؛ فرزند خلف آواز ایران
فعالیت هنری همایون شجریان از ابتدا تا امروز
اما همایون در این دوره کاری، بار دیگر متفاوت از پدر عمل می‌کند. پیوند آواز همایون با سینما شکل می‌گیرد و او برای دو فیلم «شهرآشوب» و «آتش سبز» آواز می‌خواند. همایون در «شهرآشوب» قبول می‌کند تا یکی از بازیگران فیلم روی آوازش لب‌خوانی کند تا در یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات موسیقی فیلم در جهت عکس پدر عمل کرده باشد. زمانی که استاد شجریان برای فیلم «دلشدگان» آواز خواندند با لب‌خوانی بازیگر روی آوازشان مخالفت کردند.
    صفحه  از ۱۰
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار