فرادید | صفحه نخست - تاملات
۱۱ ترفند ذهنی که بی‌خبر از ما، رفتارمان را شکل می‌دهند
افرادی که به هنگام پرداخت از کارت اعتباری استفاده می‌کنند، نسبت به آن‌هایی که از کیف پول استفاده می‌کنند، پول بیشتری را خرج می‌کنند. «شما اسکناس را در دست تان لمس نمی‌کنید، بنابراین حس از دست دادن پول کمتر در شما بوجود می‌آید»
فرجام پرسشگری
گرچه جمع فلسفه و زندان، مثل اجتماع نقیضین، محال است، اما فیلسوفان به عنوان انسان‌هایی آزاداندیش، همواره گرفتار نظام‌های استبدادی و ایدئولوژی‌های انحصارگرایی بوده‌اند که هر‌گونه پرسشگری و تردید در جزمیات را بر‌نمی‎تابند.
در جست‌وجوی انسانیت در کره شمالی
ایونالی خبرنگار کره ای-آمریکایی چگونه برای تهیه گزارش های خبری و ساخت فیلم مستند از مرز چین وارد کره شمالی شد
آیا بچه دار شدن کار خوبی است؟
خودداری از بچه دار شدن «خودخواهی» است؟
آرتور شوپنهاور در مقاله خود در سال 1850 تحت عنوان «درباره رنج این جهان» می پرسد: اگر بچه تنها با یک دلیل صرفا عقلانی به این دنیا می آمد، آیا نسل انسان ادامه می یافت؟ آیا بهتر نیست که بشر به جای اینکه بار هستی را نادیده بگیرد با نسل آینده همدردی بیشتری داشته باشد؟ یا در هر صورت با خونسردی این بار را خودش به دوش بکشد؟
چرا به جنگ پیری می‌رویم؟
پیرشدن و پیرستیزی
نقدی بر نگرش اگزیستانسیالیستی
حفظ یک تمدن نیازمندِ روزمره‌سازی و عادی‌سازی امور غیرعادی است. وظیفه تمدن، نفی اضطراب و بدل ساختن آن به ترس‌های خُردِ متعین است و در نتیجه، معنابخشی به امور ناشناخته است.
سونامی نيهيليسم و قتل‌های بی معنا
چنان نیست که ما اراده کنیم و مثلا با تصمیم سیاستمداران بتوانیم بر این نیهیلیسم غلبه پیدا کنیم، کسانی به این سهولت سودای غلبه بر نیهیلیسم را دارند، این ساده انگاری را در بنیادگرایان تئولوژیک نیز می‌بینیم که گویی فقط کافی است که دست دراز کنند و پاسخ بحران نیهیلیسم را از میراث تاریخی به دست بیاورند.
تحصیل یک میلیارد تومانی در ایران، کار در آمریکا!
هزینه هر دانشجوی پزشکی برای دولت
این درحالی است که با توجه به جمعیت مهاجران چین و هند به کشورهای دیگر و مسئله پناهندگان سوری در چند سال اخیر ممکن است آمار تعداد ایرانیان مهاجر در مقایسه با سیل دانشجویان و مهاجران از دیگر کشورها که به دلیل عضویت در سازمان‌های بین‌المللی قابل شمارش نیز هستند، ناچیز باشد و به‌خصوص که بسیاری از دانشجویان ایرانی پس از پایان تحصیلات دانشگاهی اقدام به درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های خارج از ایران یا مهاجرت به کشورهای دیگر می‌کنند. براساس این گزارش و گزارش بین‌المللی مهاجرت سازمان ملل (٢٠١٧) تا سال ٢٠١٥ در مجموع اکثریت مهاجرین ایرانی به کشورهای آمریکا، آلمان، کانادا، انگلیس و سوئد عزیمت کرده‎اند.
دیکتاتورها شوخی نمی‌کنند!
درباره شوخی و امر سیاسی
شوخی و امر سیاسی؛ مردم چه زمانی سراغ شوخی می روند؟ آیا شوخی ابزار همگرایی اجتماعی است و وقتی در جامعه ای رواج پیدا می کند نشانه ای از ظهور حقیقتی است؟
خطرات یک پست بدون «لایک»!
تکنولوژی چگونه ما را گرفتار می‌کند؟‌
انسان‌ها از سنین پایین دوست دارند دکمه‌هایی را فشار دهند که نور می‌دهند و صدا ایجاد می‌کنند. هیجان بازخورد مثبت ریشۀ اعتیاد به دستگاه‌های قمار، بازی‌ها کامپیوتری و رسانه‌های اجتماعی است.
بدیو: ماکرون اسم رمز بحران است
بعضی‌ها می‌گویند آلن بدیو، فیلسوف سالخورده و سرشناس کمونیست، بیش‌ازاندازه مطلب منتشر می‌کند. با‌این‌همه او خوانندگان پرشماری در فرانسه، آمریکا و دیگر جاها دارد که معتقدند، او دربارۀ چیزها ژرف‌اندیشی می‌کند و لاجرم، پیوسته دربارۀ آن‌ها سخن‌سرایی می‌کند. بدیو از سال ۱۹۶۸ رأی نداده است، چون به نظرش دیگر چیزی بیش از یک نوع سیاست (سرمایه-پارلمان‌گراییْ) وجود ندارد و این یعنی هیچ سیاستی وجود ندارد. او در این گفت‌و‌گو پیامدهای سیاسی انتخاب امانوئل ماکرون، رئیس جمهور جدید فرانسه، را تفسیر می‌کند.
از کشتن پشه‌ها لذت ببرید!
یک لذت‌ سادۀ زندگی
درگیری آدمیزاد با حشرات موذی، به‌خصوص در تابستان‌های گرم، قصه‌ای قدیمی است، تا جایی که مردم حتی دلایلی برای آن درست کرده‌اند و مثلاً می‌گویند فلانی گوشتش شیرین است. در این شرایط حشره‌کش برقی رؤیایی است که محقق شده. ابزاری شبیه راکت تنیس که به جای نخ، سیم‌های برقی دارد. ایدۀ کشتن حشرات با برق به بیش از یک قرن پیش باز می‌گردد. اما فراگیری این حشره‌کش‌های برقی شاید بیش از آنکه در خدمت سلامت انسان باشد، به طبیعت انسان خدمت می‌کند.
عواطفی که نمی‌دانستید دارید!
واژه‌های غیرقابل‌ ترجمه‌
مطالعه این واژگان علاوه بر اینکه یک کار علمی است، می‌تواند به درک ما از جهان کمک کند. او می‌گوید: «اگر بتوانیم به مسائل به چشم فرهنگ‌های دیگر نگاه کنیم، قطعا برخوردمان با زندگی نیز متفاوت خواهد بود.»
عالمان بی‌عمل!
اخلاق چیزبرگری
تفکر فلسفی واقعی ساختارهای پیشین خود را نقد می کند حتی این پیش فرض که ما باید به لحاظ اخلاقی خوب باشیم. تفکر فلسفی به همان اندازه که کمک می کند ضرر هم می زند، این نوع از تفکر، آزاد، وحشی و غیر قابل پیش بینی است و نمی شود آن را محدود کرد.
تغییر جهان توسط یک مارکسیست پشمالو!
شجاعت ناامیدی؛
ژیژک به عنوان یک خرمگس سیاسی که در کشورش دنبال پست بود، بالاخره به سنگرها تکیه زده - البته تا جایی که می‌دانیم بیشتر در حال درست کردن کوکتل مولوتف است و معتقد است که خودش به اندازه کافی یک فعال انقلابی است...
    صفحه  از ۴
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار