فرادید | قانون - عمومی
گفت‌وگو با ایریس رادیش، نویسنده و منتقد ادبی آلمانی به‌مناسبت انتشار «کامو: آرمان سادگی»
پس از مرگ کامو در چهارم ژانویه ١٩٦٠،‌ درباره کامو بسیار نوشته‌اند: انبوه نقدها، کتاب‌ها، مقاله‌ها و گفتارهایی که امروز پس از گذشت بیش از نیم‌قرن هم‌چنان نوشته و منتشر می‌شوند. کامو آن‌طور که ژرمن بره می‌نویسد در عصر مطلق‌ها می‌زیست و از همان ابتدا به پاسخ‌ها و امکانات گوناگون می‌اندیشید.
یادداشتی درباره تلقی متأخران از ایده سادگی در آثار «آلبر کامو»
ایده سادگی در آثار کامو، به هیچ‌ وجه ساده نیست. در سه دهه اخیر با کوشش هدفمندی روبه‌رو بوده‌ایم که ظاهرا خسته از پیچیدگی‌ها و ابهامات ادبیات مدرنیستی، در آثار کامو خصیصه‌ای را بازشناسی می‌کند که مقتضی زمانه ما است. چنین وانمود می‌کنند که کامو اخیرا معاصر ما شده است. گویی رویدادهای دهه‌های پنجاه و شصت میلادی اجازه نداد تا کامو را به‌حق بشناسیم و درک کنیم.
سايه روشن‌هاي كامو در گفت‌وگو باايريس راديش، نويسنده آلمانی
ايريس راديش، نويسنده و منتقد آلماني است كه براي رونمايي كتاب «آرمان سادگي» كه مهشيد ميرمعزي آن را به فارسي ترجمه كرده به ايران آمد؛ نويسنده‌اي گرم و صميمي كه ادبيات ايران را مي‌شناسد.
جایزه «آلن فاندیشن» بنیاد «پن» آمریکا به «جی.کی.رولینگ» نویسنده هفت‌گانه «هری پاتر» اعطا می‌شود.
ناگزير به نوشتن «دنياي آشنا» بودم
در تمام دوران نويسندگي‌اش در سه دهه گذشته فقط سه اثر داستاني منتشر كرده: دو مجموعه‌داستان به نام‌هاي «گمشده در شهر» (١٩٩٢) (ترجمه فارسي با عنوان «يكشنبه بعد از روز مادر») و «همه بچه‌هاي خاله هاگار» (٢٠٠٦) و يك رمان حماسي به نام «دنياي آشنا» (ترجمه فارسي از شيرين معتمدي، نشر شورآفرين) كه برايش جايزه پوليتزر سال ٢٠٠٤ را به ارمغان آورد؛ رماني كه عنوان برترين و بزرگ‌ترين رمان قرن را بر پيشاني خود دارد و آن‌طور كه والتون مويامبا، نويسنده، منتقد و استاد دانشگاه اينديانا مي‌نويسد: «از نظر من، دنياي آشنا، بهترين رمان چاپ‌شده امريكا در قرن ٢١ است.»
به بهانه انتشار رمان «شب طاهره»
بلقیس سلیمانی یکی از نویسندگان معاصر به‌شمار می‌رود. او در کارنامه خود انتشار آثاری چون «خاله‌بازی»، «بازی عروس و داماد»، «بازی آخر بانو»، «به‌ هادس خوش آمدید»، «پسری که مرا دوست داشت»، «سگ سالی» و... پرداخته است. هرکدام از کتاب‌های سلیمانی تا امروز چندین بار تجدید چاپ شده‌اند.
گفت‌وگو با آناهيتا قبائيان
نام‌ها كم نيستند، اما در رأس همه آنها يكي بيشتر از بقيه مشخص است: خیام نیشابوری. نمايشگاهي با عنوان «اسرار ازل، خيام و هنر امروز».
ابوالحسن نجفی، مترجم زبان‌شناس و اديب مطرح درگذشت
ابوالحسن نجفی باز هم جمعه‌ای دیگر دوستان و یارانِ دیرینه‌اش را گرد هم آورد. او که سالیان سال جمعه‌ها با جمعی از اهالی ادبیات و هم‌نسلانش در خانه‌ خود جلساتی مداوم داشت، بعد از ماه‌ها بیماری و روزها در بستر افتادن، در جمعه‌ای دیگر، دوم بهمن ١٣٩٤، در هشتادوشش سالگی چشم از جهان بست.
شکل‌های زندگی: به‌مناسبت انتشار کتاب «رنگ‌های دیگر» در باب زندگی، هنر، کتاب‌ها و شهرها
پاموک، نویسنده ترک،‌ و ماریو بارگاس یوسا، نویسنده پروئی، شباهت‌هایی به هم دارند؛ هر دو برنده جوایز نوبل و نویسنده‌هایی مرزی‌اند. کتاب «رنگ‌های دیگر» پاموک از نظر فرم و مضامین مطالب به «موج‌آفرینی» یوسا شبیه است.
شکل‌های زندگی: درباره حسین سناپور و داستان‌هایش
بعضی از مهم‌ترین شخصیت‌های داستانی حسین سناپور را «آدم‌های بی‌کار اما پرمشغله» تشکیل می‌دهند؛ مثل حسام راوی داستان «دود» که اگرچه بی‌کار اما بسیار پرمشغله است.‌
گابریل خوزه گارسیا مارکِز (Gabriel José García Márquez) زادهٔ ۶ مارس ۱۹۲۷ در دهکدهٔ آرکاتاکا رمان‌نویس، نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود.
گابریل خوزه گارسیا مارکِز (Gabriel José García Márquez) زادهٔ ۶ مارس ۱۹۲۷ در دهکدهٔ آرکاتاکا رمان‌نویس، نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود.
گابریل خوزه گارسیا مارکِز (Gabriel José García Márquez) زادهٔ ۶ مارس ۱۹۲۷ در دهکدهٔ آرکاتاکا رمان‌نویس، نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود.
اسنوبیسم در طرف خانه سوان
صرف‌نظر از جنبه‌های زیبایی‌شناختی «در جستجوی زمان از دست رفته»، به‌عنوان یک اثر هنری، این اثر سندی است از تاریخ روابط اجتماعی و طبقاتی در سطوح بالای جامعه فرانسه اواخر قرن نوزدهم.
«اگر از خیابان ولیعصر رو به پل تجریش بروید، بعد از میدان ونک، کنار ساختمان‌های اسکان باغی را می‌بینید که درش باز است... جلوی در ورودی باغ، روی تابلویی بزرگ که به درخت آویخته‌اند نوشته شده: گذرگاه تاریخ»
    صفحه  از ۷
پرطرفدار