فرادید | مجله داستان - جهان ادبیات

Faradeed

تصاویر/ اولین پیش‌نویس کتاب نویسندگان بزرگ

کشف تفاوت میان دست‌نوشته‌ها و اثر نهایی، می‌تواند خواننده را به دریافت‌های جدیدی برساند. گاهی آغاز و پایان داستان‌ها در اولین نسخه‌ها به کل چیز دیگری بوده است و حتا شخصیت‌های محبوب داستان‌ها، در ابتدا نام دیگری داشته‌اند.

قصه‌های کرونایی؛ داستان‌های آموزنده برای کودکان

تصویرگران و سازمان‌های بهداشت و درمان عمومی در عکس‌العمل به این بیماری که به‌سرعت فراگیر شد داستان‌هایی خلق کردند تا بتوانند به والدین و کودکان در درک و توضیح تغییر سریع شرایط زندگی، عادت‌ها و رفتار‌های روزانه کمک کنند.

سلینجر و نسبت آن با ادبیات معاصر ایران

کمتر نویسنده‌ای می‌شناسیم که به اندازه سلینجر به استقلال فردی آدم‌ها (چه در خانواده و چه در اجتماع) اهمیت بدهد. تا جایی که سلینجر را در جایگاه دادستان فردیت انسان معاصر تثبیت می‌کند.

نویسندگانی که کرونا را پیش‌بینی کرده بودند

برای رمان‌نویسان واقع‌گرایی مانند دفو و بعد‌ها آلبر کامو روایت عالم‌گیری بیماری کاری طبیعی است؛ چه چشم‌اندازی غریب‌تر از تصویر طاعونی رو به گسترش می‌توان یافت، در حالی که تنش‌ها و هیجان بالا گرفته و غریزه بقا به کار افتاده است؟

رمان‌های پرفروش از نگاه نیویورک تایمز

رمان «جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند» نوشته «دلیا اوئنز» که در اغلب هفته‌های گذشته در رتبه نخست قرار گرفته بود همچنان با گذشت ۸۴ هفته صدرنشین فهرست پرفروش‌های داستانی جلد سخت این نشریه است.
نگاهی به کتاب "زندانی لاس لوماس" اثر فوئنتس

قرنطینه ناگزیر

در ابتدا همه‌چیز مطابق میل صاحب سرمایه پیش می‌رود، نیکولاس در بدو ورود به خانه ژنرال همه‌چیز را تحت کنترل خود درمی‌آورد.
بازگشت به قرون وسطی

احیای طاعون آلبر کامو

به یمن مرگ است که عشق، هوس، تخیل، هنر، علم، کتاب و فرهنگ وجود دارد؛ یعنی تمام آن چیز‌هایی که زندگی را تحمل‌پذیر، غیرقابل پیش‌بینی و هیجان‌انگیز می‌کنند.
نگاهی به کتاب "اسلحه، میکروب و فولاد"

شکل‌گیری "تاریخ" با بیماری‌های همه‌گیر

این کتاب تلاشی است برای توضیح اینکه چرا تمدن‌های اوراسیا و شمال آفریقا موفق به تسخیر یا مقاومت در برابر دیگر تمدن‌ها شده‌اند و در عین حال، تلاش در رد اعتقادی می‌کند که سلطه اوراسیا را به برتری اروپایی‌ها و آسیایی‌ها از لحاظ اخلاقی، ذاتی، ژنتیکی و فکری نسبت می‌دهد.
 جی کی رولینگ کمک می‌کند در خانه بمانید

هری پاتر هم در خانه می‌ماند

والدین، آموزشگاران و مربیانی که در تلاش برای سرگرم نگاه داشتن کودکان در دوران ماندن در خانه هستند، شاید به کمی جادو نیاز داشته باشند.

هنر‌های شوپنهاور، شش کتاب تازه

این رسالات، آثار کوتاه و کاربردی فیلسوف هستند که در ادامۀ ایدۀ کتاب «هنر همیشه بر‌حق‌بودن» نوشته شده‌اند و هم زبانی سهل و ممتنع و شفاف دارند و هم از‌نظر موضوعی در ردیف آثار حکمت عملی شوپنهاور دسته‌بندی می‌شوند.
نگاهی به کتاب «مینیمالیسم دیجیتال» از کال نیوپورت

اعتیاد هوشمند؛ اوقات فراغتی که هدر می‌رود

شبکه‌های اجتماعی با احساسات کاربران خود بازی می‌کنند. آنان به طور پیوسته زندگی دوستان‌شان را که با دقت آراسته و بزک شده است، می‌بینند و احساس کمبود می‌کنند؛ به ویژه زمانی که حال خوشی ندارند.

زنانی که به‌ناچار مرد شدند

مولف در این کتاب تلاش کرده الگو‌های متنوع این سبک زندگی را براساس ملاک و معیارهایی، چون منطقه جغرافیایی، سن‌وسال، دوره‌های تاریخی، دین و وضع اجتماعی و اقتصادی بررسی کند و به دنبال پاسخ پرسش‌هایی در زمینه ارتباط تغییرات پوشش و فرهنگ با رفتار باکره‌های قسم‌خورده است.
۱