104 میلیون گردشگر در عربستان؛ بن سلمان زودتر از 2030 به هدفش رسید!

104 میلیون گردشگر در عربستان؛ بن سلمان زودتر از 2030 به هدفش رسید!

مقامات گردشگری عربستان مدعی شدند در سال ۲۰۲۳ این کشور بیش از ۱۰۰ میلیون گردشگر داشته، هدفی که برای سال ۲۰۳۰ میلادی برنامه‌ریزی شده بود.

کد خبر : ۱۷۶۵۸۲
بازدید : ۱۱۸

وزیر گردشگری عربستان با اعلام اینکه این پادشاهی در سال ۲۰۲۳ بیش از ۱۰۰ میلیون گردشگر داشته، اظهار کرد که این عدد نشان‌دهنده رشد بازدیدکنندگان بین‌المللی است، اما هنوز کارهای زیادی برای تبدیل شدن به یک مقصد رقابتی در سطح جهانی مورد نیاز است.

عربستان اعلام کرده است در سال گذشته میلادی ۷۷ میلیون گردشگر داخلی و ۲۷ میلیون گردشگر بین‌المللی داشته است که مجموع گردشگران این کشور را به  ۱۰۴ میلیون نفر می‌رساند. ۷۷ میلیون نفر همان تعدادِ گردشگران داخلی عربستان در سال ۲۰۲۲ است، اما شمار گردشگران بین‌المللی تنها در طول یک سال ۱۱ میلیون نفر افزایش یافته است.

«احمد لخطیب»، وزیر گردشگری عربستان، استراتژی جدیدی را که توسط ولیعهد این کشور، محمد بن سلمان تعیین شده است، برای جذب ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰، متشکل از ۸۰ میلیون گردشگر داخلی و ۷۰ میلیون گردشگر بین‌المللی برجسته کرد.

کل هزینه‌کرد گردشگران داخلی و خارجی در عربستان طی سال گذشته به ۱۰۰ میلیارد ریال (۲۶.۶۷ میلیارد دلار) رسیده است.

در حال حاضر، بخش گردشگری تفریحی عربستان سعودی شامل ساخت هتل‌های جدید، برگزاری جشنواره‌ها، رویدادهای ورزشی و پروژه‌های عظیم، بیشتر مردم محلی را جذب کرده است.

برای مردم محلی عربستان، سفرهای تفریحی به طور قابل توجهی افزایش یافته است. بر اساس داده‌های وزارت گردشگری عربستان، ۴۵ درصد از تمام سفرهای داخلی توسط افراد محلی در نیمه اول سال ۲۰۲۳ برای مقاصد تفریحی بوده است. این رقم در سال ۲۰۲۲ به ۴۰ درصد و در سال ۲۰۲۱ به ۳۶ درصد از کل سفرها رسیده بود.

به گزارش اسکیفت، همچنین ۲۰ درصد از گردشگران بین‌المللی برای اوقات فراغت از عربستان دیدن کردند، در حالی که بازدید از دوستان و اقوام، ۲۳ درصد و گردشگری مذهبی ۴۵ درصد را تشکیل می‌داد. در سال ۲۰۲۲ هم ۱۵ درصد از مسافران برای اوقات فراغت به این کشور سفر کردند، در حالی که در سال ۲۰۲۱ این رقم ۹ درصد بود.

عربستان برای رسیدن به ۱۵۰ میلیون بازدیدکننده از این کشور تا سال ۲۰۳۰ و توقف وابستگی به نفت، رقابت شدیدی را برای کسب میزبانی رویدادهای ورزشی و فرهنگی آغاز کرده است.

این کشور به تازگی موفق شده است عنوان میزبانی رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۲۶ را به‌دست آورد و همچنین در رقابت با کره جنوبی و ایتالیا، حق میزبانی از اکسپو ۲۰۳۰ را به‌دست آورد، درحالی‌که میزبان بازی‌های زمستانی آسیایی ۲۰۲۹ و جام جهانی فوتبال ۲۰۳۴ نیز خواهد بود و به مقصدی مهم برای برگزاری مسابقات فرمول یک و گلف تبدیل شده است.

گردشگری در واقع ستون «چشم‌انداز ۲۰۳۰» عربستان است که طرحی بلندپروازانه برای مدرن کردن و تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی آن به نفت است که توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۶ از آن رونمایی شد. هدف از این طرح، تغییر وضعیت پادشاهی نفتی با سابقه نه چندان مناسب در حوزه حقوق بشر به یک مقصد توریستی سطح بالاست.

مقام‌های عربستان سعودی در راستای «راهبرد گردشگری کشور»، ‌توسعه چندین پروژه مختلف را آغاز کرده‌اند که از جمله آن‌ها به پروژه «نئوم» ‌(NEOM) می‌توان اشاره کرد که یک کلان‌شهر با بودجه ۵۰۰ میلیارد دلار است. مقام‌های این کشور امیدوارند «نئوم» و دیگر ابر پروژه‌های آنها به قطب گردشگری جهانی تبدیل شود.

منبع: ایسنا

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید