(ویدئو) پایان «دیپلماسی پاندایی» چین و آمریکا پس از ۵۰ سال

(ویدئو) پایان «دیپلماسی پاندایی» چین و آمریکا پس از ۵۰ سال

با توجه به اینکه روابط بین دو ابرقدرت در نوسان دائمی است، خرس‌های پاندا به عنوان گنجینه‌های ملی ممکن است خود را بخشی از گسترش هرج و مرج دیپلماتیکی ببینند که روابط بین دو کشور چین و آمریکا را فرا گرفته است.

کد خبر : ۱۶۰۹۵۴
بازدید : ۲۰۵

یک خانواده پاندا، شامل دو پاندای ۲۰ ساله و یک توله پاندای سه ساله که در پارک ملی واشنگتن در آمریکا نگهداری می‌شدند، به دنبال تصمیم چین مبنی بر پایان دادن به توافق پنجاه ساله تبادل پاندا میان این کشور و ایالات متحده، راهی چین شدند.

سه پاندا محوطه خود را در باغ وحش ملی اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی ترک کردند و روز چهارشنبه، ۱۷ آبان‌ماه، با یک هواپیمای باربری، سفر ۱۹ ساعته خود را آغاز کردند.

خرس‌های سیاه و سفید - تیان تیان، می‌شیانگ و شیائو چی جی - از باغ‌وحش در جعبه‌هایی منتقل شدند و در یک هواپیمای فدرال اکسپرس در فرودگاه بین‌المللی دالاس بارگیری شدند و حوالی ساعت ۱ بعد از ظهر به پرواز درآمدند.

باغ وحش ملی اسمیتسونین اولین باغ وحش ایالات متحده بود که پاندا‌ها را به عنوان بخشی از آنچه "دیپلماسی پاندا" نامیده می‌شود به نمایش گذاشت.

با توجه به اینکه روابط بین دو ابرقدرت در نوسان دائمی است، این گنجینه‌های ملی ممکن است خود را بخشی از گسترش هرج و مرج دیپلماتیکی ببینند که روابط بین دو کشور چین و آمریکا را فرا گرفته است.

خروج پاندا‌ها از باغ وحش ملی اسمیتسونین، باغ وحش آتلانتا را به عنوان تنها باغ وحش دیگر ایالات متحده باقی می‌گذارد که پاندا‌هایی از چین در آن حضور دارند. اما قرارداد چهار پاندای حاضر در آتلانتا سال آینده به پایان می‌رسد و هیچ صحبتی در مورد تمدید آن وجود ندارد.

چین اذعان می‌کند که این حیوانات شگفت‌انگیز برای نیاز‌های اصلی سیاسی و دیپلماتیک خود، به‌ویژه در مکان‌هایی که امیدوار است نفوذ بیشتر یا روابط نزدیک‌تری کسب کند، استفاده می‌شود. چین می‌گوید تمرکزش بر حفاظت و تحقیق است و می‌گوید که برنامه ایالات متحده سازنده بوده است.

مائو نینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: دو طرف همکاری خوبی برقرار کرده اند، به نتایج ثمربخشی دست یافته اند و نقش مثبتی در حفاظت از گونه‌های در معرض خطر ایفا کرده اند.

دیپلماسی پاندا‌های پکن با واشنگتن در سال ۱۹۷۲ و پس از سفر تاریخی رئیس جمهور وقت آمریکا، ریچارد نیکسون به چین آغاز شد.

دولت مائو تسه تونگ دو پاندا را به نشانه گرم شدن روابط دوجانبه پس از دهه‌ها انجماد عمیق دیپلماتیک به ایالات متحده داد. پت نیکسون بانوی اول آمریکا از ورود پاندا‌ها به واشنگتن استقبال کرد و گفت: میلیون‌ها نفری که از سراسر کشور برای بازدید از واشنگتن می‌آیند هر ساله از تماشای پاندا‌ها لذت خواهند برد.

چین با مشاهده محبوبیت پاندا‌ها در میان آمریکایی ها، تعداد بیشتری از این حیوانات کاریزماتیک را به باغ وحش‌های دیگر در سراسر ایالات متحده فرستاد و در نهایت به جای هدیه دادن، آن‌ها را قرض داد.

توافق‌نامه‌های چین و باغ‌وحش‌های ایالات متحده تصریح می‌کند که پکن مالک پاندا‌ها و فرزندان آن‌ها است و آن‌ها برای حفاظت از پاندا‌های در چین به پرداخت پول نیاز دارند. باغ وحش ملی اسمیتسونین سالانه ۵۰۰۰۰۰ دلار پرداخت کرده است. باغ وحش آتلانتا می‌گوید از زمان شروع برنامه خود در سال ۱۹۹۹ بیش از ۱۶ میلیون دلار به چین پرداخت کرده است.

به گفته باغ وحش، از زمان ورود پاندا‌ها به باغ وحش ملی در سال ۱۹۷۲، کارکنان مراقبت از حیوانات و دانشمندان زیست شناسی، رفتار، پرورش، تولیدمثل و بیماری آن‌ها را مورد مطالعه قرار دادند.

این باغ وحش در وب‌سایت خود می‌گوید: تیم حفاظت از پاندا‌ها در باغ‌وحش با همکاران خود در چین برای پیشبرد تلاش‌های حفاظتی همکاری نزدیکی دارد.

در اوج برنامه، ۱۵ پاندا در یک زمان در ایالات متحده وجود داشت، اما در دهه گذشته، همزمان با بدتر شدن روابط ایالات متحده و چین، تعداد آن‌ها کاهش یافته است و به زودی دیگر پاندایی در باغ وحش‌های آمریکا وجود نخواهد داشت.

در اوایل سال جاری، ویدئو‌هایی در رسانه‌های اجتماعی چین منتشر شد که ادعا می‌کرد پاندا‌هایی که از باغ وحش ممفیس بازمی گشتند مورد سوء استفاده قرار می‌گرفتند. این ادعا که تا حدی توسط رسانه‌های دولتی چین تقویت شد، در فضای مجازی منتشر شد.

پزشکان چینی از رفتار باغ وحش با پاندا‌ها دفاع کردند و تأیید کردند که پاندایی به نام یایا از یک بیماری پوستی رنج می‌برد، اما در سلامت کامل به سر می‌برد. اما برخی در چین هنوز آن را نمادی از قلدری و ظلم آمریکا به چین می‌دانند و برخی دیگر کشور‌هایی مانند روسیه را که میزبان حیوانات نیز هستند، به‌عنوان مکانی که در آن با پاندا‌ها به خوبی رفتار می‌شود، برجسته می‌کنند.

با فرض اینکه چین تصمیم بگیرد پاندا‌های بیشتری را ارسال نکند، و آتلانتا پاندا‌های آن‌ها را در سال آینده بازگرداند، تا پایان سال ۲۰۲۴ تنها پاندای باقی مانده در باغ وحش‌های سراسر قاره آمریکا، شین شین در مکزیکوسیتی خواهد بود.

101

102

103

104

منبع: فرارو

۰
نظرات بینندگان
اخبار سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید