(عکس) بررسی نژاد های خروس در ایران؛ خروسی که عقاب را هم اسیر می کند!

(عکس) بررسی نژاد های خروس در ایران؛ خروسی که عقاب را هم اسیر می کند!

خروس با توجه به اینکه جز خانواده پرندگان است، قادر به پرواز در آسمان نیست فقط می تواند از یک مسافت بلندی به سمت پایین فرود آید.

کد خبر : ۱۷۶۱۰۸
بازدید : ۱۷۶
خروس یکی از اعضای خانواده پرندگان خانگی و جنس نر مرغ است. صدای آن همان طورکه همه شما می دانید صدایی مانند قوقولی قوقو می باشد.
 
نماد این پرنده در فرهنگ ایرانیان موجودی سحرخیز و بسیار جنگی است، که ما در این بخش سعی در آشنایی بیشتر شما با نژاد ها و گونه های متفاوت آن و همچنین سبک زندگی خروس و مرغ داریم، با ما همراه باشید.

بررسی نژاد های خروس در ایران که در جنگ ها حرف اول را می زنند

خروس رنگی چیست؟

خروس رنگی یکی از گونه های زیبای این پرنده می باشد. خروس رنگی با رنگ های پر های خود همه را متحیر می کند، به صورتی که تاج آن، به رنگ قرمز و پرهای قسمت گردن پرنده به رنگ قهوه ای براق می باشد. هر چه به سمت پائین بدن این پرنده زیبا نگاه میکنیم رنگ های متفاوت تری می بینیم.

قسمت قفسه سینه این پرنده به رنگ سبز مگسی یا رنگ سبز آبی براق می باشد. این پرنده زیبا جز پرندگانی محسوب می شود که قادر به پرواز نیست، شاید بتواند مسافت کمی را روی هوا بماند اما برای طولانی مدت قادر به انجام عمل پرواز نخواهد بود

قیمت خروس به چه صورت است؟

همان طور که می دانید، خروس چندین نژاد مختلف با سبک رفتاری مختلف دارد و یکی از دلایل متفاوت بودن قیمت آن به همین دلیل است. بسیاری از انسان ها وقتی برای خرید خروس اقدام می کنند، شرایط ومعیار های انتخاباتی فراوانی دارند.

بسیاری از صاحبان مزرعه پرنده ای را خریداری میکردند که جنگنده و پر صدا باشد چرا که آن ها نقش حمایت از مرغ ها را دارند. قیمت آن ها میانگین بین 200000 تومان تا 1000000 تومان می باشد، بسیاری از خروس هایی که در مزرعه زندگی می کنند دارای چندین جفت مرغ هستند و به دلیل بالا بودن هزینه آن ها بسیاری از مزرعه داران یک خروس برای تمامی مرغ ها فراهم می کنند.

 • توجه داشته باشید که این قیمت ها با توجه به شرایط دائما در حال تغییر می باشند. 

اطلاعات کامل در مورد خروس محلی

مرغ و خروس و جوجه ها بعد از به دنیا آمدن دارای زندگی نا مشخص می باشند، چراکه هر کدام از بدو ورود به این دنیا به فروش می روند زیرا خصوصیات رفتاری آن ها بسیار برای زندگی در مزرعه به همراه مرغ های محلی مناسب است.

خروس های محلی دارای روحیه جنگنده ای هستند که می تواند مرغ ها را از دست شکارچیان، دزد ها و غیره نجات دهند. جالب ترین بخش رفتاری خروس ها در این است که به دلیل انتخاب چند مجفت مرغ نمی تواند به صورت تکی از آن ها مراقبت کند، پس تمام مدت از محیط زندگی مرغ ها مراقبت می کند.

بررسی نژاد های خروس در ایران که در جنگ ها حرف اول را می زنند

خروس لاری چیست؟

خروس لاری یکی از نژادها زیبا و سرکش بوده است، که از زمان قدیم مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند، چرا که خروس جنگ و میدان مبارزه است و به جنگجو بودن وشجاعت معروف هستند، از زمان های بسیار قدیم نبرد بین پرندگان لاری یکی از تفریحات انسان ها بوده است، به همین دلیل این پرنده جز یکی از محبوب ترین پرندگان می باشد.

نام اصلی خروس لاری همان خروس جنگی می باشد اما در ایران به آن ها لاری گفته می شودچرا که بیشتر خروس های لاری در شهر لار به دنیا می آیند. در بیشتر شهر های شمالی مانند گیلان و مازندران بسیاری از افراد روی پرنده ها شرط می بندند و آن ها را وارد میدان جنگ می کنند.

جدول اطلاعات

ما در این بخش قصد آشنایی شما با چکیده ای از اطلاعات این مقاله را داریم. برای کسب اطلاعات لازمه از جدول کادر پایین استفاده کنید. برای پاسخ به سوالات خود با ما همراه باشید.

قیمت خروس شروع قیمت از 200 هزار تومان
زنگ های خروس سبز، قهوه ای، سفید، مشکی
غذا خروس دان، غلات ویتامین دار، سبزیجات
طول عمر این پرنده 5 الی 7 سال
بیماری های مربوط به خروس کولی باسیلوز، میکروپالاسموز

غذای خروس چیست؟

بسیاری از افراد پرنده ای همه چیز خوار او را صدا می کنند، چرا که این پرنده جدا از غذا و دانه خود هر گونه غذا دیگری را می خورد، اما تغذیه آن زمانی مهم می شود که دچار بیماری هضم شود، چرا که هضم یکسری غذا ها برای سیستم گوارش آن بسیار سخت است.

در بسیاری از شهر ها برای بهتر قد کشیدن و بزرگ شدن آن ها، با رژیم های غذایی سالم به پرورش آن ها می پردازند، چرا که آب آلوده و غذا های سنگین باعث افت سیستم گوارش و در نهایت بیماری و مرگ می شود. بیشتر مزرعه داران از گندم و جو و همچنین دانه های دیگر مانند برنج و ارزن برای تغذیه پرنده ها استفاده می کنند.

بررسی نژاد های خروس در ایران که در جنگ ها حرف اول را می زنند

خرید و فروش خروس

همان طور که در قسمت های قبلی توضیح داده شد این پرنده تا به امروز یکی از محبوب ترین پرندگان بین افراد جامعه بوده است، این امر باعث میزان بالای خرید و فروش آن شده است. تمامی مزرعه داران برای تخم گذاشتن مرغ ها و همچنین مراقبت از مرغ ها به خروس نیاز پیدا می کنند.

بسیاری از افراد به دلیل محبوبیت نژادلاری، در حال خرید و فروش این پرنده هستند. خرید و فروش این پرنده با قیمت های متفاوت ودر بازار های محلی انجام می شود. این پرنده زیبا یکی از حیواناتی ایست که در ادبیات و اشعار شاعران بزرگی حضور داشته است، حتما شما هم ضرب المثل خروس بی محل به گوشتان خورده است، که نشان دهنده وجود آن در ادبیات ایران می باشد.

چه خروسی برای قربانی کردن مناسب است؟

قربانی و ذبح یک عمل پسندیده و رایج در بین ما ایرانیان و دیگر مسلمانان سراسر دنیا است. بر اساس دین مبین اسلام قربانی باید از بین حیوانات حلال گوشت انتخاب شود که به عنوان یک وعده غذایی قابل مصرف باشد. حیواناتی مانند گاو، گوسفند، شتر و طیوری مثل خروس، مرغ و شترمرغ از انواع حیواناتی هستند که معمولا به منظور قربانی کردن و ذبح می‌ شود.

با توجه به این که امروزه قیمت گاو، گوسفند و شتر بسیار افزایش یافته و تمامی مردم قادر به خرید و قربانی کردن این حیوانات نیستند، برخی از افراد بر اساس بودجه و توان مالی خود مرغ یا خروس را قربانی می‌ کنند.

البته طبق آنچه که در دین اسلام مطرح شده ارزش مادی قربانی چندان با اهمیت نیست بلکه نیت و هدف شخص از اقدام قربانی مهم است. بنابراین این که چه نوع خروسی را برای قربانی کردن انتخاب می‌ کنید در ثواب و ارزش گذاری آن چندان تاثیرگذار نیست. هرچند که در برخی از مناطق ایران قسمت‌ های شمالی کشور این اعتقاد رایج است که خروسی که برای قربانی انتخاب می‌ شود باید سیاه رنگ باشد.

بررسی نژاد های خروس در ایران که در جنگ ها حرف اول را می زنند

جنگ خروس لاری با عقاب

خروس لاری یکی از قدرتمند ترین و وحشی ترین در نوع نژاد خود می باشد. اگر بر حسب اتفاق عقاب قصد بر حمله و ربودن جوجه های آن کند جنگ بزرگی بین این پرنده و عقاب راه خواهد خواهد افتاد، چرا که پرنده مبارز برای محافظت از جوجه ها تن به نبرد به عقاب، قوی ترین پرنده تاریخ می دهد و تا آخرین لحظه از زندگی اش مقاومت می کند. شایدبرای همین به ابن پرنده لقب شجاع ترین پرنده را داده اند، چرا که حتی عقاب هم از پس رفتار خشونت آمیز آن بر نخواهد امد.

پرورش و نگهداری از خروس

به دلیل افزایش روزافزون تقاضا برای خرید و مصرف طیور به خصوص مرغ پرورش و تولید این پرنده در سطح گسترده و به روش کاملاً علمی و مکانیزه انجام می‌ شود. تعداد زیادی از مرغداری‌ ها در وسعت بزرگ و با استفاده از ابزار و تکنیک ‌های پیشرفته فعالیت دارند.

البته پرورش و گسترش خروس در این مرغداری‌ ها کمتر صورت می‌ گیرد. البته خروس در جمع مرغ مادر برای باروری و جوجه کشی بسیار مهم است. به همین خاطر است که بسیاری از افراد به دنبال خروس ‌های با نژاد و اصیل برای مرغ مادر خود هستند. نکته ‌ای که وجود دارد نگهداری و پرورش خروس دقیقاً مطابق مرغ می ‌باشد که البته آن هم نیاز به دانش و اطلاعات اولیه دارد.

آیا از خروس بیماری به انسان منتقل می شود؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط مراکز پزشکی و دامپزشکی متاسفانه انواع مختلفی از بیماری ‌های رایج در بین طیور قابل انتقال و سرایت به انسان نیز می‌ باشد. که البته گاهی اوقات این بیماری ‌ها نیز جدی و ممکن است خطرناک باشد.

یکی از این بیماری ‌ها که برای اغلب افراد شناخته شده می ‌باشد بیماری آنفولانزای مرغی است. این بیماری به طور گسترده در بین طیور گسترش پیدا می ‌کند و در صورتی که انسانی در تماس مستقیم با پرنده آلوده مثل خروس باشد به احتمال زیاد امکان اطلاع او به این بیماری وجود دارد.

بیماری آنفولانزای مرغی علائمی دقیقاً مشابه آنفولانزا دارد که با توجه به ایمنی بدن افراد ممکن است علائم آن از شدید تا خفیف بروز کند. بیماری ‌هایی مثل آسم، نیوکاسل، سل انواع دیگری از بیماری ‌ها هستند که قابل انتقال از پرندگانی مانند خروس به انسان می ‌باشد.

بررسی نژاد های خروس در ایران که در جنگ ها حرف اول را می زنند

طول عمر این حیوان چقدر است؟

بسیاری از افراد معتقد هستند استفاده از خروس های مسن نطفه دار بودن تخم ها را به خطر می اندازد برای همین بسیاری از افراد بعد از گذشت سن مجاز، آن ها را می کشندو یا می فروشند. سن مجاز برای نطفه دار شدن تخم ها بین ۵الی۷ ماهگی می باشد.

شرایط مختلفی روی بارور شدن پرنده تاثیر دارد که یکی از آن موارد آب و هوای بسیار گرم است پرندگان در آب و هوای بسیار گرم قدرت بارور کردن خود را از دست می دهند به همین دلیل خروس های قسمت سردسیر کشورمانند لرستان و شمال ایران قیمت بیشتری دارند و مورد توجه بیشتری قرار گرفته اند.

بیماری های مربوط به این حیوان

یکی از اصلی ترین بیماری های پرندگان بیماری باکتریایی عفونت دستگاه گوارش آن ها می باشد که بسیاری از این بیماری ها در دوره حاد خود باعث مرگ می شوند.

کولی باسیلوز

یکی از بیماری های مربوط به می باشد که در این بیماری احتمال مرگ پرنده بسیار زیاد است چرا که این بیماری یک بیماری قوی در زمینه عفونتی می باشد. باید شرایط مناسب برای پیشگیری از این بیماری فراهم باشد.

میکرو پلاسموز

یک بیماری تنفسی بسیار خطرناک است که کیسه های هوایی پرنده را مورد حمله قرار می دهد. این بیماری توسط تخم ها به جوجه ها انتقال پیدا می کند و بعد از متولد شدن آن ها با این بیماری، به مرگ زود رس نزدیک تر می شوند.

وبای مرغ

این بیماری در شکل حاد باعث مرگ پرنده می شود. اما در حالت معمولی، پرنده نمای مریضی را به خود می گیرد، برای درمان این بیماری دامپزشک باید پرنده را معاینه کند تا بتواند بهترین روش درمان را در نظر بگیرد.

انتریت

بیماری است که از طریق فضولات حیوانات دیگر یا غذای نا سالم به پرنده منتقل می شود. این بیماری در حالت حاد باعث از بین بردن سیستم گوارشی و در نهایت مرگ می شود برای درمان این بیماری باید از طریق آب و غذا ویتامین مورد نظر سیستم گوارشی وارد بدن آن ها شود، تا سیستم گوارشی بازسازی شود.

حصبه مرغی

یکی از بیماری های عفونی پرندگان می باشد که از طریق تخم مرغ به جوجه ها منتقل می شود و باعث قرمزی چشم، لرز و در صورت درمان نشدن منجر به مرگ می شود.

سوالات متداول

آیا خروس می تواند پرواز کند؟

خروس با توجه به اینکه جز خانواده پرندگان است، قادر به پرواز در آسمان نیست فقط می تواند از یک مسافت بلندی به سمت پایین فرود آید.

خروس لاری چه تفاوتی با خروس گلین دارد؟

خروس لاری از نظر ظاهری بسیار متفاوت تر از خروس گلین است چرا که در بعضی از نژاد های خروس لاری، تاجی روی سر آن مشاهده نمی شود. خروس گلین از نظر ظاهری بسیار زیبا تر از خروس لاری می باشد.

تعداد مرغ ها برای یک خروس چند تا است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تعداد خاصی برای هر خروس در نظر نگرفته شده اما به دلیل سخت شدت شرایط محافظت از مرغ ها، هر خروس بین 3 الی 5 مرغ دارد.

درمان بیماری انتریت دراین پرنده چیست؟

بیماری انتریت بیماری گوارشی است که به دلیل کمبود ویتامین به وجود می آید برای حل این مسئله باید ویتامین در آب وغذای پرنده موجود باشد، اما برای اطلاعات بیشتر باید به دامپزشک مراجعه کنید، چرا که علائم در هر پرنده متفاوت است.

منبع: عصر ایران

۱
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  تازه‌‌ترین عناوین
  پربازدید