(تصاویر) این گونه های حیرت انگیز حیات وحش ایران در حال انقراض هستند!

(تصاویر) این گونه های حیرت انگیز حیات وحش ایران در حال انقراض هستند!

چقدر با گونه های در معرض کشور آشنایید؟ آیا می‌دانید این گونه ها کجا زندگی می‌کنند و چه چیز باعث انقراض آنها شده است؟

کد خبر : ۱۸۰۸۱۶
بازدید : ۱۰۴

تصاویر گونه‌های در معرض انقراض کشور به منظور آشنایی شهروندان با آنها بر دیوارهای مترو تربیت مدرس تهران نصب شد. قرار است این تصاویر به صورت دوره‌ای در تمام ایستگاه‌های مترو به نمایش درآید. این اولین بار است که تصویر گونه‌های در معرض انقراض در فضای عمومی مترو منتشر می‌شود.

گروه پستانداران

یوزپلنگ ایرانی:

گربه سان اجتماعی است. توله ها ببین ۹۰ تا ۹۸ روز به دنیا می‌آیند. تا ۱۸ ماهگی همراه مادر هستند. از سه سالگی قادر به زادآوری هستند. در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی مرکز ایران به خصوص استان‌های سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی در زیستگاه‌های تپه ماهور و کوهپایه‌ای مناطق کویری زیست می کنند. این گونه به شدت در خطر انقراض است. کاهش طعمه و تصادف جاده‌ای مهمترین عامل کاهش جمعیت این گونه است.

4951832

پلنگ

گربه‌سان با ابهتی است با زندگی انفرادی که از قلمرو خود به شدت دفاع می‌کند. دوران آبستنی بین ۹۰ تا ۱۰۶ روز دارد. توله‌ها از ۱۲ تا ۱۸ ماهگی از مادر جدا می‌شوند. به دلیل قابلیت سازگاری بالا در انواع زیستگاه‌های کوهستانی، استپی، جنگلی و کوه‌های خشک از ارتفاع ۲۰۰ تا ۴ هزار متر از سطح بالاتر از دریا زندگی می‌کنند. تله‌گذاری و تصادفات جاده‌ای از مهمترین مخاطرات این گونه محسوب می‌شود. پلنگ در زمره گونه‌های حمایت‌شده سازمان حفاظت محیط زیست است.

4948783

خرس قهوه ایی

خرس قهوه ای، زندگی انفرادی دارد اما توله ها تا ۳ سالگی با مادر زندگی می‌کنند. غالباً شب گرد است. دوره بارداری‌اش ۶ تا ۷ و گاهی تا ۹ ماه به طول می‌انجامد. و بین ۱ تا ۳ توله به دنیا می‌آورد که در ۴ تا ۵ سالگی بالغ می شوند. در زیستگاه‌های جنگلی و کوهستانی، رشته کوه های البرز و زاگرس و جنگل‌های خزر زیست می‌کنند. در زمره گونه‌های حمایت شده است.

4917563

خرس سیاه

خرس سیاه نیز زندگی انفرادی دارد و عمدتا شب گرد است و در حفره غارها و صخره‌ها به عنوان لانه زندگی می‌کند. طول بارداری بین ۶ تا ۷ ماه و معمولاً بین ۱ تا ۳ توله به دنیا می‌آورد. توله تا ۲ سالگی با مادر بوده و بعد از آن جدا می‌شود. زیستگاهش در مناطق کوهستانی خشک با جنگل‌ها و درختزارهای پراکنده در استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است. ایران غربی‌ترین حد پراکندگی جهانی خرس سیاه است. شکار و زنده‌گیری توله از مهمترین عوامل از بین رفتن این گونه است. خرس سیاه نیز در زمره گونه‌های درخطر انقراض است.

4491218

مرال

مرال‌ها عمدتاً شب گرد و گیاهخوار و نشخوارکننده هستند و به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند. جفتگیری در این گونه با رقابت میان نرهای بالغ در شهریورماه و اوایل پاییز شروع می‌شود. طول مدت بارداری حدود ۸ ماه و یک گوساله به دنیا می‌آورند. در یک‌ونیم سالگی بالغ می‌شوند. شکارغیرقانونی و تخریب زیستگاه تهدید کننده این گونه است و در زمره گونه‌های حمایت شده قلمداد می‌شود.

4981095
عکاس: حامد تیزرویان

گورخر ایرانی

گورخرها، به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند و در اغلب روز فعال هستند. در اواخر خرداد جفتگیری کرده و بعد از یک سال کره به دنیا می آورند و بعد از ۳ سال دوباره قادر به جفتگیری می‌شوند. زیستگاه مناطق استپی و نیمه بیابانی است. در زمره گونه های درمعرض خطر انقراض قرار د ارد. تخریب زیستگاه، اشغال آبشخورها توسط دام محلی و شکار غیرمجاز از عوامل تهدید این گونه است.

4694530

کل و بز

کل و بز، حیواناتی روزگرد گیاهخوار و نشخوارکننده هستند که بصورت اجتماعی زندگی می‌کنند. طول بارداری ۱۵۰ تا ۱۶۰ روز و تا ۲ بزغاله در هر بارداری به دنیا می‌آورند. بعد از حدود ۲ تا ۳ سال بالغ می‌شوند. در اکثر مناطق کوهستانی و صخره‌ای ایران پراکندگی دارند اما به دلیل تخریب زیستگاه، شکار بی‌رویه و تله‌گذاری جمعیت آنها رو به کاهش است. این گونه در رده‌بندی حفاظتی، در طبقه آسیب پذیر است.

4981098
عکس: حامد تیزرویان

گروه پرندگان

میش مرغ

میش مرغ، پرنده خجالتی و بسیار محتاطی است که به صورت گروهی و معمولاً در دسته های کوچک زیست می‌کند. پروازی با بال‌های آرام، منظم و پرتوان دارد. جوجه‌آوری‌اش از اوایل اردیبهشت و در علفزارهای باز است. تفریخ تخم‌ها (درآمدن جوجه از تخم) از ۲۵ تا ۲۸ روز به طول می‌انجامد. در ایران جزو پرندگان در معرض خطر انقراض و دارای ارزش حفاظتی بالاست. تکه‌تکه شدن و از دست رفتن زیستگاه به واسطه توسعه کشاورزی، چرای بی‌رویه و... از مهم‌ترین عوامل کاهش جمعیت است.

4467881

لک لک سفید

لک‌لک سفید، در تالاب‌های باز با درختان پراکنده، علفزارهای مرطوب و شالیزارها زندگی می‌کند. این گونه در مکان‌های تغذیه، بسیار اجتماعی است. جوجه‌آوری از اوایل تا اواخر فر وردین است. معمولاً ۳ تا ۵ تخم می گذارد تفریخ تخم‌ها ۳۰ روز به طول می‌انجامد و در فهرست پرندگان حمایت شده ایران قرار دارد.

4805020

اردک سرسفید

اردک سرسفید در دریاچه‌های شور و شیرین کوچک و کم عمق با پوشش گیاهی حاشیه‌ای زندگی می‌کند و در دسته‌های ۲۰ تا ۳۰ تایی دیده می‌شود. تک همسری است و معمولاً ۵ تا ۱۲ تخم می‌گذارد. تفریخ تخم‌ها ۲۵ تا ۲۷ روز به طول می‌انجامد. جزو پرندگان در معرض خطر انقراض است. این گونه دارای ارزش حفاظتی بالاست. زهکشی، ورود مواد آلاینده و پایین آمدن سطح آب در تالابها برای مصارف کشاورزی و همچنین شکار غیرقانونی از دلایل کاهش جمعیت این گونه است.

4337255

کرکس مصری

کرکس مصری، در مناطق باز نظیر استپ‌ها، دشت‌ها، سواحل شنی، دره‌ها و کوه‌ها به سر می‌برد. اغلب به تنهایی یا با جفت در حال پرواز و در زمان فراوانی غذا در دسته‌های کوچک دیده می‌شود. بین ۱ تا ۳ تخم می گذارد و تفریخ تخم‌ها ۳۹ تا ۴۲ روز به طول می‌انجامد. از پرندگان در خطر انقراض است و دارای ارزش حفاظتی است. از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده برخورد با خطوط انتقال برق، تخریب و از دست دادن زیستگاه است.

4988889

گروه خزندگان:

گاندو

تمساح پوزه کوتاه ایرانی که محلی ها به آن گاندو می‌گویند، خیلی اجتماعی است به طوری که از طریق بصری و صوتی با هم ارتباط برقرار می‌کنند. نرهای غالب، قبل از جفتگیری در مقابل ماده‌ها و برای نشان دادن قلمرو دم خود را به زمین می‌کوبند و پوزه خود را به بالا می‌گیرند. پراکندگی این گونه در ایران در استان سیستان و بلوچستان است. عوامل تهدید کننده زیست این گونه، شامل خشک‌شدن تالاب‌ها و رودخانه‌های محلی و کاهش طعمه است.

4833931

افعی شاخدار دم عنکبوتی

رنگ بدن افعی شاخدار دم عنکبوتی همانند رنگ مار شاخدار ایرانی است. در انتهای دم زائده‌ای مانند عنکبوت دارد. این مار زمانی که احساس خطر می‌کند صدای هیس هیس از خود تولید می‌کند. کل زمان انجام عمل حمله در این مار بسیار سریع است و کمتر از یک ثانیه به طول می‌کشد.

4347185

لاک پشت فراتی

لاک پشت فراتی در روز فعالیتمی‌کند و در هنگام ساعات روز در کنار آب می‌نشیند و از اشعه آفتاب استفاده می‌کند. این گونه در ایران، ترکیه، سوریه و عراق پراکنش دارد. در زمره گونه‌های در خطر انقراض است.

4917577

دوزیستان:

سمندر کردستانی

سمندر کردستانی در جویبارهای کوهستانی زندگی می‌کند و زندگی خشک‌زی برای این گونه ناشناخته است. زیستگاه این گونه در کوه‌های اورامان در مرز ایران، عراق و ترکیه و در ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ است. در فهرست سرخ سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی IUCN در زمره حیوانات به شدت در معرض خطر است.

4938185

منبع: همشهری

۱
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید