به کدام عضوهای بدن نیازی نداریم؟

به کدام عضوهای بدن نیازی نداریم؟

خلقت انسان کاملا حکیمانه بوده است، به شکلی که کوچکترین مویرگ بدن ما هم کارکرد خاص خود را دارد. در آفرینش انسان، مجموعه‌ای از اندام‌ها به شکل مهندسی‌شده‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند.

کد خبر : ۹۸۰
بازدید : ۱۴۱۹۲
فرادید | خلقت انسان کاملا حکیمانه بوده است، به شکلی که کوچکترین مویرگ بدن ما هم کارکرد خاص خود را دارد. در آفرینش انسان، مجموعه‌ای از اندام‌ها به شکل مهندسی‌شده‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند.

به گزارش فرادید به نقل از بی‌بی‌سی، بدن انسان قابلیت‌های شگفت‌انگیزی دارد. درست است که هر یک کارکرد خود را دارند، اما بدن قدرت ما می‌تواند در صورت عدم وجود یک عضو به کار خود ادامه دهد و در برخی موارد نیز کار آن عضو را نیز انجام دهد. بدن ما می‌تواند بدون وجود این ده عضو به حیات خود ادامه دهد.

شش
ممکن است کمی دچار تنگی نفس شوید، اما باید بدانید که بدن ما می‌تواند حتی با یک شش هم عمل تنفس را انجام دهد. رودولف نیسِن اولین جراحی بود که در سال 1931 میلادی توانست در یک عمل جراحی موفقیت‌آمیز یکی از شش‌های یک بیمار را خارج کند. البته جالب است بدانید که این جراح نامدار بر روی آلبرت انیشتین هم یک عمل جراحی انجام داده بود.

کلیه
اگر کلیه شما به دلیل بیماری، آسیب یا ورود مواد سمی به بدن نمی‌تواند خون را تصفیه کند باید برداشته شود. بدن ما می‌تواند حتی با یک کلیه هم سر کند، اما اگر هر دو کلیه برداشته شود باید از دستگاه دیالیز به جای آن استفاده کرد.

به کدام عضوهای بدن نیازی ندارید؟

معده
گاسترکتومی یا معده برداری عمل جراحی برای برداشتن همه یا بخشی از معده است که برای درمان سرطان معده یا زخم معده صورت می‌گیرد. گاسترکتومی کامل باعث می‌شود که مری مستقیم به روده متصل شود که البته در طولانی مدت بر روی رژیم غذایی و گوارش آثار منفی به جای می‌گذارد.

آپاندیس
آیا آپاندیس یک بازمانده ژنتیکی (اندام وستیجیال) است که دیگر کارکرد خود را از دست داده یا بخشی از سیستم ایمنی ما است؟ به نظر می‌رسد که پزشکان هنوز هم اجماع نظر بر روی کارکرد اصلی آپاندیس ندارند. با این حال آن‌گونه که از عمل‌های جراحی انجام‌شده بر روی آپاندیس برمی‌آید، برداشتن آن در طولانی مدت هم هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

به کدام عضوهای بدن نیازی ندارید؟

كيسه‌ صفرا
کیسه صفرا درست زیر کبد قرار گرفته است. وظیفه این کیسه نگه‌داری مایع زرد رنگِ صفرا است که کار این مایع نیز ایجاد امولسیون پایدار روی چربی‌های غذا است. گاهی اوقات به دلیل کلسترول بالا، سنگ‌ كيسه‌ صفرا در آن شکل می‌گیرد که موجب برداشته شدن کیسه صفرا می‌شود.

به کدام عضوهای بدن نیازی ندارید؟
روده
حدود 7.5 متر روده کوچک و بزرگ در شکم وجود دارد که در مواقع ضروری باید همه آن برداشته شود. اما مشکل بزرگی بعد از آن به وجود می‌آید و آن این است که جذب مواد غذایی دچار مشکل خواهد شد.

بیضه
این اندام کار تولیدمثل را انجام می‌دهد، اما گاهی اوقات باید برداشته شوند و دلیل آن نیز بیماری‌هایی مانند سرطان بیضه است.

طحال‌
طحال سمت چپ بدن شما و در بالای معده قرار گرفته است. طحال خون را تمیز کرده و با عفونت مبارزه می‌کند. اما گاهی اوقات به دلیل بیماری یا آسیب باید برداشته شود که البته مشکل خاصی را ایجاد نخواهد کرد، زیرا اعضای دیگر بدن کار آن را انجام می‌دهند.

به کدام عضوهای بدن نیازی ندارید؟

چشم
بینایی واقعا نعمتی بزرگ است و زندگی بدون چشم کاملا دشوار خواهد بود. اما در اطراف ما افراد زیادی هستند که بدون این نعمت به زندگی خود ادامه می‌دهند.

لوزالمعده‌
این اندام کوچک زیر معده قرار گرفته که آنزیم‌های گوارشی و هورمون‌ها را ترشح می‌کند. در مواردی که سرطان لوزالمعده به این بافت آسیب زده باید تمام لوزالمعده برداشته شود.

به کدام عضوهای بدن نیازی ندارید؟
۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید