عادات روزمره‌ای که شخصیت ما را لو می‌دهد!

عادات روزمره‌ای که شخصیت ما را لو می‌دهد!

از خوردن غذاهای تند تا آواز خواندن در زیر دوش حمام، شاید باورتان نشود ولی همین رفتارهای ساده می توانند بیانگر موارد مختلفی از شخصیت شما باشند.

کد خبر : ۴۰۳۵۷
بازدید : ۶۱۸۱

فرادید | سبک زندگی ما بازگوکننده خصوصیات شخصیتی ما به عنوانی مفهمومی مهم در روانشناسی است. به عنوان نمونه، چنانچه شما فردی وظیفه شناس باشید، به احتمال زیاد دارای سلامت جسمانی خواهید بود و ارتباط عاطفی پایداری خواهید داشت، افراد برونگرا، افرادی شادتری هستند؛ افراد عصبانی، مشکلات روانی بیشتری را تجربه خواهند کرد، افراد پذیرا و باز از درآمد بالاتری برخوردارند؛ و همانگونه که انتظار دارید، افراد سازگار، بسیار محبوب‌اند و دوستان فراوانی دارند.

به گزارش فرادید به نقل از بی بی سی، خصوصیات شخصیتی ما تنها بازگو کننده موفقیت و شکست ما در آینده نیستند بلکه با زندگی روزمره و سبک زندگی ما هم رابطه روشنی دارند. براساس مطالعه تازه منتشر شده ای که به خصوصیات اخلاقی و تفاوت های فردی می پردازد، پنج تیپ شخصیتی بالا با جزییات بیشتری ترسیم شده است و البته نتایج این مطالعه شگفت انگیز است.

همانگونه که مشهود است، افراد برونگرا بیشتر تمایل دارند که به مهمانی بروند و همینطور افراد وظیفه شناس کمتر از خود تنبلی نشان می دهند اما شاید به ذهنتان خطور هم نکند که افراد برونگرا زمان بیشتری را در جکوزی های بسیار لوکس می گذرانند.

بنیامین چپمن از دانشگاه روچستر و لوییز گلدبرگ از موسسه تحقیقاتی ارگان، دو تن از پژوهشگرانی هستند که در حدود 800 فرد را در ارگان در ایالات متحده، مورد مطالعه قرار داده اند. بیشتر این افراد سفید پوست و میانگین سنی آنها 51 سال بوده است.

در این مطالعه که بر پایه یک آزمایش شخصیتی بوده است، از شرکت کنندگان در رابطه با 100 صفت شخصیتی و رفتاری آنها سوال شد، و در جواf به کلماتی نظیر خجالتی، مهربان، آرام، دمدمی مزاج و هنرمند گنجانده شد. 4 سال پس از این آزمایش، این پژوهشگران آزمایش دیگری را از همین شرکت کنندگان گرفتند. در این آزمایش از شرکت کنندگان در رابطه با 400 فعالیت متفاوتی که در یک سال گذشته انجام داده اند، سوال شد؛ این فعالیت ها شامل کارهای مختلفی از خواندن کتاب گرفته تا آواز خواندن در زیر دوش حمام بود. سپس محققان به مقایسه نتایج این دو آزمایش پرداختند.

شناخت نوع شخصیت بر اساس فعالیت های روزمره
افراد برونگرا تمایل زیادی به خالکوبی کردن دارند.

از نتایج این تحقیق این بود که افراد برونگرا، جدا از گذراندن اوقات فراغتشان در جکوزی های لوکس، زمان های بیشتری را به مهمانی رفتن و مهمانی گرفتن می گذرانند. همچنین آنها علاقه به خوردن نوشیدنی در میخانه ها، بحث کردن در رابطه با پول در آوردن، صحبت کردن با تلفن در حال رانندگی، تزئینات، و برنزه کردن دارند.

در نقطه مقابل افراد وظیفه شناس با دوری کردن از یک سری از فعالیت ها از گروه قبلی متمایز می شوند. فعالیت هایی از قبیل کتاب خواندن، فحش دادن، و یا جویدن مداد از این گونه فعالیت ها هستند.

افرادی که امتیاز بالایی در رابطه با افراد سازگار گرفتند، اظهار می کردند که بیشتر اوقاتشان را به اتو کردن، بازی کردن با کودکان، و شستن ظرف ها می گذراندند - احتمالا بدین خاطر که انگیزه بالای آنها در خشنود نگه داشتن دیگران، باعث این می شد که به جای فکر کردن به غم و غصه هایشان، به فکر انجام اموری از قبیل آنچه ذکر شد، بپردازند. جالب تر آنکه بیشتر این افراد تمایل به آواز خواندن در ماشین هایشان نیز داشتند.

در آن سوی داستان، افراد عصبی بیشتر تمایل دارند که کارهایی را انجام دهند که از استرس آنها می کاهد، فعالیت هایی از قبیل خوردن قرص های آرام بخش و ضد افسردگی. اما آنها دست به رفتارهای ضد اجتماعی بیشتری نیز می زنند، مانند از کوره در رفتن، یا دست انداختن دیگران - شاید به این علت که مدام در جدال با خودشان برای درک احساساتشان هستند.

شناخت نوع شخصیت بر اساس فعالیت های روزمره
آیا شما یک روشنفکر هستید؟ پس به احتمال زیاد تماشای اپرا از علاقه مندی های شماست

سرانجام به افراد باز و پذیرا می رسیم. این قشر با فعالیت هایی نظیر خواندن کتاب های شعر، رفتن به اپرا، استعمال برخی مواد مخدر مانند ماری‌جوآنا، و آفریدن اثرهای هنری گره خورده است. اما این تمام مشخصه های اخلاقی آنها نیست. در کنار این ها می توان از کارهای نظیر، فحش دادن به دیگران، خوردن غذاهای تند در صبحانه، یا لم دادن بدون لباس در گوشه ای از خانه نیز نام برد. آنها همچنین تمایلی به طرفداری از تیم های ورزشی ندارند.

این مطالعه به علت پوشش دامنه وسیعی از فعالیت ها، مطالعه ای چشمگیر است، هر چند که ممکن است در برخی فرهنگ ها یا کشورها، اخلاق و رفتارهایی وجود داشته باشند که در این مطالعه گنجانده نشده است. از دیگر نتایج این مطالعه این بود که نشان داد، افراد وظیفه شناس تمایل زیادی دارند که ساعت مچی به دور دستشان بیندازند، موهایشان را شانه کنند و کفش هایشان را واکس بزنند؛ افراد برونگرا خالکوبی های بیشتری دارند؛ افراد درونگرا در صحبت هایشان بیشتر از زبان احساسی صحبت می کنند، افراد سازگار کمتر به مسابقات سرعت از قبیل اتومبیلرانی یا موتورسواری می روند و بیشتر غذاهای شیرین می خورند؛ و افراد باز و پذیرا تمایل زیادی به خوردن میوه و سبزیجات، تماشای فیلم های هنری، و نوشیدن شراب سفید خشک به جای شراب سفید شیرین دارند.

شناخت نوع شخصیت بر اساس فعالیت های روزمره
اضافه کردن مواد تند در وعده صبحانه، نشان از اجتماعی بودن شما است.

بخش مهم و جدی این گونه مطالعات در رابطه با شناخت بهتر از رفتارهای زیان باری است که هر روزه در گوشه ای از جهان اتفاق می افتند. هدف این مطالعات این است که چطور می توان این رفتارها را اصلاح کرد و چه راهکارهایی در جهت بهبود آنها می توان پیشنهاد نمود. نکته دیگری که به آن نیز می توان اشاره نمود، صداقت افراد در پاسخ دهی است. بعضی افراد تصور می کنند که با دادن پاسخ صحیح به این پرسشنامه ها، شخصیت آنها مورد قضاوت قرار می گیرد، در صورتیکه این گونه نیست. این پرسشنامه ها تنها و تنها در جهت بهبود زندگی افراد در جامعه تبیین شده اند.

منبع: بی بی سی
ترجمه: فرادید
۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید