۸ چیزی که هرگز نباید در توالت فرنگی بریزید

۸ چیزی که هرگز نباید در توالت فرنگی بریزید

درست این است که چیزی جز ادرار و مدفوع وارد توالت فرنگی نشود، اما بعضی افراد از آن به عنوان سطل آشغال استفاده می‌کند.

کد خبر : ۱۲۷۳۳۲
بازدید : ۱۶۴۸

درست این است که چیزی جز ادرار و مدفوع وارد توالت فرنگی نشود، اما بعضی افراد از آن به عنوان سطل آشغال استفاده می‌کند. این موضوع هم باعث گرفتگی توالت فرنگی و هم انتشار بوی نامطبوع در محیط دستشویی می‌شود.

در ادامه از چیز‌هایی خواهیم گفت که هرگز نباید به درون توالت فرنگی ریخته شود.

۱- دستمال توالت

دستمال‌های توالت چند لایه هستند، به همین دلیل در سیستم فاضلاب سخت‌تر تجزیه می‌شوند. به جای انداختن دستمال توالت خود درون توالت فرنگی آن را به درون سطل زباله بیاندازید.

۲- دستمال مرطوب

دستمال‌های توالت شاید درون فاضلاب سخت تجزیه شوند، اما دستمال‌های مرطوب به کلی حل نمی‌شوند. به همین دلیل، باعث گرفتگی توالت می‌شوند؛ بنابراین دستمال‌های مرطوب را هرگز درون توالت فرنگی نیاندازید و برای دور انداختن آن‌ها از سطل زباله استفاده کنید.

۳- روغن و چربی خوراکی

بعضی روغن‌ها و چربی‌های خوراکی در دمای پایین سفت می‌شوند و می‌توانند باعث گرفتگی توالت شوند. برای جلوگیری از بروز این مشکل هیچ روغنی داخل توالت فرنگی نریزید. به جای این کار:

روغن و دیگر باقیمانده‌ی مواد غذایی را از ظرف جدا کنید.

آن‌ها را درون یک ظرف تجزیه پذیر مثل لیوان‌های کاغذی بریزید.

ظرف را با یک لایه کاغذ ببندید.

سپس ظرف را درون سطل آشغال بیاندازید.

۴- دارو، رنگ و حلال‌های شیمیایی

بعضی مواد سمی هستند و می‌توانند منجر به آلودگی شیمیایی سیستم فاضلاب شوند. این مواد عبارتند از داروها، رنگ، حلال‌های شیمیایی، ضد یخ ها، روغن‌های انتقال و مواردی دیگر.

به ویژه باید از ریختن وایتکس خودداری کرد. این ماده می‌تواند لوله‌های خانه را بپوساند و به آن‌ها صدمه بزند. به علاوه، وایتکس می‌تواند با دیگر مواد درون سیستم لوله کشی واکنش دهد و باعث تولید و آزاد شدن گاز‌های سمی شود.

برای دور انداختن همه‌ی این مواد راه ایمنی وجود دارد. مثلاً مواد شیمیایی مانند رنگ باید به مراکز مخصوص بازیافت زباله‌های خطرناک سپرده شوند. می‌توانید از مکانیکی‌ها بپرسید که روغن کار کرده‌ی ماشین را به کجا می‌توان برد. دارو‌های منقضی شده و بلااستفاده را نیز می‌توانید به درون سطل زباله بریزید.

۵- نوار بهداشتی، تامپون و پوشک

دور انداختن وسایل مربوط به بهداشت شخصی همواره برای زنان یک مسأله بوده است. این امر برای لوله‌های فاضلاب هم مسأله ساز است، چون نواربهداشتی‌ها و تامپون‌های استفاده شده می‌توانند به سرعت لوله‌ها را مسدود کنند و باعث گرفتگی توالت فرنگی شوند.

به جای این کار، تامپون یا نوار بهداشتی استفاده شده‌ی خود را درون یک دستمال کاغذی بپیچید و بعد از گذاشتن درون یک کیسه، به داخل سطل زباله بیاندازید. پوشک نوزادان هم باید به همین شکل دور انداخته شود.

۶- خاک گربه

خاک گربه را هرگز داخل توالت فرنگی نریزید، چون می‌تواند منجر به گرفتگی آن شود. اما نه تنها خاک گربه، بلکه فضولات گربه هم که با خاک مخلوط می‌شود می‌تواند دردسرساز باشد.

نکته اینجا است که خاک گربه می‌تواند حاوی نوعی انگل به نام توکسوپلاسما گوندی باشد که باعث عفونت می‌شود و افرادی که دستگاه ایمنی سرکوب شده دارند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که سیستم تصفیه فاضلاب قدرت غلبه بر این آلودگی‌ها را ندارد، راهیابی انگل‌ها به سیستم فاضلاب تهدید بزرگی برای سلامت عمومی ایجاد می‌کند.

خاک گربه‌ی استفاده شده را باید درون یک کیسه‌ی کوچک قرار داد و به درون سطح آشغال انداخت.

۷- مو

اورگانیک بودن مو‌ها به معنای مضر نبودن آن‌ها برای سیستم فاضلاب نیست. هنگام عبور از لوله‌ها مو‌ها می‌توانند گره بخورند و تبدیل به یک توپ موی بزرگ شوند که باعث گرفتگی توالت و انتشار بویی نامطبوع خواهد شد. به همین دلیل، نباید مو‌های باقیمانده روی برس خود را درون توالت فرنگی بریزید. به جای این کار، آن‌ها را در سطل زباله بیاندازید. این مسأله در مورد نخ دندان هم صدق می‌کند.

۸- ته مانده‌ی غذا

همچون مو، ته مانده‌ی غذا هم ممکن است ماده‌ای اورگانیک و بنابراین بی ضرر برای سیستم فاضلاب تصور شود. به هیمن دلیل برخی بدون فکر، باقیمانده‌ی مواد غذایی را درون توالت فرنگی می‌ریزند. اما این تصور درست نیست.

تکه‌های بزرگ غذا می‌توانند بخشی از لوله‌ها را مسدود کند و دست کم باعث گرفتگی توالت شود. مواد غذایی‌ای که در نگاه اول بی ضرر به نظر می‌رسند در حقیقت برای سیستم فاضلاب خطرناک اند، مثل مواد غذایی نشاسته داری همچون برنج یا پوره سیب زمینی. چرا که نشاسته وقتی با آب ترکیب می‌شود به ژل چسبناکی تبدیل می‌شود که به سختی جلو می‌رود. به همین دلیل، لوله‌ها مسدود می‌شوند و بار دیگر با گرفتگی توالت مواجه خواهید شد.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید