در لحظات اولیه سکته قلبی چه کنیم؟

در لحظات اولیه سکته قلبی چه کنیم؟

سکته قلبی یکی از شایع‌ترین علل ناتوان کننده افراد و مرگ‌و‌میر در جهان است که اگر در زمان طلایی تشخیص و درمان شود علاوه بر افزایش شانس بهبود بیمار به ارتقاء کیفیت زندگی وی نیز کمک می‌کند.

کد خبر : ۳۷۹۱۸
بازدید : ۴۱۹۹
سکته قلبی یکی از شایع‌ترین علل ناتوان کننده افراد و مرگ‌و‌میر در جهان است که اگر در زمان طلایی تشخیص و درمان شود علاوه بر افزایش شانس بهبود بیمار به ارتقاء کیفیت زندگی وی نیز کمک می‌کند.
در لحظات اولیه سکته قلبی چه کنیم؟
به گزارش آنا، بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت هر ساله حدود 200 تا 300 هزار ایرانی بر اثر سکته قلبی فوت می‌کنند. سکته قلبی فرآیندی است که در آن قسمت‌هایی از عضله قلب به علت کاهش جریان خون از بین می‌رود در واقع سکته قلبی زمانی رخ می‌دهد که در اثر انسداد ناشی از لخته در رگ‌ها، جریان خون کاهش و یا متوقف شود.

دکتر محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت با اعتقاد براینکه مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد به خبرنگار آنا می‌گوید که در ایران 46 درصد مرگ‌ها به دلیل بیماری‌های قلبی - عروقی است که در صدر این بیماری‌ها، سکته قلبی قرار دارد.

علائم سکته قلبی چیست؟
دردهای شدید قفسه سینه و یا دردهایی که به دست چپ انتشار پیدا می‌کند، شاید تنها علامتی باشد که مردم را به بروز سکته قلبی و یا عارضه‌های قلبی مشکوک می‌کند، اما باید گفت سکته‌های قلبی علائم وسیع‌تری را دربرمی‌گیرد و حتی گاهی ممکن است با درد قفسه سینه بروز نیابد.

دکتر بابک حیدری اقدم، متخصص قلب و عروق درباره علائم این بیماری شایع و کشنده به خبرنگار آنا، می‌گوید: دردهای جلوی سینه که به گردن، دست‌ها به ویژه دست چپ، پشت و فک تحتانی انتشار یابد، عرق سرد، تهوع، رنگ پریدگی و ... از جمله شایع‌ترین علائم بروز سکته قلبی است که به محض بروز فرد باید به پزشک مراجعه کند.

وی افزود: اگر با بروز هر یک از این علائم فرد به موقع به پزشک مراجعه نکند و از درمان‌های تخصصی بهره‌مند نشود، دچار عوارض سکته و یا حتی مرگ می‌شود.

با سکته هم می‌توان زندگی کرد
زمانی‌که که کلمه «سکته» بر زبان می‌آید و یا در بیمارستان متوجه می‌شویم که یکی از عزیزانمان دچار عارضه سکته شده است، او را به شکل یک فردی می‌بینیم که بر اثر سکته یا تعادل قسمتی از بدن را از دست داده و یا برای ادامه حیات نیازمند کمک دیگران است اما باید گفت، امروزه با اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت و مرکز اورژانس می‌توان از بروز عوارض و حتی مرگ ناشی از سکته پیشگیری کرد.

دکتر فریدون نوحی، رئیس انجمن قلب و عروق و بیمارستان قلب شهید رجایی در این باره به آنا می‌گوید: اگر فردی که دچار سکته قلبی شده است در کمتر از چهار ساعت به مراکز درمانی مجهز به تجهیزات احیای قلب منتقل شود، می‌توان علاوه بر بروز عوارض از مرگ وی پیشگیری کرد.

چگونه در کم‌ترین زمان بیمار سکته قلبی را به بیمارستان منتقل کنیم؟
دکتر آقاجانی در این باره می‌افزاید: برای انتقال سریع بیماران به مراکز درمانی از آمبولانس‌های مجهز به سیستم ارسال آنلاین نوار قلب استفاده می‌شود که امروزه بیشتر آمبولانس‌های کشور به این دستگاه مجهز هستند.
ارائه خدمات به بیماران قلبی در قالب برنامه‌ای تحت عنوان 247 و یا به عبارتی ارائه خدمات قلبی عروقی 24 ساعته در هفت روز هفته به اجرا درآمده است که اجرای این طرح در 54 بیمارستان و در 24 شهر کشور موجب شده مرگ‌ومیر ناشی از سکته‌های قلبی به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

در ادامه دکتر سید اسدالله موسوی، مدیر مرکز اورژانس تهران درباره جزئیات اجرای این طرح می‌گوید: طرح ارائه خدمات قلبی به بیماران از پنجم دی‌ماه سال گذشته به اجرا درآمد که از آن زمان تاکنون 260 نفر در تهران از خدمات آن بهره‌مند و از عوارض بیماری‌های قلبی نجات پیدا کرده‌اند.

وی می‌افزاید: زمانی‌ که گزارشی در خصوص بیمار دچار علائم قلبی به مرکز اورژانس اعلام می‌شود، آمبولانس مجهز به ارسال نوار قلبی به محل اعزام می‌شود. به محض رسیدن تکنسین‌های اورژانس پس از بررسی علائم اولیه، نوار قلبی تهیه و به صورت آنلاین به پزشک متخصص قلب که در مرکز مستقر است، ارسال می‌‌کنند.
زمانی‌که پزشک نوار قلبی را بررسی و متوجه بروز سکته قلبی شد سریعا با بیمارستان‌های حامی طرح هماهنگی لازم انجام و کد 247 را اعلام می‌کند که در نهایت بیمار در کم‌ترین زمان برای بستری و انجام اقدامات تخصصی مانند کار گذاری استنت قلبی، فنر و ... به بیمارستان منتقل می‌شود.

مدیر مرکز اورژانس تهران با اعتقاد براینکه با اجرای این طرح ارائه خدمات تخصصی به بیمار سریع‌تر انجام می‌شود، می‌گوید: در گذشته بیمار پس از ارجاع به بیمارستان باید مراحل مختلفی مانند تهیه نوار قلبی، تست ورزش، رادیوگرافی و ... را طی می‌کرد و در نهایت پس از معاینه توسط متخصص اورژانس به متخصص قلب ارجاع و در صورت نیاز به اتاق عمل برای باز گشایی رگ منتقل می‌شد اما امروز بیمار در محل تشخیص و به محض ورود به بیمارستان وارد اتاق عمل می‌شود.

با این تفاسیر می‌توان گفت، هر زمان خودمان دچار علائم قلبی شدیم و یا با فردی که علامت در او متظاهر شده روبرو شدیم باید با شماره 115 تماس گرفت تا در کم‌ترین زمان علاوه بر ادامه حیات از زندگی سالم بهره‌مند شد.

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید