(تصاویر) بیوگرافی علی لاریجانی؛ از ریاست صداوسیما تا نامزدی ریاست جمهوری

(تصاویر) بیوگرافی علی لاریجانی؛ از ریاست صداوسیما تا نامزدی ریاست جمهوری

علی لاریجانی در سال ۱۳۳۶ در خانواده‌ای هشت نفره و مذهبی در کشور عراق چشم به جهان گشود. پدر او آیت الله میرزا هاشم آملی، از مراجع تقلید بود که برای ادامه تحصیل و پژوهش راهی شهر نجف شده بود و به همین دلیل علی لاریجانی در این شهر متولد شد.

کد خبر : ۱۹۱۳۳۶
بازدید : ۱۸۱

علی لاریجانی با حضور در ستاد انتخابات کشور برای نامزدی انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده است.

بیوگرافی علی لاریجانی

علی اردشیر لاریجانی معروف به علی لاریجانی متولد ۱۳ خرداد ماه ۱۳۳۶ در شهر نجف کشور عراق، سیاستمدار نزدیک به جریان اصولگرا است که از سال ۱۳۹۹ با حکم آیت الله خامنه‌ای به سمت مشاور رهبری و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام در آمد و در حال حاضر در این سمت‌ها مشغول به فعالیت است.

398_11zon

399_11zon

لاریجانی در طول فعالیت‌های سیاسی خود تاکنون در سمت‌هایی همچون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ریاست سازمان صدا و سیما، دبیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست مجلس و نماینده مردم قم در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی، سابقه فعالیت داشته است.

زندگی و تحصیلات

400_11zon

علی لاریجانی در سال ۱۳۳۶ در خانواده‌ای هشت نفره و مذهبی در کشور عراق چشم به جهان گشود. پدر او آیت الله میرزا هاشم آملی، از مراجع تقلید بود که برای ادامه تحصیل و پژوهش راهی شهر نجف شده بود و به همین دلیل علی لاریجانی در این شهر متولد شد.

401_11zon

علی لاریجانی تا شش سالگی را در شهر نجف سپری می‌کند تا اینکه در اواخر سال ۱۳۴۱ به همراه مادرش به شهر قم می‌رود و در آنجا ساکن می‌شود. وی دوران دبستان را در مدرسه ادیب و دوره متوسطه را در دبیرستان صدر قم سپری کرد تا اینکه در سال ۱۳۵۴ موفق به قبولی در دانشگاه صنعتی شریف در رشته علوم رایانه می‌شود.

پس از اخذ مدرک کارشناسی از این دانشگاه در سال ۱۳۵۸، علی لاریجانی به توصیه شهید مرتضی مطهری، تحصیلات خود را در رشته فلسفه دنبال می‌کند و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکترا در این رشته از دانشگاه تهران می‌شود.

مسئولیت‌ها

402_11zon

علی لاریجانی در روز‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل حساسیت سازمان صدا و سیما، با رایزنی شهید مطهری به آن سازمان وارد شده و یک دوره از فعالیت‌ها را در آن سازمان آغاز می‌کند.

او از زمستان ۱۳۵۹ تا تابستان ۱۳۶۰ مدیرعامل صدا و سیما بود.

در سال ۱۳۶۰ و وقتی تنها ۲۴ سال سن داشت، پس از انجام وظیفه در سمت مدیرکل برون مرزی و دفتر مرکزی خبر سازمان صدا و سیما، به عنوان رئیس واحد مرکزی خبر این سازمان مشغول به کار شد.

403_11zon

در دوران جنگ ایران عراق و از سال ۱۳۶۱ به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در سمت معاونت سپاه و جانشین ستاد کل سپاه پاسداران تا سال ۷۱ خدمت کرد. در سال ۱۳۷۱ وقتی ۳۵ ساله بود، در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، بعد از استعفای سید محمد خاتمی یک سال وزیر ارشاد بود تا اینکه در سال ۷۲ با حکم رهبر معظم انقلاب به ریاست سازمان صدا و سیما منصوب شد.

404_11zon

در سال ۱۳۸۳ و پس از ۱۰ سال ریاست بر سازمان صدا و سیما، علی لاریجانی با حکم رهبری به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد. در همان سال علی لاریجانی به‌عنوان نماینده رهبر در شورای عالی امنیت ملی منصوب گردید و در مردادماه ۱۳۸۴ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران شد.

علی لاریجانی در نهایت بعد از ۲۶ ماه کار در شورای امنیت ملی، سال ۱۳۸۶ به دنبال اختلاف با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت، استعفا و جای خود را به سعید جلیلی داد.

مجلس شورای اسلامی

405_11zon

علی لاریجانی در سال ۱۳۸۷ و در انتخابات مجلس هشتم، به عنوان نماینده مردم قم به مجلس شورای اسلامی راه یافت و ریاست آن را برعهده گرفت. او در سال ۱۳۹۱ نیز توانست به عنوان نماینده اول مردم قم به مجلس نهم شورای اسلامی راه یابد و مجدداً ریاست این مجلس را عهده دار شود.

406_11zon

لاریجانی در سال ۱۳۹۵ نیز دوباره از شهر قم به عنوان کاندید مجلس شورای اسلامی وارد عرصه رقابت شد و این بار نیز توانست به مجلس دهم راه یابد و ریاست آن را در اختیار بگیرد. پس از این سه حضور، لاریجانی در انتخابات مجلس یازدهم حضور پیدا نکرد.

انتخابات ریاست جمهوری

407_11zon

علی لاریجانی در انتخابات نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که در سال ۱۳۸۴ برگزار گردید، بعنوان نامزد رئیس‌جمهوری شرکت کرد، اما در این انتخابات موفق به کسب آرای لازم نشد و در بین ۷ کاندیدا، در رتبه ششم قرار گرفت.

رد صلاحیت

408_11zon

علی لاریجانی در روز آخر فرصت ثبت نام ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به وزارت کشور رفت و رسما نامزد انتخابات ۱۴۰۰ شد. لاریجانی در نهایت توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد. در آن زمان گفته می‌شد یکی از دلیل رد صلاحیت علی لاریجانی در انتخابات، حضور فرزندانش در کشور آمریکا بود.

همسر علی لاریجانی کیست؟

 

علی لاریجانی داماد مرتضی مطهری و برادر زن علی مطهری است. او در سال ۱۳۵۶ و در سن ۲۰ سالگی با فریده مطهری دختر مرتضی مطهری که در آن زمان ۱۵ ساله بود ازدواج کرد. حاصل این ازدواج ۴ فرزند است؛ دو دختر به نام‌های فاطمه و سارا و دو پسر به نام‌های مرتضی و محمدرضا.

409_11zon

او همچنین برادر آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس سابق قوه قضاییه است. 

410_11zon

محمدجواد لاریجانی، فاضل لاریجانی و باقر لاریجانی دیگر برادران علی لاریجانی هستند که همگی در مقاطع مختلف سمت‌هایی در کشور داشته‌اند.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید