۱۰ سریال شوکه کننده با داستان های واقعی که تماشایشان خونتان را به جوش خواهد آورد

۱۰ سریال شوکه کننده با داستان های واقعی که تماشایشان خونتان را به جوش خواهد آورد

در این فهرست قصد داریم به معرفی ۱۰ سریال تلویزیونی برتر بر اساس داستان های واقعی بپردازیم که مطمئنا، شما را خشمگین و درمانده خواهند کرد.

کد خبر : ۱۶۰۸۹۸
بازدید : ۱۵۹

در طول تاریخ، انسان ها ظرفیت مشارکت در طیف گسترده ای از اقدامات قابل سرزنش و همراه با پشیمانی را از خود نشان داده اند. از چوب کاری کردن یک غارنشین آشنا با یک عصای کلفت برای سهم بیشتری از شکار ماموت گرفته تا خارج کردن باد معده در آسانسور، ما یک گونه عمیقاً مشکل دار هستیم.

با این حال، برخی از اعضای منتخب جامعه وجود دارند که تصمیم می گیرند با این اقدامات شنیع، جنایاتی را مرتکب شوند که برای بیشتر ما غیرقابل درک است.

50

این تجاوزات و قانون شکنی های عمدتاً اخلاقی به شکل های مختلفی نمود پیدا می کنند، از سوء مدیریت ویرانگر یک فاجعه هسته ای در چرنوبیل گرفته تا وحشت غیرقابل توصیف کودک آزاری که در سه دختر به تصویر کشیده شده است.

در این فهرست قصد داریم به معرفی ۱۰ سریال تلویزیونی برتر بر اساس داستان های واقعی بپردازیم که مطمئنا، شما را خشمگین و درمانده خواهند کرد.

Appropriate Adult (2011)

52

در سال ۱۹۹۴، فرد وست، قاتل زنجیره ای بریتانیایی، به اتهام چندین قتل وحشیانه ، همراه با همسر و همدستش رُز، دستگیر شد. این زوج از آن زمان به یکی از بدنام ترین زوج های جنایتکار در بریتانیا تبدیل شده اند که فیلم های مستند و درام های جنایی واقعی فراوانی با محوریت جنایات نسبتاً مستند شده آن ها ساخته شده است.

با این حال، سریال بزرگسال مناسب که با نام بزرگسالی دلپذیر نیز شناخته می شود، بر چهره کم تر شناخته شده ژانت لیچ، یک مددکار اجتماعی کارآموز تمرکز دارد که با عنوان مشهور “بزرگسال مناسب” برای مشاوره دادن به وست در نظر گرفته شد.

برای کسانی که با این اصطلاح آشنا نیستند، بزرگسال مناسب کسی است که در جریان دستگیری، بازجویی، و سایر اقدامات قانونی در عین حفظ رازداری و بی طرفی کامل، از کودکان و بزرگسالان آسیب پذیر حمایت می کند، و بدین ترتیب یک رابطه بسیار پیچیده و به شدت نادر روایت می شود.

در این مجموعه دو قسمتی از ITV، دومینیک وست در نقش این قاتل سادیستی و در عین حال عیاش و خوش مشرب، بازی قوی و تکان دهنده ای از خود ارائه می دهد، در حالی که امیلی واتسون به طرز قابل تحسینی نقش محرم اسرار او را بازی می کند.

بزرگسال مناسب به همان اندازه که تکان دهنده است، جذاب هم هستند و لایه های مخفی برخی از جرایم حقیقتاً هولناکی را فاش می کند که هم شما را آزار می دهند و هم خشمگین تان خواهند کرد.

53

۹- The People v. O.J Simpson: American Crime Story (2016)

با شروع انتشار در سال ۲۰۱۶، سریال مردم علیه او جی سیمپسون اولین قسمت از مجموعه داستان جنایی آمریکایی ساخته رایان مورفی و برد فالچوک بود. در ادامه موفقیت های سریال های Glee و American Horror Story، این دو این سریال ادامه دار را ساختند تا برخی از بدنام ترین رسوایی های آمریکا را تشریح کنند و فصل اول بر یکی از بحث برانگیزترین محاکمه های قرن تمرکز داشت.

در حالی که این سریال با تعدادی حضورهای کوتاه و غیرمنتظره اما جذاب از ستارگان هالیوودی همراه بود، این بازیگران اصلی هستند که جذابیت اصلی سریال را به خود اختصاص می دهند. کوبا گودینگ جونیور تصویری بی نقص و چند لایه از او. جی. سیمپسون ارائه می دهد و بازیگرانی چون دیوید شویمر، جان تراولتا و سارا پاولسون نیز در این سریال ایفای نقش می کنند.

بدون پرداختن به جزئیات بیشتری از این سریال، تماشای این مجموعه ۱۰ قسمتی به خاطر نقب عمیق و احساسی این دادگاه که با همان سبک و ظرافتی ساخته شده که از سازندگان مشهورش انتظار داریم، بسیار توصیه می شود.

54

۸- A Friend of the Family

دوست خانواده که داستان آن در دهه ۱۹۷۰ و با یک حس تاریخی جذاب روایت می شود، داستان دلخراش جان بروبرگ را روایت می کند، نوجوانی که بارها توسط دوست خانوادگی کاریزماتیکشان، رابرت برشتولد ربوده و در یک واقعیت ساختگی گرفتار شده بود.

بروبرگ که در ساخت این مجموعه مشارکت زیادی داشت، آن را به خاطر نمایش دقیق تجربیاتش ستود و به مووی وب گفت: «این مجموعه درباره یک شکارچی، یک استاد سوء استفاده، یک آزارگر جنسی سایکوپات است که به وضوح نقشه خود را برای چگونه جدا کردن و پیروزی و رسیدن به طعمه اش طرح ریزی و اجرا می کند».

دوست خانواده با بازی درخشان بازیگرانی چون جیک لیسی، کالین هنکس و آنا پاکین، برداشتی منحصر به فرد و خوش ساخت از ژانر جنایی واقعی ارائه می دهد و این مینی سریال هیجان انگیز اما به شدت تکان دهنده بر روی تاثیرات روانشناختی سوء استفاده ها و اذیت و آزارهای برشتولد تمرکز دارد.

55

۷- Mindhunter

سریال شکارچی ذهن از ساخته های نتفلیکس بینندگان را در روایت جذاب هولدن فورد (جاناتان گراف) مامور اف بی آی و همکارش بیل تنچ (هولت مک کالانی) به عنوان پیشگام واحد علوم رفتاری اف بی آی غرق می کند، دو ماموری که در طول مسیر اصطلاح “قاتل سریالی” را ابداع می کنند.

این سریال بر اساس تجربیات یک مامور واقعی اف بی آی به نام رابرت رسلر ساخته شده، و ماجراجویی های تکان دهنده فورد را در دنیای برخی از پرکارترین قاتلان زنجیره ای آمریکا دنبال می کند و با آن ها به امید درک بهتر جنایات نفرت انگیز شان مصاحبه می کند.

این تریلر جنایی روانشناختی مهیج نه تنها بازی های برجسته ای را از بازیگران اصلی خود به نمایش می گذارد، بلکه شامل مجموعه ای از ستاره های مهمان است که با مهارت، روح و ذهن عمیقاً آشفته و شیطانی برخی از بدنام ترین قاتلان سریالی تاریخ ایالات متحده را به تصویر می کشد.

56

۶- Three Girls

یکی از سریال های کم تر شناخته شده در این فهرست، سه دختر حول رسوایی سوء استفاده جنسی از کودکان در بریتانیا است که حدود یک دهه پیش در روچدیل، منچستر رخ داد. این سریال تلویزیونی فوق العاده قدرتمند و از نظر اجتماعی مهم در سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد و با نهایت دقت و دلسوزی به روایت داستان های قربانیان پرداخت و در عین حال پرده از جنایات واقعا تهوع آوری که سوء استفاده کنندگان از آن ها مرتکب شده بودند، برداشت.

سه دختر با اشاره به تاثیر تنش های نژادی بر این پرونده، و همچنین سوء مدیریت شدید در جریان محاکمه و مبارزه طولانی و دشوار برای عدالت، این توالی خشمگین کننده از وقایع را از دید کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته اند و همچنین قهرمانان اغلب نادیده گرفته شده ای که با چنگ و دندان برای آن ها جنگیده اند، مستند می کند. این مجموعه دو قسمتی با بازی های فوق العاده ای که از بازیگران جوان خود دارد، احساسات بسیار شدیدی را برانگیخته است. و به درستی این کار را انجام داده است.

57

۵- The Dropout

سریال دراپ اوت در یک روایت جاه طلبانه ،داستان الیزابت هولمز و به شهرت و ثروت رسیدن ناگهانی او با شرکت ترانوس (Theranos) را روایت می کند؛ شرکتی که وعده داده بود انقلابی در آزمایش های پزشکی ایجاد کند، اما در نهایت موفق به انجام این کار نشد و به سقوط مشهور و همراه با رسوایی هولمز منجر شد.

این مینی سریال هشت قسمتی، زندگی و انگیزه های هولمز را به طور عمیق بررسی می کند و گاهی اوقات چهره ای انسانی از این شخصیت عجیب ارائه می دهد و نگاهی اجمالی به ذهن غیرعادی او برای مخاطب فراهم می کند.

این روایت مملو از فراز و نشیب با بازی نفس گیر آماندا سیفرید که در نقش آفرینی تکان دهنده و واقعی خود در نقش هولمز بسیار بی نقص ظاهر می شود، و حضور ناوین اندروز (بازیگر سریال لاست) به عنوان شریک تجاری الیزابت و شریک عاطفی او، داستانی واقعا جذاب را روایت می کند و باعث می شود که بینندگان در انتخاب شریک زندگی خود با حساسیت بیشتری عمل کنند.

60

۴- This Is Going to Hurt

گوهر پنهان دیگر از بی بی سی، سریال This Is Going to Hurt یک کمدی بریتانیایی بر اساس کتاب خاطرات آدام کی، متخصص زنان و زایمان سابق، به همین نام است. آدام شخصیتی پرکار و و بدخلق بود که نقش او را در این سریال بن ویشاو بازی می کند، نقش آفرینی که هم به شدت حال بهم زن و هم بامزه است و او گاهگاه نیشخندهای تهوع آور به دوربین می زند، روایتی به شدت تکان دهنده که در آن مشکلات شخصی و حرفه ای آدام را به عنوان یک پزشک در بخش بهداشت و درمان بریتانیا شاهد هستیم.

این سریال که در روایت خود غیرقابل پیش بینی است و در به تصویر کشیدن بسیاری از مسائلی که پزشکان و بیماران به طور یکسان با آن مواجه هستند، تزلزل ناپذیر و واقع گرایانه عمل می کند، سریالی دیدنی که مهارت بازیگری فراوان و همچنین نویسندگی هوشمندانه و بامزه ای را به نمایش می گذارد که جوایز متعددی را در بخش بهترین نویسنده برای تیم سازندگان و بهترین بازیگر را برای عملکرد فوق العاده ویشاو به ارمغان آورد.

61

۳- Dopesick

سریال دوپسیک که در سال ۲۰۲۱ از شبکه Hulu منتشر شد، پیدایش اپیدمی افیون در آمریکا را از طریق بررسی چند جانبه یک ماده مخدر به نام اکسی کونتین (Oxycontin) شرح می دهد. بر اساس کتابی به همین نام نوشته بث میسی، این درام هشت قسمتی مخاطب را به سفری پیچیده می برد که درک و هضم آن به شدت دشوار است.

ساختار داستانی غیر خطی این سریال، امکان بازگویی همه جانبه داستان اکسی کونتین را فراهم می کند، از خلق آن تا مراحل مختلف تبلیغ آن به عنوان یک “داروی شگفت انگیز غیر اعتیادآور” تا تاثیرات مخرب آن بر شخصیت هایی که مخاطب با پیشرفت سریال با آن ها آشنا شده و به آن ها علاقمند می شود.

بازی مایکل کیتون در نقش پزشک یک شهر کوچک در یک جامعه معدن کار و بازی کیتلین دنور در نقش بیمار جوانش، هر کدام به یک اندازه مورد تحسین مخاطبان و منتقدان قرار گرفت و کیتون برای این نقش جایزه امی را برد. از دیگر بازیگران این سریال می توان به ویل پولتر و فیلیپا سو به عنوان نمایندگان فروش اکسی کونتین و همچنین مایکل استولبرگ در نقش ریچارد ساکلر اشاره کرد که چیزهای زیادی برای پاسخگویی دارد.

62

۲- Chernobyl

مینی سریال پنج قسمتی کریگ مازین به نام چرنوبیل، در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد، سریالی که به طرز هنرمندانه ای فاجعه هسته ای چرنوبیل را از دید کسانی که آنجا بودند، بازسازی می کند. با شروع داستان از شهر ناشناخته پریپیات، مخاطبان با اعضای مختلف این جامعه قبل از وقوع فاجعه در قالب یک آزمایش شکست خورده در نیروگاه، آشنا می شوند.

چرنوبیل از زوایای مختلفی به این داستان هولناک تاریخی نزدیک می شود و تصویری پرجزییات از اینکه در چرنوبیل دقیقاً چه اتفاقی و چرا رخ داد را در اختیار ما قرار می دهد.

با جزییات فراوان، تماشاگران به اتاق کنترل نیروگاه برده می شوند تا شاهد سلسله ای از وقایع باشند که یکی از فاجعه بارترین فجایع انسانی تاریخ معاصر را رقم زد و به کمک فیلمبرداری بی نقص، پالت رنگی کسل کننده و دقیق و موسیقی متن فراموش نشدنی از آهنگساز ایسلندی، هیلدور گونادوتیر، حسی کاملاً شوم به سریال داده می شود.

در شرایطی که در یک ماجراجویی لحظه به لحظه و دقیق در مرکز این فاجعه قرار می گیریم، قهرمانان گمنامی که سعی در جلوگیری یا کاهش فاجعه داشتند، از طریق برخی از احساسی ترین و تکان دهنده ترین سکانس ها که در آن ها شجاعت و از خودگذشتگی واقعی به ما نشان داده می شود، برای همیشه در ذهن ما تثبیت می شوند…

که بیش از پیش تماشا این سریال و درک اتفاقات چرنوبیل را دشوار می سازد، به ویژه وقتی می بینیم که افراد رده بالای دولت و مدیران شهر و نیروگاه در کار خود دچار اشتباه و البته دروغگویی شده و نمی توانند مانع از فاجعه یا حتی بدتر شدن عواقب آن شوند.

63

۱- When They See Us

در سال ۱۹۸۹، چیزی که احتمالاً بدترین کابوس مردم است برای پنج پسر سیاه پوست اتفاق افتاد، زمانی که آن ها به اشتباه به تجاوز جنسی خشونت آمیز به یک زن متهم شدند و در یک سیستم به شدت ناعادلانه و در مقابل تعصب نژادی بی پایان آن دوران، مجبور به مبارزه برای رفع اتهام از خود و اجرای عدالت شدند.

وقتی آن ها ما را می بینند، داستان این پنج نفر که با نام پنج نفر سنترال پارک شناخته می شوند را روایت می کند، در شرایطی که آن ها طی دهه ها برای نجات خود و اثبات بی گناهی شان تلاش می کنند.

با هر باخت، غم و خشم وصف ناپذیر این پنج شخصیت اصلی، و همچنین کسانی که سعی در کمک به آن ها دارند، با مجموعه ای از بازی های نفسگیر از پنج بازیگر جوان فوق العاده بااستعداد، به اعماق وجود مخاطبان نفوذ می کند. این سریال چهار قسمتی نتفلیکس با سرعت روایی بالا و با داستانی فشرده روایت می شود که نشان دهنده طبیعت بی محابا و پرتنش این پرونده است.

این سریال نقبی عمیق به نژادپرستی سیستماتیک، خشونت پلیس، و یک سیستم قضایی کاملاً ناکارآمد است که بینندگان را به طور کامل و قابل توجیهی عصبانی می کند.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید