ترند‌های فناوری در ۲۰۲۳ کدامند؟!

ترند‌های فناوری در ۲۰۲۳ کدامند؟!

تا سال ۲۰۲۳، تا ۷۰ درصد از سازمان‌ها به استفاده از فناوری اطلاعات سرعت می‌دهند. انتظارات کاربران در دراز مدت، همراه با تغییر نیاز‌ها تغییر کرده است و همه گیری کرونا به انگیزه‌ای برای تسریع تحولات دیجیتالی تبدیل شده و به نظر می‌رسد که به زودی پایان نخواهد یافت.

کد خبر : ۱۱۰۶۰۷
بازدید : ۹۰۰

آرین میرزا احمدی | به نقل از سایت bluesoft، فناوری در همه بخش‌های زندگی انسان نفوذ کرده، با این حال هنوز شاهد پیشرفت پویا و ادامه دار آن هستیم و متوقف نشده است.

نیاز‌های کاربران دائما در حال تغییر است، از همین رو شرکت‌های فناوری اطلاعات مشتاق هستند تا امکان تعامل بیشتر بین انسان و فناوری را فراهم کرده و گسترش دهند. برهمین اساس متخصصین حوزه فناوری اطلاعات به این نکته اشاره دارند که دیجیتالی شدن شتاب بیشتری یافته است.

ترند‌های فناوری در سال ۲۰۲۳

اما یک سوال مهم این است که «چه عواملی بر پر کاربردترین و ترند‌های فناوری پس از سال ۲۰۲۳ تاثیرگذار خواهد بود؟» و البته «چه ترند‌های تکنولوژی در ۲۰۲۳ در حوزه آی تی یا فناوری اطلاعات تسلط خواهند داشت؟»

شوک کرونا به حوزه تکنولوژی و فناوری

از مهمترین عوامل تاثیرگذار برای این حوزه بیماری همه گیر کرونا بود که نه تنها در کسب و کار و تحصیل، بلکه در بسیاری از بخش‌های دیگر، مانند تجارت الکترونیک، تغییرات زیاد و محسوسی را ایجاد کرد.

در مدت کوتاهی، شرکت‌ها با چالش انتقال خدمات از آفلاین به آنلاین مواجه شدند که منجر به بهبود گستره فعالیت بسیاری از آن‌ها شد.

ترند‌های مهم حوزه فناوری در سال آینده

اما در میان ترند‌های مهم حوزه فناوری در ۲۰۲۳ باید تحولات در حوزه دیجیتال، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را فهرست کرد. گفتنی است این بخش‌ها هرکدام بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند، افزایش ارتباط دیجیتالی باعث توسعه سریع هوش مصنوعی می‌شود.

با وجود این حقیقت که فناوری نمی‌تواند به طور کامل جایگزین انسان شود، اما فناوری زندگی روزمره را بهبود می‌بخشد.

تحولات دیجیتالی، شتاب گرفت

قبل از همه گیری کرونا، فناوری به طور پیوسته رشد می‌کرد و دیجیتالی سازی گام به گام توسعه می‌یافت. قرنطینه کرونایی در سراسر جهان باعث تغییر شدید در شرایط کار و تحصیل شد و از سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف غیر مرتبط با فناوری اطلاعات گرفته تا ابتکارات آنلاین را شاهد بودیم. همچنین انتقال مالی با تحول دیجیتالی تسریع شده است.

تا سال ۲۰۲۳، تا ۷۰ درصد از سازمان‌ها به استفاده از فناوری اطلاعات سرعت می‌دهند. انتظارات کاربران در دراز مدت، همراه با تغییر نیاز‌ها تغییر کرده است و همه گیری کرونا به انگیزه‌ای برای تسریع تحولات دیجیتالی تبدیل شده و به نظر می‌رسد که به زودی پایان نخواهد یافت.

فناوری در ۲۰۲۳

هوش مصنوعی فراگیرتر می‌شود

هوش مصنوعی فراگیر در بین ترند‌های فناوری اطلاعات سال ۲۰۲۳ و پس از آن است. طبق پیش بینی‌ها، تا سال ۲۰۳۰، ممکن است شاهد سرمایه گذاری تا ۱۵.۷ میلیارد دلار در این حوزه باشیم. موسسات دولتی، شرکت‌های خصوصی و مردم عادی مدتی است که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی داده‌ها را پردازش می‌کند، چهره یا گفتار را تشخیض می‌دهد و به خرید مواد غذایی، ورزش یا حتی انجام اقدامات پزشکی کمک می‌کند. هوش مصنوعی فراگیر بر سایر ترند‌های آینده پس از سال ۲۰۲۳ نیز تاثیر می‌گذارد.

اینترنت اشیا سیستم گسترده‌ای از دستگاه‌های الکترونیکی است که به طور خودکار اطلاعات و داده‌های مختلف را از طریق وب ارتباط داده و مبادله می‌کند. هر سال تعداد دستگاه‌های اینترنت اشیا که توسط یک فرد استفاده می‌شود افزایش می‌یابد. تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، هرفرد از ۲۰ دستگاه اینترنت اشیا استفاده کند.

اما منظور از اینترنت اشیا چیست؟ بهترین مثال از آنچه lo T نامید می‌شود، خانه‌های هوشمند هستند. اینترنت اشیا در سایر جنبه‌های زندگی نیز وجود دارد مانند: ساعت‌های هوشمند و بند‌های هوشمند، ربات‌های تمیز کننده یخچال ها، تجهیزات پزشکی، توزیع آب، نظارت بر ایمنی شهری و ...

خطر سرقت هویت در اینترنت اشیا

در اینترنت اشیا خطر نشت داده، خرابی و سرقت هویت وجود دارد. در بیشتر موارد، اطمینان از ایمن بودن به عهده کاربران است. شرکت‌هایی که به این جنبه‌ها رسیدگی می‌کنند احتمالا سود و مزایای بازار را به دست خواهند آورد. این هم برای دستگا‌ها و هم برای تولید کنندگان فناوری کاربرد دارد.

فارغ از ۳ مورد ذکر شده، چه چیزی در میان ترند‌های آینده حوزه فناوری وجود دارد؟ جایگزین‌های رایانش ابری، واقعیت افزوده، ربات‌های چت و ۵G بیشتر و بیشتر قابل توجه هستند و ارزش بررسی دارند.

سایر ترند‌های فناوری در ۲۰۲۳

۱- جایگزین‌های رایانش ابری یکی یکی ظاهر می‌شوند. آن‌ها پردازش داده‌ها را آسانتر و سریع‌تر می‌کنند.

۲- شبکه ۵G بر سرعت و توسعه فناوری اثرگذار است. شبکه ۵ G انتقال سریع داده را فراهم می‌کند که برای جدیدترین فناوری‌ها و اینترنت اشیا ضروری است.

۳-واقعیت افزوده از دیگر ترند‌های فناوری است. امروزه، واقعیت افزوده (AR) فقط در سرگرمی وجود ندارد بلکه توسط ارتش، نیرو‌های هوانوردی و در روش‌های پزشکی استفاده می‌شود.

۴-چت بات‌ها برای پشتیبانی خدمات مشتری کاربرد دارند. ربات‌های چت مبتنی بر هوش مصنوعی پیشرفته این روز‌ها محبوبتر و مرتبط‌تر هستند. آن‌ها معمولا برای بهبود ارتباط با مشتریان استفاده می‌شوند.

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید