مهندس گوگل به سرقت اسرار تراشه هوش مصنوعی این شرکت برای چین متهم شد

مهندس گوگل به سرقت اسرار تراشه هوش مصنوعی این شرکت برای چین متهم شد

بخش زیادی از داده‌ها سرقت‌شده درباره تراشه‌های واحد پردازش تنسور (TPU) گوگل بوده است. تراشه‌های TPU گوگل بسیاری از وظایف مربوط به هوش مصنوعی آن را تأمین می‌کنند و همراه با پردازنده‌های گرافیکی انویدیا، می‌توانند مدل‌هایی مانند Gemini را آموزش دهند و اجرا کنند.

کد خبر : ۱۷۹۹۳۴
بازدید : ۲۷

«لینوی دینگ»، مهندس چینی گوگل به سرقت اسرار تجاری مربوط به نرم‌افزار و سخت‌افزار تراشه هوش مصنوعی این شرکت متهم شده است. طبق اعلام معاون دادستان کل، دینگ بیش از ۵۰۰ فایل محرمانه حاوی اسرار تجاری هوش مصنوعی را از گوگل سرقت کرده و برای شرکت‌های مستقر در چین که به دنبال برتری در زمینه هوش مصنوعی هستند، ارسال کرده است.

براساس گزارش ورج، بخش زیادی از داده‌ها سرقت‌شده درباره تراشه‌های واحد پردازش تنسور (TPU) گوگل بوده است. تراشه‌های TPU گوگل بسیاری از وظایف مربوط به هوش مصنوعی آن را تأمین می‌کنند و همراه با پردازنده‌های گرافیکی انویدیا، می‌توانند مدل‌هایی مانند Gemini را آموزش دهند و اجرا کنند.

16

طراحی‌های نرم‌افزاری موردنیاز برای تراشه‌های V۴ و V۶، مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری GPUهای مورداستفاده در مراکز داده گوگل و طراحی‌های مربوط به بارهای کاری یادگیری ماشینی گوگل در مراکز داده آن، از جمله فایل‌های سرقت‌شده هستند.

سرقت اسراری تجاری گوگل برای پیشرفت چین

به گفته هیئت منصفه دادگاه، دینگ این فایل‌ها را بین ماه می سال ۲۰۲۲ تا می سال ۲۰۲۳ به یک حساب شخصی Google Cloud منتقل کرده است. ظاهراً او این کار را با کپی‌کرده داده‌ها به برنامه Apple Notes مک بوک خود انجام داده است و سپس آن‌ها را از طریق Apple Notes به PDF تبدیل کرده تا توسط سیستم‌های گوگل شناسایی نشود.

17

همچنین ظاهراً کمتر از یک ماه پس از شروع سرقت این فایل‌ها، یک شرکت چینی یادگیری ماشینی به نام Rongshu به او پیشنهاد داده تا به‌عنوان مدیر ارشد فناوری اطلاعات مشغول به کار شود. همچنین دینگ در حالی که در گوگل مشغول به کار بوده، یک استارتاپ با نام Zhisuan در چین تاسیس کرده است. او در دسامبر ۲۰۲۳ از گوگل استعفا کرده است.

دینگ در مجموع به چهار فقره سرقت اسرار تجاری متهم شده است، بنابراین در صورت مجرم شناخته‌شدن با حداکثر ده سال زندان و جریمه ۲۵۰۰۰۰ دلاری برای هر اتهام مواجه خواهد شد.

منبع: دیجیاتو

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید