LAV-25؛ همه چیز در مورد زره پوش سبک و محبوب تفنگداران ویژه دریایی ایالات متحده

LAV-25؛ همه چیز در مورد زره پوش سبک و محبوب تفنگداران ویژه دریایی ایالات متحده

در حالی که تفنگداران دریایی تجربه زیادی در نبردهای نظامی دوردست داشتند، نیاز به جابجایی سریع نیروها از طریق دریا و هوا در میانه راه مصر، عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه منجر به نیاز به یک سیستم سلاح حفاظت شده متحرک شد که بتواند «در فواصل زیاد با قدرت آتش قابل توجه خدمت رسانی کند».

کد خبر : ۱۸۰۲۶۳
بازدید : ۵۰۲

به عنوان اولین نیروی اعزامی عمده ارتش آمریکا، نیروهای تفنگدار دریایی معمولاً اولین نیرویی است که در نقاط درگیری در سراسر جهان مستقر می شود. تفنگداران دریایی بر روی تجهیزات سبک و تندرو حساب ویژه ای باز می کنند و یکی از بهترین نمونه ها خودروی زرهی سبک LAV – ۲۵ است. LAV – ۲۵ هشت چرخ به مدت پنج دهه در تمامی عملیات زمینی نیروهای آمریکایی از پاناما تا افغانستان شرکت داشته است.

lav25-1-1024x576

در دهه ۱۹۷۰، در پی جنگ ویتنام، نیروی تفنگداران ویژه دریایی توجه خود را به خاورمیانه به عنوان یک صحنه بالقوه درگیری معطوف کرد. این سرویس قرار بود ستون اصلی یک نیروی استقرار سریع، فرماندهی مسئول منطقه خاورمیانه و پیش درآمد فرماندهی مرکزی آمریکا باشد. در حالی که تفنگداران دریایی تجربه زیادی در نبردهای نظامی دوردست داشتند، نیاز به جابجایی سریع نیروها از طریق دریا و هوا در میانه راه مصر، عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه منجر به نیاز به یک سیستم سلاح حفاظت شده متحرک شد که بتواند «در فواصل زیاد با قدرت آتش قابل توجه خدمت رسانی کند».

Light_Armored_Vehicle-1024x683

پیرانا وارد می شود

نیروهای تفنگدار ویژه دریایی بدین منظور خودرو زرهی LAV – ۲۵ یا Piranha را انتخاب کرد که یک خودروی زرهی سبک بود و توسط پیمانکار دفاعی سوئیسی Mowag توسعه داده شده بود. از زمان جنگ جهانی دوم، تفنگداران دریایی تنها سه نوع وسیله نقلیه رادر اختیار داشته اند: تانک، زره پوش ضد تانک و وسایل نقلیه تهاجمی آبی خاکی. پیرانا با هر وسیله نقلیه دیگری در انبارهای تفنگداران دریایی متفاوت بود.

پیرانا ۶.۴ متر طول و ۲.۷ متر ارتفاع داشت. این زره پوش به لطف موتور دیزلی توربوشارژ V – ۶ خنک شونده با مایع و وزن ۱۴ تن، سریع و پاسخگو بود. به این ترتیب نسبت قدرت به وزن ۲۱ اسب بخار در هر تن و نهایت سرعت ۹۹.۲ کیلومتر در ساعت در اختیار این زره پوش قرار می گیرفت. کف این زره پوش ۵۰ سانتیمتر از زمین فاصله داشت که تحرک آفرودی خوبی به آن می داد. این زره پوش می توانست از شیب ۶۰ درصد، مانع عمودی نیم متری و یک گودال ۲ متری عبور کند.

A703-1-1024x691

برجک پیرانا به یک توپ خودکار M۲۴۲ بوشمستر مجهز است، همان توپی که در زره پوش جنگی پیاده نظام M۲ برادلی ارتش استفاده می شود. M۲۴۲ حداکثر برد موثر ۱.۹۲ کیلومتر دارد و برای شلیک دقیق در حین حرکت تثبیت شده است. این توپ می تواند هم گلوله با قدرت انفجاری بالا (HEI) را برای درگیر با پیاده نظام و اهداف نرم، و هم گلوله ضد زره (APDS) را برای استفاده علیه خودروهای زرهی شلیک کند. تسلیحات ثانویه این زره پوش شامل یک مسلسل کواکسیال M۲۴۰ نصب شده به صورت کواکسیال است.

2000w_q95-1024x683_11zon

وزن سبک LAV و فرم نسبتاً جمع و جور آن باعث شده تا به راحتی قابل حمل باشد. یک هواپیمای ترابری C – ۱۳۰ هرکولس می تواند یکی از آن ها را به صورت داخلی حمل کند و یک هلیکوپتر بالابر سنگین CH – ۵۳ Sea Stallion می تواند یکی از آن ها را به صورت خارجی حمل نماید، جایی که یکی از این زره پوش ها به وسیله کابل به زیر آن متصل شده است. LAV – ۲۵ می تواند از طریق شناور LCAC نیروی دریایی ایالات متحده و قایق های لندینگ کرافت (LCU) از یک کشتی آبی خاکی در دریا به ساحل به ساحل برود. با نصب یک باله حاشیه ای و تکیه بر پیشرانه های نصب شده روی بدنه، LAV می تواند با سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت از موانع آبی عبور کند.

armed-panamanian-defense-force-soldiers-wearing-civilian-news-photo-1708450402

از پاناما تا عراق

LAV ها در قالب گردان ها سازماندهی می شوند, و هر گردان برای هر یک از چهار بخش تفنگداران دریایی. هر گردان از ۱۲۰ LAV شامل LAV – 25, یک نسخه فرماندهی و کنترل ( LAV – CC ), یک نوع بازیابی ( LAV – R ), نوع لجستیک ( LAV – L ), نوع ضد تانک ( LAV – AT ) و خودروی خمپاره انداز ( LAV – M ) تشکیل شده است.

lav-light-armored-vehicle-02-1024x683

LAV ها برای اولین بار در حمله به پاناما در دسامبر ۱۹۸۹ وارد عمل شدند. سال بعد این زره پوش ها برای دفع حمله عراق به عربستان راهی این کشور شدند. در فوریه ۱۹۹۱, LAV ها آزادسازی کویت را به عنوان بخشی از عملیات طوفان صحرا رهبری کردند. از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹, LAV ها در سومالی, لیبریا, زئیر, جمهوری آفریقای مرکزی, جمهوری کنگو, سیرالئون, آلبانی و بوسنی هرزگوین مستقر شدند.

امروزه LAV ها بخشی از هر واحد اعزامی تفنگداران دریایی ( MEU ) هستند, یک نیروی ۵,۰۰۰ نفری هوایی – زمینی – دریایی که برای استقرار از طریق کشتی های آبی خاکی آموزش دیده است. معمولاً در هر زمان دو MEU در دریا وجود دارد که در گروه های آماده آبی خاکی مستقر شده و آماده اقدام هستند.

lav-light-armored-vehicle-08-1024x683

حرف آخر

LAV – 25 یکی از پرکاربردترین سلاح ها در زرادخانه پنتاگون است. این خودرو خدمتی طولانی و فوق العاده طولانی – ۴۰ سال – داشته و قرار است در دهه ۲۰۳۰ با یک خودروی شناسایی متحرک جدید جایگزین شود. در عین حال, ترکیب سرعت و قدرت آتش LAV, همراه با توانایی استثنایی آن برای استقرار در سراسر جهان به سرعت, آن را به یک دارایی ایده آل برای هر نیروی واکنش سریع تبدیل می کند.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید