۵ جت جنگنده برتر نیروی هوایی روسیه؛ از Sukhoi Su-27 تا Mikoyan MiG-35

۵ جت جنگنده برتر نیروی هوایی روسیه؛ از Sukhoi Su-27 تا Mikoyan MiG-35

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۵ مورد از بهترین جت های جنگنده نیروی هوایی روسیه آشنا کنیم.

کد خبر : ۱۸۴۵۸۱
بازدید : ۱۰۷

نیروی هوایی روسیه (Военно-воздушные силы России، VVS)، بخشی از نیروهای هوافضای روسیه (Воздушно-космические силы، VKS) است که از زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۹۰ به شکل کنونی اش فعالیت می کند.

این شاخه از ارتش روسیه در طول تاریخ خود شاهد چندین درگیری بوده است، از جمله دو جنگ چچن،، جنگ در گرجستان و اخیراً جنگ در اوکراین. همچنین نیروی هوایی روسیه در جنگ داخلی سوریه نیز مشارکت داشته است، و این نیرو در تغییر موازنه جنگ به نفع حکومت فعلی سوریه موثر و تعیین کننده بوده است.

با این وجود، از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نیروی هوایی روسیه از چندین جت جنگنده جدید در صفوف خود استقبال کرده و در عین حال برخی از هواپیماهای قدیمی را که برخی از آنها در جنگ اوکراین شرکت کرده اند نیز حفظ کرده است.

در نتیجه، نیروی هوایی روسیه برخی از هواپیماهای خود، از جمله هواپیماهایی که در این لیست ارائه شده اند را از دست داده است. داده های ارائه شده در مورد این تلفات از وبسایت Oryx گرفته شده است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۵ مورد از بهترین جت های جنگنده نیروی هوایی روسیه آشنا کنیم.

5 جت جنگنده برتر نیروی هوایی روسیه

۵- Sukhoi Su-27

 • ورود به سرویس: ۱۹۸۵
 • تلفات تایید شده در جنگ اوکراین: دستکم یک فروند

بر اساس گزارش یکپارچه سازی داده OE (ODIN)، وب سایتی که توسط ارتش ایالات متحده اداره می شود، یکی از انواع هواپیماهای قدیمی در نیروی هوافضای روسیه، سوخوی Su-27 است که در سال ۱۹۸۵ وارد خدمت شد. Su-27 که به عنوان یک رقیب مستقیم برای F-14 Tomcat و F-15 Eagle معرفی شد، برای مأموریت های برتری هوایی طراحی شده و نسخه های جدیدتر آن قادر به انجام عملیات های مختلف جنگ هوایی بودند.

بر اساس گزارش کی‌یف ایندیپندنت، دیمیترو پلتنچوک، سخنگوی نیروی دریایی اوکراین مدعی شده که روسیه یکی از هواپیماهای سوخوی سو-۲۷ خود را بر فراز قلمروهای اشغالی کریمه ساقط کرده است. به ادعای پلتنچوک، روس ها در حالت آماده باش بودند و به دلیل یک خطای انسانی – که آن را “عامل انسانی” نامیدند – جنگنده خودی به درون دریای سیاه سقوط کرد.

5 جت جنگنده برتر نیروی هوایی روسیه

۴- Sukhoi Su-30

 • ورود به سرویس: ۱۹۹۶
 • تلفات تایید شده در جنگ اوکراین: دستکم ۱۱ فروند

سوخوی Su-30 از زمانی که برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافت، نسخه های مختلفی داشته است، اما سال ۱۹۹۶ به عنوان سال ورود آن به سرویس اعلام شده است. در حالی که روسیه کاربر اصلی آن بوده است، بسیاری از دیگر کشورها از جمله هند از این جنگنده استفاده می کنند، در حالی که هند Su-30 را تحت لیسانس و با نام Su-30MKI تولید کرده است.

وبسایت Oryx  به دستکم ۱۱ فروند هواپیمای سوخوی سوخوی سو-۳۰ نیروی هوافضای روسیه اشاره کرد که در طول جنگ بین اوکراین و روسیه، از جمله تلفات در مراحل اولیه درگیری، سرنگون شده اند. ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در یک پست فیسبوکی در دسامبر ۲۰۲۳، اعلام کرد که نیروهایش یک فروند سوخو Su-30 را سرنگون کرده اند.

۳- Sukhoi Su-35

 • ورود به سرویس: ۲۰۱۴
 • تلفات تایید شده در اوکراین: دستکم ۷ فروند

سوخوی Su-35 یکی دیگر از هواپیماهای اخیراً ساخته شده – مشتقی ارتقا یافته از Su-27 – است که به طور فعال در جنگ اوکراین شرکت کرده است و Rosoboronexport، شرکت تحت کنترل دولت روسیه که مسئول صادرات محصولات نظامی به کشورهای دیگر است، آن را به عنوان قدرتمندترین سیستم هواپیمای نسل ۴++ با عناصری نسل پنجم دانسته است.

در هر صورت، به گزارش نشنال اینترست، دستکم ۷ فروند از این هواپیما در طول جنگ در اوکراین سرنگون شده است، از جمله حداقل سه فروند در چند هفته گذشته. تلفات Su-35 و همچنین سایر هواپیماها مانند هواپیمای گران قیمت و کمیاب Beriev A-50، توانایی های نیروهای هوافضای روسیه را در چند هفته گذشته کاهش داده است.

5 جت جنگنده برتر نیروی هوایی روسیه

۲- Mikoyan MiG-35

 • ورود به سرویس: ۲۰۱۹
 • تلفات تایید شده در جنگ اوکراین: ۰

Mikoyan MiG-35 جت جنگنده دیگری است که Rosoboronexport از آن به عنوان یک هواپیمای نسل ۴++ با برخی فناوری های نسل پنجم یاد کرده است، جنگنده ای که بر اساس Mig-29M/M2 ساخته شده است. این هواپیما می تواند با اهداف هوایی و همچنین اهداف زمینی ثابت و متحرک درگیر شود.

نیروی هوافضای روسیه این جنگنده را در دسامبر ۲۰۲۳ برای خدمت رزمی فعال در اوکراین به کار گرفت. چند ماه پیش تر، یوری اسلیوسار، مدیر کل شرکت هواپیمایی متحد (UAC)، به خبرگزاری روسی تاس گفت که این شرکت شش فروند هواپیمای MiG-35 را به نیروی هوایی روسیه تحویل داده است که برخی از تحویل های اولیه قرار است برای نمایش های هوایی مورد استفاده قرار گیرند.

5 جت جنگنده برتر نیروی هوایی روسیه

۱- Sukhoi Su-57

 • ورود به سرویس: ۲۰۲۰
 • تلفات تایید شده در جنگ اوکراین: ۰

بر اساس گزارش ODIN، سوخوی Su-57 از سال ۲۰۰۲ در حال توسعه بود، و این جنگنده نسل پنجم در سال ۲۰۲۰ معرفی شد. این جنگنده به گونه ای طراحی شده است که دارای سوپرکروز، ابرمانورپذیری، رادارگریزی و آویونیک پیشرفته برای غلبه بر هواپیماهای نسل قبلی از جمله هواپیماهای ساخت غرب باشد.

در سال ۲۰۲۳، روزنامه کی‌یف پست گزارش داد که هیچ مورد تایید شده ای از حضور سوخوی Su-57 در آسمان اوکراین مشاهده نشده است، و افزود که این گمانه زنی وجود دارد که این هواپیما ممکن است برای حمله به اهدافی در داخل کشور استفاده شده باشد. یک گزارش به‌روزرسانی در ژانویه ۲۰۲۳ توسط وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که نیروهای روسی «تقریباً مطمئناً» از Su-57 در اوکراین استفاده کرده‌اند. با این حال، آنها محدود به پرواز بر فراز روسیه و پرتاب موشک های دوربرد خود به درون خاک اوکراین بوده اند.

منبع: روزیاتو

۱
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  سایر رسانه ها
  تازه‌‌ترین عناوین
  پربازدید