کشف موزاییک‌های ۱۶۰۰ ساله در محل ساخت خوار و بار فروشی

کشف موزاییک‌های ۱۶۰۰ ساله در محل ساخت خوار و بار فروشی

تیمی از باستانشناسان آکسفورد در بازار شهر اوُلنی (Olney) در باکینگهامشایر انگلستان یک موزاییک زیبا از دورۀ رومی را کشف کرده اند.

کد خبر : ۱۲۶۶۷۴
بازدید : ۸۴۳۰۵

فرادید | پیش از ساخت و ساز یک شعبۀ جدید از خواربارفروشی زنجیره‌ای آلدی، باستانشناسان شروع به حفاری در اوُلنی کردند و آنچه کشف شد فراتر از انتظار بود: یک اثر باستانی رومی در زیر خواربارفروشی آینده پنهان شده بود. انجام این کاوش به این دلیل بود که محل این فروشگاه در نزدیکی یک سکونتگاه رومی واقع شده و بنابراین می‌بایست قبل از شروع ساخت و ساز بررسی باستان‌شناسی در مورد آن صورت بگیرد.

به گزارش فرادید ، باستانشناسان یک سازه رومی اشرافی با دو اتاق کوچک و یک اتاق بزرگتر را کشف کردند. بزرگترین اتاق این ساختمان دارای بقایایی از کف موزاییک بود. این موزاییک که قدمت آن دست کم به ۱۶۰۰ سال پیش بازمیگردد، روزگاری تمام کف اتاق را پوشانده بوده است. کاشی کاری‌های لبه اتاق در وضعیت عالی حفظ شدند. این موزاییک بزرگ الگو‌های تزیینی پیچیده‌ای دارد از تکه کاشی‌های مربع قرمز، سفید و آبی ساخته شده‌اند.

کشف موزاییک‌های رومی در جریان ساخت خواربارفروشی آلدی در بریتانیا

جان بوتروید، مدیر ارشد باستانشناسی آکسفورد به بی بی سی گفته است: «ما پیش بینی کرده بودیم که بقایای رومی قابل توجهی را پیدا خواهیم کرد، اما کشف این موزاییک خارق العاده چیزی بیش از انتظارات ما بود.» باستانشناسان این موزاییک زیبا را به داشتن رنگ‌های سرزنده و درخشان و الگو‌های زینتی پیچیده توصیف میکنند.

آنتونی ویلیامسون مدیر اجرایی سازنده سایت یعنی «املاک آنگل» نیز درباره این اکتشاف گفته است: «این موزاییک شگفت انگیز است و همه ما را مبهوت خود کرده است.» امپراتوری روم از سال ۴۳ پس از میلاد تا سال ۴۱۰ پس از میلاد بخش‌هایی از بریتانیا را تحت کنترل داشته است. باستانشناسان هنوز درباره قدمت این ویرانه تخمین دقیق تری ارائه نکردند.

کشف موزاییک‌های رومی در جریان ساخت خواربارفروشی آلدی در بریتانیا

به رغم کشف شماری از دست سازه‌های رومی در مرز‌های اوُلنی امروزی، شواهد حاکی از آن است که تا دوره آنگلوساکسون یا اوایل دوره قرون وسطی، کسی در مرکز شهر سکنی نگزیده بود. حفاری‌های ویلا نشان داد که بخش بزرگی از این مجموعه زیر یک جاده مدرن در نزدیکی همین محل امتداد یافته است و بررسی کامل آن را برای تیم دشوار کرده است. به منظور حفاظت از بقایای این موزاییک در برابر پروژه‌های ساخت و ساز آینده، این بقایا در حال حاضر دوباره مدفون و در جای طبیعی خودشان حفاظت شدند.

مترجم: زهرا ذوالقدر

۱
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید