عکس‌هایی از تاج‌السلطنه، شاهدخت متفاوت قاجار

عکس‌هایی از تاج‌السلطنه، شاهدخت متفاوت قاجار

تاج‌السلطنه چهرۀ متفاوتی در میان زنان دربار قاجار است. او در خاطرات خود انتقادات زیادی را متوجه شیوۀ حکومت شاهان قاجار و به ویژه مظفرالدین شاه کرده است.

کد خبر : ۱۳۱۷۷۰
بازدید : ۱۱۴۹۱

فرادید| زهرا خانم تاج‌السلطنه فرزند مریم توران‌السلطنه و ناصرالدین‌شاه قاجار بود که در سال ۱۲۶۲ شمسی به دنیا آمد. او زنی تحصیل‌کرده و اهل قلم بود که دو کتاب از او با عناوین «خاطرات تاج‌السلطنه» و «سرگذشت شاهزاده خانم ایرانی» به جا مانده‌اند.

به گزارش فرادید؛ هر دوی این کتاب‌ها شرح احوالات و زندگی شخصی او و نیز دیدگاه‌ها و نظراتش دربارۀ فرهنگ، سیاست و مسائل زنان هستند. او در نوشته‌های خود از حقوق زنان، آزادی، قانون‌مداری و مشروطیت دفاع می‌کرد و منتقد برخی از جنبه‌های سلطنت قاجار بود؛ او بی‌کفایتی شاهان این سلسله را موجب بی‌سامانی اوضاع ایران می‌دانست.

42570484

تاج‌السلطنه از اعضای اصلی انجمن حریت نسوان بود. این انجمن یک نهاد فمینیستی نسبتا مخفی بود که رویکردی غربی به موضوع زنان داشت. علاوه بر این او اهل ادبیات و نقاشی و موسیقی نیز بود و گفته شده که گاهی در خانۀ خود مجالس ادبی برپا می‌کرد. به علاوه تاج‌السلطنه با شاعران نامدار دورۀ خود مثل میرزادۀ عشقی و عارف قزوینی آشنایی داشت. عارف قزوینی تصنیفی برای تاج‌السلطنه سروده که حال و هوایی عاشقانه دارد:

تو‌ای «تاج»، تاج سر خسروانی

شد از چشم مست تو بی‌پا جهانی

سر فتنه و عزم تاراج داری

ندانم چه در سر تو‌ای «تاج» داری

به کوی تو غوغای عام است

چه دانی که «عارف» کدام است؟

نظر جز به روی تو بر من حرام است

432565325

زندگی شخصی تاج‌السلطنه همراه با ناکامی‌ها و تلخی‌هایی بود که در خاطرات او به طور مکرر ذکر شده‌اند. از جملۀ دوره‌های سخت زندگی او ازدواج زودهنگامش (در حدود یازده سالگی) با حسن خان شجاع‌السلطنه بود که نهایتا به جدایی انجامید. تاج‌السلطنه در سال ۱۳۱۴ شمسی در تهران درگذشت و در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

432565310

432565304

51389390

51389331

47072821

14354436

432565331

۲۷
نظرات بینندگان
 • کاربر ارسالی در

  قاجارها کلا از نظر ژنتیکی زشت و مشکل دار بودن

  • کتی ارسالی در

   خعلی خوبه شاهدخت تاج السلطنه قشنگ است حتما حتما خودت می گویی زست بی ریخت

  • کتی ارسالی در

   خاطرات شاهدخت تاج السلطته غم انگیز لست ناصرالدین شاه به تاحق رفت بعد خودش پسرش قبول نداشت معتقد بود پنجاه سال زحمت را بر باد می دهد ....... مظلوم شد بعد ناصرالدین شاه شاهان قاجار نتوانستند مملکت داری کنند

 • ناشناس ارسالی در

  گويا مرحوم گردن نداشته اند يا گردن كوتاه در آن موقع مد بوده است . روح بي گردنشان شاد !!!...

تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید