عکس‌هایی از شخصیت واقعی «ولیعهد» در سریال رحیل

عکس‌هایی از شخصیت واقعی «ولیعهد» در سریال رحیل

در اینجا عکس‌هایی تاریخی از محمدحسن میرزا آخرین ولیعهد سلسلۀ قاجار را ملاحظه می‌کنید؛ گوشه‌هایی از شخصیت و زندگی او اخیرا در سریال تلویزیونی «رحیل» به تصویر کشیده شده است. در این سریال مرحوم حسام محمودی نقش محمدحسن میرزا را ایفا کرده است.

کد خبر : ۱۵۱۸۷۳
بازدید : ۲۴۹۲

فرادید| سریال «رحیل» مجموعه‌ای تاریخی است که در حال حاضر از شبکۀ سوم سیما در حال پخش است. این سریال روایتگر اتفاقاتی در سال‌های آخر حکومت قاجار و اوایل دورۀ پهلوی است. داستان سریال به طور خاص مربوط به تلاش زنی به نام «مها» برای برگزاری یک تعزیۀ عاشورایی در دربار قاجار است.

به گزارش فرادید؛ ماجراهای سریال «رحیل» تا حد زیادی ساخته و پرداختۀ تخیل سازندگان هستند اما در عین حال چارچوب کلی سریال در یک بستر تاریخی واقعی اتفاق می‌افتد و برخی شخصیت‌ها نیز شخصیت‌های واقعی و تاریخی هستند.

یکی از این شخصیت‌های تاریخی که در سریال به تصویر کشیده شده، محمد حسن میرزا آخرین ولیعهد سلسلۀ قاجار است که در سفر احمد شاه به فرنگ ادارۀ امور دربار را به عهده دارد.

1239467

حسام محمودی در نقش محمد حسن میرزا

مرحوم حسام محمودی در این سریال نقش محمد حسن میرزای ولیعهد را ایفا کرده است. محمودی در فروردین سال 1365 به دنیا آمد و از سال 1391 وارد عرصۀ بازیگری شد. این بازیگر جوان و مستعد متاسفانه در اردیبهشت ماه سال 1402 در اثر ایست قلبی از دنیا رفت.

file (1)

محمدحسن میرزا ولیعهد

اما شخصیت واقعی محمدحسن میرزای ولیعهد در سال 1278 شمسی در تبریز به دنیا آمد. از آنجایی که برادر تاجدارش هنوز فرزندی نداشت، محمد حسن به مقام ولایت‌عهدی منصوب شد. او تا زمان خلع احمد شاه از سلطنت در سال 1304 به مدت شانزده سال ولیعهد ایران بود.

file (3)

بعد از عزل احمدشاه، محمدحسن میرزا به دستور رضاشاه از کاخ گلستان اخراج شد و پس از آن به اروپا مهاجرت کرد. بعد از فوت احمدشاه در سال 1308 محمدحسن میرزا در حالی که در خارج از ایران زندگی می‌کرد، اعلامیه‌ای صادر کرد و خود را شاه قانونی ایران نامید. متعاقب همین ادعا، تمام اموال او در ایران که شامل املاکی در شمال تهران نیز می‌شد مصادره شدند. محمدحسن میرزا نهایتا در سال 1321 شمسی در پاریس در وضع تنگدستی و فقر از دنیا رفت.

محمدحسن میرزا شش همسر رسمی داشت که یکی از آن‌ها «مهین‌بانو ملک‌منصور» نوۀ مظفرالدین‌شاه قاجار بود. آخرین ولیعهد قاجار در مجموع صاحب پنج فرزند شد که تصویری از آن‌ها را در بین عکس‌های زیر ملاحظه می‌کنید.

36701786

فرزندان محمد حسن میرزا؛ ردیف عقب از راست: حسین میرزا، رکن‌الدین میرزا؛ ردیف نشسته از راست: شمس اقدس، حمید میرزا، گیتی‌افروز

n00007953-r-b-000

n00007953-r-b-002

ولیعهد در مراسم سلام در دارالحکومه تبریز

n00007953-r-b-005

ولیعهد در تبریز

n00007953-r-b-006

در بازدید از ادارۀ تذکره

n00007953-r-b-007

محمدحسن میرزا در یکی از شکارگاه‌های تبریز

n00007953-r-b-011

محمدحسن میرزا در کنار افسران روسی

file (2)

۴
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید