کشف ابزارهایی که توسط «نخستین انسان‌ها» ساخته شده‌اند

کشف ابزارهایی که توسط «نخستین انسان‌ها» ساخته شده‌اند

باستان‌شناسان چینی و کنیایی ابزارهایی سنگی را در نزدیکی یک دریاچه در کنیا کشف کرده‌اند که به نظر می‌رسد قدمتی نزدیک به 300 هزار سال داشته باشند؛ این همان زمانی است که انسان امروزی (هوموساپینس) در آفریقا پدیدار شده است.

کد خبر : ۱۶۱۸۴۱
بازدید : ۲۹۹۶

فرادید| تیم باستان‌شناسی مشترک چین و کنیا اخیراً یک محوطۀ عصر حجری با فناوری ساخت ابزارهای سنگی را در سایت دریاچه بوگوریا در کنیا کشف کرده است. این کشف زمینه‌ای برای مطالعه موضوعات علمی مهمی مانند منشاء و گسترش فناوری ابزارهای سنگی و سرآغازهای ظهور انسان‌ امروزی را فراهم می‌کند.

به گزارش فرادید؛ به گفته ژائو چینگپو، باستان‌شناس چینی، مصنوعات سنگی باستانی در مساحتی بیش از 1500 متر مربع در این محوطه یافت شده‌اند که 40 متر مربع آن کاملا متمرکز و دارای تراکم بالایی از یافته‌ها است. تعداد مصنوعات سنگی یافت شده نیز به بیش از 500 مورد می‌رسد.

224719qmvlp67r9lvvl0tv

انواع مختلفی از ابزارهای سنگی با کارکردهای مختلف در این محوطه یافت شده است

سطح سایت متشکل از رسوبات کواترنر است که توسط باران و رودخانه‌های فصلی شسته شده است. تعداد زیادی از مصنوعات سنگی از جمله، ابزارهای نوک تیز، ابزارهای خرد کردن و تبرهای ماقبل تاریخ در نزدیکی سطح زمین یافت شده‌اند. اغلب این ابزارها با روش لب‌پر کردن سنگ‌ها و ایجاد سطوح تیز و برنده ساخته شده‌اند.

1

با توجه به نوع یافته‌ها و شیوه‌های ساخت آن‌ها باستان‌شناسان آن‌ها مربوط به دورۀ پارینه‌سنگی میانه یعنی چیزی بین 250 تا 300 هزار سال قبل می‌دانند. فرآیند تولید این ابزارها پیچیده و دقیق بوده و این مدرک نشان می‌دهد که انسان‌های باستانی که بر این فناوری تسلط داشتند، از توانایی‌های شناختی قوی برخوردار بودند.

با توجه به اینکه انسان امروزی احتمالا حدود 300 هزار سال قبل در آفریقا ظهور کرده است، به نظر می‌رسد ابزارهای یافت شده در این سایت نیز مرتبط با انسان‌های امروزی بوده باشند. این فناوری نماد مهمی از پیشرفت چشمگیر شناختی و قابلیت‌های زندگی اجتماعی در روند تکامل انسان است.

2

مؤسسه آثار فرهنگی و باستان‌شناسی استان هنان چین و موزه ملی کنیا در سال 2017 یک قرارداد همکاری امضا کردند که شامل بررسی، کاوش و تحقیق باستان‌شناسی در سایت‌های پارینه سنگی برای یافتن ردپاهایی از انسان‌های باستانی است.

۵
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید