(عکس) عاج شگفت‌انگیز متعلق به عصر آهن در ترکیه

(عکس) عاج شگفت‌انگیز متعلق به عصر آهن در ترکیه

یک عاج باستانی کشف شده که روی آن، یک ابوالهول، یک شیر و یک درخت زندگی حکاکی شده و احتمالا محل کشف در عصر آهن، مرکز فرامانروایی بوده است.

کد خبر : ۱۶۲۳۱۶
بازدید : ۵۲۹

یک عاج باستانی با حکاکی درخت زندگی و ابوالهول، با قدمت ۲۸۰۰ سال، کشف شده است. محققان می‌گویند که محل کشف این این اثر نادر که روی آن درخت زندگی در کنار شیر و ابوالهول حک شده، احتمالا زمانی مرکز قدرت و فرمانروایی بوده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه، آنادولو، این عاج در جایی پیدا شد که می‌توانست «مرکز قدرت» عصر آهن باشد. این سایت باستان‌شناسی با نام هاتوسا یا Hattusa در ترکیه امروزی قرار دارد. تصور می‌شود که هاتوسا هزاران سال پیش پایتخت هیتی‌ها بوده است که به طور مرموزی، احتمالا به دلیل درگیری، رها شد.

4931413

هیتی‌ها یکی از اولین تمدن‌ها را در عصر برنز تشکیل دادند. عاج حکاکی شده کمیاب، در یک لایه باستان‌شناسی بالای شواهدی از عصر برنز پیدا شد. باستان‌شناسان فکر می‌کنند این یافته نشان می‌دهد که این مکان در عصر آهن نیز مهم بوده است.

آندریاس شاخنر، کارشناس آژانس آنادولو می‌گوید: این اولین بار است که با چنین تزئین زیبا و منسجمی مواجه می‌شویم. با کشف موارد بیشتری از این دست می‌توان گفت که اینجا یک شهر کوچک نبوده و احتمالا مرکز قدرت بوده است. این اثر، در کنار کشف‌های دیگر از سال‌های گذشته، نشان می‌دهد که این منطقه ساختار اجتماعی پیچیده‌ای داشته است.

4931412

گفته می شود که عاج کشف‌شده حدود ۳۰ سانتی‌متر طول و ۱۰ سانتی‌متر عرض دارد. ظاهرا این عاج، تکه‌ای تزئینی متعلق به یک جعبه چوبی بوده است.

نمادهای اسرارآمیز حک شده روی عاج ممکن است منعکس‌کننده روابطی باشد که بین مردم عصر آهن در این مکان و فرهنگ‌های دیگر وجود داشته است.

منبع: همشهری

۲
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید