برای لاغری تمرینات هوازی انجام دهیم یا بدنسازی؟

برای لاغری تمرینات هوازی انجام دهیم یا بدنسازی؟

این روز‌ها به منظور لاغری، تناسب اندام و سلامتی، ورزش کردن امری لازم در فعالیت‌های روزانه بسیاری از ما شده است.

کد خبر : ۱۳۰۳۹۴
بازدید : ۵۶۴۳

در تمرینات ورزشی هدف تمرینی بسیار مهم است، که این هدف بسته به سیستم بدن شما و نتیجه‌ای که انتظارش را دارید مشخص میشه که در ادامه مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

تمرینات ورزشی انواع مختلفی دارد که ورزش‌های هوازی و تمرینات بدنسازی دو سبک ورزشی متفاوت می‌باشد. در هریک از این دو رشته ورزشی مزایای مربوط به خود را دارند. اما باید گفت که هدف تمرینی یا ورزشی در امر ورزش کردن بسیار مهم می‌باشد.

در ابتدا به صورت مختصر شما را با این دو رشته ورزشی آشنا خواهیم کرد.

ورزش هوازی چه نوع ورزشی است؟

ورزش‌های هوازی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود در حین تمرین شما تمامی اندام‌ها و سیستم بدنی خود را به طور کامل تحت تاثیر قرار دادهو منجر به افزایش ضربان قلب شما می‌شوند. ایروبیک یا همان ورزش‌های هوازی، فعالیت‌های ورزشی هستند که بیشتر باعث افزایش استقامت بدن و درگیر کردن سراسری بدن هستند.

ورزش‌ها و تمرینات هوازی به صورت کلاس‌های گروهی و حتی تمریناتی قبل از شروع بدنسازی و عضله سازی انجام میشوند. لازم به ذکر است که هر ورزشکاری قبل از شروع تمرینات با وزنه و دستگاه‌های بدنسازی می‌بایست بدن خود را گرم کنند و با تمرینات هوازی این کار را انجام دهند.

۵ مورد از فواید ورزش هوازی

۱- باعث افزایش متابولیسم بدن تا ۲۴ ساعت
۲- تمرینات و ورزش‌های هوازی بسیار متنوع هستند.
۳- ورزش هوازی می‌تواند به صورت گروهی انجام شود باعث افزایش روجیه و فعالیت‌های اجتماعی شود.
۴- تمرینات هوازی در هر مکان و هر زمان قابل انجام است.
۵- تمرینات هوازی با بالا بردن سوخت و ساز و سوزاندن قند بدن منجر به کاهش وزن و کالری سوزی می‌شوند.

آیا ورزش‌های هوازی لاغرمان می‌کنند؟

تمرینات هوازی می‌توانند به صورت hit هیت انجام می‌شوند و تاثیرات فوق العاده کالری سوزی رو بدن دارند و همچنین استقامت بدن را بسیار بالا میبرند. تمرینات هوازی با بالا بردن سوخت و ساز و سوزاندن قند، کالری سوزی و کاهش وزن فوق العاده‌ای را برای شما خواهند داشت. ورزش‌های هوازی را می‌توان هم با تمرینات ایروبیک انجام داد یا با دستگاه‌های ورزشی هوازی. حالا شاید این سوال برای شما پیش آید که این دستگاه‌های ورزشی هوازی چه هستند؟

دستگاه‌هایی که برای ورزش هوازی استفاده می‌شوند

دستگاه‌های ورزشی هوازی همان وسایل باشگاهی هستند که در باشگاه‌ها و حتی خانه‌ها مورد استفاده برای گرم کردن و تمریناتی که ضربان قلب را بالا ببرد مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل موارد زیر می‌باشند:

دستگاه‌های تردمیل: انواع تردمیل‌ها یکی از مهمترین وسایلی هستند که در هر محیط ورزشی وجود دارند.

تردمیل‌ها به سه دسته: تردمیل‌های خانگی، تردمیل‌های باشگاهی و تردمیل‌های بدون موتور تقسیم می‌شوند؛ که طبق اسم آن‌ها کارای هایشان نیز مشخص می‌باشد.

این دستگاه‌های ورزشی کمک حال بسیاری از افرادی که شرایط باشگاه رفتن و یا محیط‌های ورزشی را ندارند شده است، به صورتی که شما می‌توانید با خرید تردمیل خانگی و چند وسیله باشگاهی و بدنسازی دیگر هم شده یک باشگاه خانگی داشته باشید.

دوچرخه ثابت‌ها و چرخ‌های اسپینینگ: انواع دوچرخه ثابت‌ها نیز جزو مهمترین دستگاه‌های هوازی و باشگاهی هستند که در هر باشگاهی حتما وجود دارند. دوچرخه ثابت‌ها نیز به دسته‌های دوچرخه ثابت خانگی، دوچرخه ثابت باشگاهی و دوچرخه ثابت‌های اسپینینگ تقسیم بندی و میشوند که به منظور تمرینات هوازی و چه به منظور تمرینات بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرخ ثابت‌ها تاثیر مستقیمی روی پایین تنه و ران‌ها می‌گذارند که به منظور لاغری، فرم دهی و عضله سازی مورد استفاده عموم ورزشکاران چه با هدف لاغری و چه با هدف عضله سازی قرار می‌گیرد.

دستگاه‌های الپتیکال یا اسکی فضایی: اسکی فضایی‌ها نیز دستگاه‌های ورزشی هوازی می‌باشند که بعد از تردمیل‌ها چه تردمیل‌های خانگی و باشگاه و مکانیکی و دوچرخه ثابت‌ها از ملزمات هر مکان ورزشی هستند. برای استفاده از الپتیکال‌ها می‌بایست زانو‌های سالمی داشته باشید چرا که فشار مستقیم روی زانو‌های شما بوده و باعث فرم دهی قسمت پایین تنه و بعد بالا تنه می‌شود.

تا این جای مطلب درمورد تمرینات هوازی و تاثیر آن روی لاغری و فرم دهی بدن گفتیم و در ادامه نیز شما را با ورزش بدنسازی و فواید آن صحبت میکنیم.

بدنسازی چه نوع ورزشی است؟

تمرینات بدن‌سازی، پرورش اندام یا زیبایی‌اندام به انگلیسی: Bodybuilding تمرینات یا ورزشی هستند که در آن فرد بدن‌ساز و ورزشکار تمرینات متفاوت و مختلف قدرتی و استقامتی که تاثیر مستقیمی روی عضلات دارند را انجام می‌دهد و با رعایت رژیم و اصول تغذیه‌ای بدنسازی بدنی حجیم، کات شده و متناسب را برای خود می‌سازد.

۶ مزیت تمرینات و رشته بدنسازی

۱. باعث بالا بردن قدرت و ایمنی بدن می‌شود.
۲. تمرینات بدنسازی باعث بهبود سلامتی می‌شود.
۳. بدنسازی نظم و انضباط شخصی را بالا می‌برد.
۴. بدنسازی باعث افزایش تراکم استخوان‌ها می‌شود.
۵. با بدنسازی می‌توانید اندامی عضله‌ای و بدون چربی برای خود بسازید.
۶. این ورزش باعث افزایش روحیه و سلامت قلب می‌شود.

حال که به طور مفصل در مورد هر دو رشته ورزشی صحبت کردیم، کدام بهتر است؟ کدام ورزش را انجام دهم؟ بدنسازی را انتخاب کنم یا ورزش هوازی؟

همانطور که تا اینجا صحبت کردیم در تمرینات بدنسازی عضلات بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرند و تمرینات هوازی چربی‌ها و کل بدن در بدنسازی ابتدا بدن سعی می‌کند چربی‌ها را بسوزاند، با تمرینات بدنسازی شما می‌توانید عضلات قسمتی از بدن را هدف قرار دهید و روی عضلات آن قسمت کار کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

بدنسازی هم چربی سوزی و هم عضله سازی را انجام می‌دهد و بیشتر تمرکز آن عضله سازی می‌باشد و اگر شما میخواهید در کنار کاهش وزن و چربی‌های خود، عضله سازی نیز داشته باشد بهتر است که بدنسازی را انتخاب نمایید.

در صورتی که ورزش هوازی به کاهش چربی کل بدن منجر می‌شود و بیشتر ورزشکاران ابتدا با تمرینات هوازی چربی کل بدنشان را به پایین‌ترین حد ممکن می‌رسانند و بعد با تمرینات بدنسازی کمک به رشد و تقویت عضلات بدن خود کرده و فرم ورزشی که می‌خواهند به بدن خود می‌دهند.

خوبه که بدانید اگر تمرینات بدنسازی مرتب و اصولی انجام بگیرد، چربی‌سوزی نسبتا خوبی خواهد داشت و در صورتیکه بدنساز هر روز تمرینات بدنسازی انجام دهد می‌تواند از آن برای لاغری هم استفاده کند. چرا که در بدنسازی چربی سوزی و تقویت عضله و عضله سازی همزمان اتفاق می‌افتد.

پس باید بدانید که هدف تمرینی شما برای انتخاب رشته و سبک ورزشی بسیار مهم است. البته گاهی شرایط نیز در انتخاب شما بسیار ماثر است، مثلا چنانچه شما می‌خواهید که در خانه نیز ورزش کنید و نمی‌توانید به باشگاه بروید، یا از سلامت جسمی مناسب برای تمرینات با وزنه برخوردار نیستید و یا و تمرینات ورزشی شما به صورتی باشد که نیاز تجهیزات ضروری نباشد بهتر است ایروبیک را انتخاب کنید.

شما می‌توانید با خرید هریک از دستگاه‌های ورزشی که قبل‌تر گفتیم از قبیل تردمیل، دوچرخه‌های ثابت و اسکی فضای و الپتیکال، یک باشگاه خانگی داشته و تمرینات ورزشی خود را به راحتی در خانه با این وسایل انجام بدهید.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید