۳۰ میلیارد تومان؛ قیمت یک گیتار شکسته!

۳۰ میلیارد تومان؛ قیمت یک گیتار شکسته!

یک گیتار شکسته که متعلق به کرت کوبین رهبر گروه نیروانا بود، در یک حراجی به قیمتی نزدیک به ۶۰۰ هزار دلار فروخته شد؛ چیزی بیش از تخمین قیمت اولیه!

کد خبر : ۱۳۳۹۸۹
بازدید : ۷۴۱

فرادید| این گیتار توسط کرت کوبین، خواننده گروه نیروانا روی صحنه شکسته شد. این فندر استراتوکستر مشکی که حین اجرای زنده شکسته شده بود، تعمیر شده اما دیگر قابل نواختن نیست. 

به گزارش فرادید، قیمت فروش این ساز که توسط هر سه عضو نیروانا در دوران به شهرت رسیدن‌شان امضا شد، از تخمین اولیه‌ی خانه‌ی حراج ۶۰ هزار دلار فراتر رفت. خانه حراج قیمت بالای فروش را پیش‌بینی کرده بود، اما با این حال از قیمت نهایی شگفت زده شد. 

در این حراجی که که هم‌اکنون در حال برپایی است، یادگاری‌های دیگری از هنرمندان شاخصی مانند ادی ون هالن، الویس پریسلی و فردی مرکوری نیز به نمایش گذاشته شده است. 

Untitled 1

(پیت تاون‌سِند، جو استرامر و کرت کوبین در حال شکستن آلات موسیقی)

کودی فردریک از خانه حراج ژولین، اوایل این ماه به آسیب مشهود روی گیتار ناشی از اجرای تهاجمی کوبین در صحنه اشاره کرد. کوبین به اجراهای پرشور و خشنی که داشت معروف بود و تماشاگران خشم او را احساس می‌کردند. این گیتار شکسته که نمادی از دوران پرتلاطم و اثرگذار موسیقی کوبین است دارای ارزش تاریخی قابل توجهی است. 

Untitled2

نیروانا با کوبین به‌عنوان ترانه‌سرا در سال ۱۹۹۱، آهنگ‌های شاخصی مانند «Come As You Are»، «Lithium» و «Smells Like Teen Spirit» را ساخت. ترانه آخر تبدیل به سرود نسلی از جوانان ناراضی شد. کوبین در طول زندگی خود با اعتیاد به مواد مخدر و افسردگی مبارزه کرد و با همسرش کورتنی لاو رابطه پرآشوبی داشت. کوبین در آوریل ۱۹۹۴ جانش را در اثر استفاده هم‌زمان الکل و دارو از دست داد. 

kurt-cobain-nov-1993-u-billboard-1548

فروش استثنایی گیتار شکسته‌ی کوبین، تاکیدی است بر جذابیت و ارزش ماندگار یادگاری‌های راک، همینطور تأثیر عمیق کوبین و نیروانا بر دنیای موسیقی. این گیتار شکسته گواه میراث هنرمندی است که احساسات و ناامیدی‌هایش را از طریق موسیقی و حضور در صحنه بیان می‌کرد.

مترجم: زهرا ذوالقدر 

۲
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید