فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی

شکلات تلخ از فواید و خواص فراوانی برای سلامتی و زیبایی برخوردار است و این در حالی می باشد که مصرف زیاد آن هم می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

کد خبر : ۱۶۲۲۴۹
بازدید : ۵۵

شکلات تلخ تعدادی از مزایای شگفت انگیز مانند کاهش  فشار خون ، مبارزه با  استرس  اکسیداتیو، بهبود  سلامت قلب ، جلوگیری از سرطان، تنظیم سطح کلسترول، بهبود توانایی شناخت و بسیاری موارد دیگر را به همراه دارد؛ غنی از آنتی اکسیدان است که باعث  مراقبت از مو  و پوست می شود.

شکلات تلخ چیست؟ از چه ترکیباتی تشکیل شده است؟

شکلات تلخ ( Dark chocolate )، که به نام شکلات سیاه نیز شناخته می شود، از کره کاکائو به جای کره ی شیری ساخته شده است.

حاوی سطح بالایی از کاکائو است، حدود 60 تا 99 درصد. کاکائو حاوی آنتی اکسیدان های فنولی بیشتری نسبت به اکثر غذاها است و محتوای کاکائو در این  شکلات  ها پر از آنتی اکسیدان است.

هر چه میزان  کاکائو  در یک شکلات بیشتر باشد، غنی تر و کمی تلخ‌تر خواهد شد. طعم خشک و نیمه شیرین این شکلات برای عدم وجود جامدات شیر در آن است در عوض حاوی وانیل و برخی از امولسیفایر های دیگر است.

حقایقی در مورد ترکیبات مغذی شکلات تلخ

 • شکلات غنی از آنتی اکسیدان ها است، مانند پلی فنل ها و فلاونوئیدها.
 • کالری، قند و محتوای چربی اش بستگی به نوع شکلات تلخی دارد که انتخاب می کنید.
 • یک منبع غنی از مواد معدنی مانند منگنز،  منیزیم ، آهن و مس است.
 • سایر ترکیبات مغذی موجود در شکلات، فسفر،  پتاسیم ،  ویتامین K ، B12 و A سلنیوم و کلسیم هستند.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

 

مزایای سلامتی و  خواص شکلات تلخ

غنی از آنتی اکسیدان ها

شکلات تلخ یک آنتی اکسیدان قوی است. این آنتی اکسیدان ها، رادیکال های آزاد و دیگر مولکول های خطرناک را که ممکن است خطرات بالقوه برای سلامتی را ایجاد کنند و باعث بیماری هایی مثل سرطان،  پیری زودرس  و بیماری های قلبی می شوند را نابود می کنند.

شکلات تلخ برای بهبود سلامت قلب

با داشتن 65% کاکائو غنی شده از پلی فنول در شکلات تلخ و دیگر آنتی اکسیدان ها مانند کاتچین ها و پلی فنل ها، می توانند به کاهش فشار خون و خطر بیماری های قلبی کمک کنند.مصرف این شکلات انعطاف پذیری شریان ها را حفظ می کند که از خطر حملات قلبی و  سکته مغزی  جلوگیری می کند. حتی مصرف کم این شکلات سلامت قلب و عروق را افزایش می دهد.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

کاهش فشار خون از خواص شکلات تلخ

شکلات تلخ غنی از مواد معدنی مانند منیزیم و مس است؛ این مواد معدنی در تنظیم فشار خون طبیعی و سپس حفظ  ضربان قلب  مفید است.

شکلات تلخ برای مبارزه با رادیکال های آزاد

این شکلات حاوی بیشترین مقدار فلاونوئیدها و پلی فنول ها، حتی بیشتر از شراب و چای است. به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند و مواد سمی زیست محیطی را از بدن انسان خارج می کند.

شکلات تلخ برای جلوگیری از سرطان

ترکیبات فلاونوئیدها و آنتی اکسیدانی موجود در شکلات تلخ نیز توانایی های پیشگیرانه سرطانی دارند؛ اما تحقیقات بیشتری در این زمینه ادامه دارند.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

اندورفین ها را آزاد می کند و خلق و خو را بهبود می بخشد

خوردن یک تکه شکلات خوشمزه احتمالا می تواند سطح استرس را کاهش دهد، با تحریک تولید اندورفین (Endorphins) که موجب احساس خوشحالی می شود، کمک می کند. علاوه بر این، شکلات های تلخ مختلف حاوی محرک هایی نظیر تئوبرومین و  کافئین  هستند که محرک اصلی در کاهش  افسردگی  هستند.

کاهش سطح کلسترول از خواص شکلات تلخ

شکلات تلخ میزان کلسترول LDL (کلسترول بد) را در بدن انسان 10 تا 12 درصد کاهش می دهد. تحقیقات همچنین نشان می دهند که کاکائو، که یک عنصر کلیدی این شکلات ها است، ممکن است به  افزایش کلسترول  HDL (خوب) و به سرکوب LDL اکسید شده کمک کند. LDL اکسید شده می تواند به بافت های اطراف واکنش نشان دهد و احتمال  حمله قلبی  را افزایش دهد.

تقویت شناخت از خواص شکلات

شکلات تلخ یکی از بهترین خوراکی ها برای بهبود عملکرد مغز است که مسئول تمرکز و حافظه است؛ محتوای فلاونول و محتوای پلی فنول کاکائو در پیشگیری از خطر سکته مغزی و  زوال عقل  در میان سالمندان و جوانان کمک می کند. استفاده از شکلات 70%، هیپرپلازی مغز را بهتر می کند، که توانایی انطباق برای آموزش و یادگیری مهارت های جدید است.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

شکلات تلخ برای تقویت ایمنی

دو نوع از فلاونوئیدها موجود در شکلات عمدتا کتچین (Catechin) و اپی کاتچین (Epicatechin_gallate) هستند؛ شکلات تلخ دارای سطح زیادی از کاتچین ها است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن انسان می شود و احتمالا مانع از بیماری های مزمن می شود.

درمان  کم خونی  از خواص شکلات تلخ است

ترکیبات فلاونوئیدی در درمان بیماران کم خون و همچنین افرادی که عادات رژیم غذایی ضعیفی دارند، مفید است.

کاهش  قند خون  از خواص شکلات تلخ

شکلات تلخ نشان داده است که قند خون ناشتا را در میان بیماران دیابتی کاهش می دهد. پلی فنل های کاکائو همچنین در تقویت مقاومت به انسولین کمک می کنند و به عنوان یک وازودیلاتور در میان بیماران دیابتی عمل می کنند.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ

سطح سروتونین در این شکلات می تواند به عنوان یک ضد افسردگی مؤثر عمل کند. شکلات تلخ حاوی سروتونین است که دارای ویژگی های تقریبا یکسان ضد افسردگی می باشد.

شکلات تلخ برای جلوگیری از سکته مغزی

خوردن شکلات تلخ نه تنها بدن را آرام می کند، بلکه عروق خونی را انعطاف‌پذیر تر نیز می کند. همچنین عملکرد سلول های اندوتلیالی که سلول های خونی را تشکیل می دهند را افزایش می دهد. همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بی شماری را کاهش می دهد و از سکته مغزی جلوگیری می کند.

شکلات تلخ برای مراقبت از پوست

ترکیبات بیولوژیکی و فلاونول این شکلات همچنین در افزایش هیدراتاسیون پوست، به جلوگیری از آسیب خورشیدی و بهبود جریان خون به پوست کمک می کند.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

شکلات تلخ برای مراقبت از مو

با داشتن خواص ضد التهابی شگفت انگیز و افزایش جریان خون به مو، این شکلات می تواند  رشد مو  را تقویت کند و از عفونت پوست سر و  ریزش مو  جلوگیری کند.

افزایش استقامت از خواص شکلات تلخ

با افزایش میزان متابولیسم بدن، شکلات تلخ کمک می کند تا سطح انرژی شما افزایش یابد و در نتیجه باعث استقامت می شود.

شکلات تلخ برای  تقویت بینایی

با بهبود دادن جریان خون بهتر به مغز، شکلات تلخ نیز در بهبود دید مؤثر است.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

شکلات تلخ برای کاهش التهاب

شکلات تیره دارای خواص ضد التهابی شگفت انگیزی است و بنابراین به کاهش التهاب در بافت های روده و قلب کمک می کند.

شکلات تلخ مفید در  دوران بارداری

شکلات تلخ برای زنانی که باردار هستند مفید است، زیرا در پیشگیری از مشکلاتی مانند پره اکلامپسی ( Pre-eclampsia ) کمک می کند، فشار روی عضلات را کاهش می دهد و به شما احساس آرامش می دهد و باعث افزایش ایمنی کلی بدن می شود.

درمان  سرفه  از خواص مصرف شکلات تلخ

حضور تئوباریم در شکلات تلخ، آن را به یک درمان مؤثر برای درمان سرفه و جلوگیری از علائم آسم تبدیل کرده است. بر خلاف سایر داروهای سرفه، تئوبرومین باعث  خواب آلودگی  نمی شود.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

شکلات تلخ آسم را کنترل می کند

شکلات تلخ نیز در درمان علائم آسم و سایر مسائل تنفسی به علت داشتن تئوباریم و متیلکسانتین مفید است.

کاهش وزن  از خواص شکلات تلخ

شکلات تلخ با کاهش جذب چربی در بدن، می تواند در درمان علائم چاقی کمک کند و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود. همچنین، خوردن یک تکه کوچک از این شکلات ممکن است به شما کمک کند که گرسنگی خود را از دست بدهید و به شما اجازه می دهد که رژیم کاهش وزن خود را حفظ کنید.

عوارض جانبی شکلات تلخ

اگر چه شکلات تلخ دارای مزایای سلامتی شگفت انگیزی است، اما مصرف بیش از حد از هر چیزی می تواند به داشتن عوارض جانبی منجر شود، حتی اگر آن یک خوراکی معجزه آسا باشد. برخی از عوارض جانبی عمده این شکلات عبارتند از:

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

کافئین بالا از مضرات شکلات تلخ

شکلات تلخ، کافئین بیشتری نسبت به سایر شکلات ها دارد. مصرف آن در مقادیر زیاد ممکن است موجب  اضطراب ، اسهال،  عصبانیت  و کم آبی شود.

کاکائو به میزان بالا

میزان کاکائوی بالا در این شکلات می تواند باعث بیماری های مختلفی، مانند:بیماری پوست،  یبوست  و  سردرد   میگرن  شود؛ همچنین می تواند باعث تهوع و گاز شود.

مضرات مصرف زیاد شکلات تلخ در  بارداری

مصرف زیاد این شکلات در زنان باردار به شدت ممنوع است، زیرا ممکن است باعث تحریک  زایمان زودرس ، سقط  جنین  و وزن کم هنگام تولد شود.

فواید و خواص شکلات تلخ + عوارض جانبی شکلات تلخ

سایر عوارض جانبی شکلات تلخ عبارتند از:

 • تپش قلب
 • سندرم روده تحریک پذیر (ibs)
 • پوکی استخوان
 • فشار خون بالا  (در صورت مصرف بیش از اندازه)
 • گلوکوم
 • اختلالات خونریزی

  منبع: نمناک
۲
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  تازه‌‌ترین عناوین
  پربازدید