فال حافظ امروز جمعه 18 اسفند ماه 1402

فال حافظ امروز جمعه 18 اسفند ماه 1402

همیشه در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما باقی مانده است. در ادامه فال حافظ مخصوص روز 18 اسفند ماه 1402 از نظر خوانندگان محترم می‌گذرد.

کد خبر : ۱۷۹۹۱۷
بازدید : ۴۵۳۳

فال گرفتن از آثار ادبی، از باور‌های کهن این مرز و بوم است. در گذر زمان ساکنان این خاک به ادیبانی که گمان می‌بردند بهره‌ای از کلام حق دارند رجوع می‌شد. با این حال، اما در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما باقی مانده است.

شراب لعل کش و روی مه جبینان بین

خلاف مذهب آنان جمال اینان بین

به زیر دلق ملمع کمند‌ها دارند

درازدستی این کوته آستینان بین

به خرمن دو جهان سر فرو نمی‌آرند

دماغ و کبر گدایان و خوشه چینان بین

بهای نیم کرشمه هزار جان طلبند

نیاز اهل دل و ناز نازنینان بین

حقوق صحبت ما را به باد داد و برفت

وفای صحبت یاران و همنشینان بین

اسیر عشق شدن چاره خلاص من است

ضمیر عاقبت اندیش پیش بینان بین

کدورت از دل حافظ ببرد صحبت دوست

صفای همت پاکان و پاکدینان بین

شرح لغت: مه جبین: به فتح میم و جیم ماه پیشانی و مقصود ماه رخسار و زیبا، صفت ترکیبی جانشین موصوف/ملمع: رنگارنگ

تفسیر عرفانی:

مقصود او از این شعر این است که، همواره در جهان دو دسته از آدمیان سیر می‌کنند. گروهی عاشقان حقیقی هستند که راه یافتن به سر منزل معشوق منتهی آرزویشان است و هیچ به عنایات کریمه در دنیا و عقبی ندارند، اما گروهی از واصلان به واصلان به غیر حق نیز وجود دارند که در جامه زرق و ریا جای گرفتهاند و به ظاهر دست از دنیا شسته‌اند، حال آن که در بند دنیا و ظواهر آن گرفتارند.

تعبیر غزل:

مادامی که این فکر را در ذهنت پرورش می‌دهی که فقط با دعا کردن و بر سر سجاده نشستن به آرزو‌ها و خواسته‌هایت می‌رسی، سخت در اشتباهی تا زمانی که همت و تلاش را سرلوحه‌ی کارهایت قرار ندهی، کاری از پیش نخواهی برد.

۵
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید