فواید ورزش شنا که از آن ها بی خبر بودید

فواید ورزش شنا که از آن ها بی خبر بودید

در ادامه می خواهیم ببینیم انجام ورزش شنا به طور منظم چه فوایدی دارد.

کد خبر : ۱۸۲۵۵۷
بازدید : ۴۸

شنا ورزشی مؤثر اما بی دردسر است که می تواند برای هر کسی مفید باشد. کارشناسان می گویند شنا کردن به مدت دست کم ۳۰ دقیقه یا انجام ۲۰ تا ۶۰ دور شنا (طی کردن طول استخر) می تواند سلامت کلی بدن را به میزان چشمگیری بهبود بخشد. شنای روزانه همچنین با فواید متعددی همراه است و هیچ عارضه ی جانبی منفی ندارد.

در ادامه می خواهیم ببینیم انجام ورزش شنا به طور منظم چه فوایدی دارد.

۱- کیفیت خواب تان ممکن است بهبود یابد

1-ab11ef5686bb60f79491065a7e

پژوهش ها نشان داده ورزش های هوازی کیفیت خواب را بهبود می بخشند و شنا نیز از این قاعده مستثنی نیست. بر اساس تحقیقات، تعریق در هنگام فعالیت فیزیکی می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد. ورزش شنا راهی عالی برای بهره مندی از فواید قلبی عروقی بدون تعریق زیاد است. با شنا کردن تمام بدن به آرامش می رسد، از جمله ضربان قلب، امری که به مغز کمک می کند سریع تر در خواب فرو رود.

۲- می تواند باعث افزایش هوش درکودکان شود

2-3be1a752d0bdf39b24db783aba

دانشمندان استرالیایی در پژوهشی بر روی ۷ هزار کودک زیر ۵ سال، به مقایسه ی کودکانی که به طور منظم شنا می کردند با کودکانی که این کار را انجام نمی دادند، پرداختند. این پژوهش نشان داد کودکانی که عادت به شنا داشتند از مهارت های حرکتی بهتری برخوردار بودند و در یادگیری زبان و ریاضی عملکرد سریع تری داشتند. این یافته ها نشان می دهد که آشنا کردن کودکان با ورزش شنا در سنین پایین هم کمک می کند مهارت بیشتری در شنا پیدا کنند و هم توانایی های شناختی آن ها را افزایش می دهد.

۳- ممکن است باعث افزایش ظرفیت ریه ها شود

3-f06bcb5d1c893c207560a7f69c

شنا یک ورزش قلبی عروقی عالی است، چرا که قلب را به پمپاژ اکسیژن به سمت عضلات برای تسهیل حرکت وامی دارد. با ادامه یافتن شنا، عضلات به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می کنند، امری که باعث می شود ضربان قلب بالا برود تا این نیاز محقق شود. به علاوه، در زمان شنا ریه ها تلاش بیشتری می کند تا بتواند اکسیژنی که بدن برای انجام این فعالیت نیاز دارد را تأمین کند، امری که به مرور باعث افزایش ظرفیت ریه ها می شود. برای برخورداری کامل از فواید شنا به داشتن استمرار و برنامه ای مدون در این ورزش نیاز است.

۴- می تواند از سرعت پیری بکاهد

4-b4c0a056969cb6ad8423cefe30

گرچه هیچ چیز نمی تواند به طور کامل روند پیری را معکوس کند، اما ورزش شنا از فواید زیادی در این خصوص برخوردار است. شنای منظم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند، سلامت قلبی عروقی را بهبود ببخشد، توده ی عضلانی را افزایش دهد، گردش خون و اکسیژن را بهبود ببخشد و حفظ تعادل را برای سالمندان راحت تر کند. به علاوه، شنای منظم ممکن است برای افراد مبتلا به دردهای مفصلی کمک کننده باشد.

۵- می تواند برای افراد مبتلا به آسم کمک کننده باشد

5-4077d2573c9e8c0a6e4ba15959

ورزش در هوای سرد یا خشک ممکن است برای افراد مبتلا به آسم دشوار باشد، چون می تواند باعث منقبض شدن نایژه های درون ریه ها شود، امری که تنفس را دشوار می کند. با این حال، شنا ورزشی سبک است که می تواند این مشکل را تسکین بخشد. محیط مرطوب استخرهای شنا به جبران شدن رطوبتی که در حین تنفس فعال از دست می رود، کمک می کند، امری که به افراد مبتلا به آسم کمک می کند بتوانند ورزش راحت تری داشته باشند.

۶- می تواند سطح کلی انرژی را افزایش دهد

6-1060e558fbb9717f85405d3926

همه از نقش فعالیت فیزیکی بر افزایش طول عمر و بهبود سطح انرژی آگاه هستیم. به ویژه ورزش شنا می تواند برای افرادی از هر سن و سطحی از آمادگی مفید باشد. ۳۰ دقیقه شنا، ۳ بار در هفته می تواند هم بدن و هم سلامت کلی را از فواید چشمگیری برخوردار کند. شنا همچنین سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، امری که کمک می کند بتوانید با کمترین زحمت، تناسب اندام خود را حفظ کنید.

۷- می تواند برای افراد دارای معلولیت و مبتلایان اِم‌اِس مفید باشد

7-dd63cb58adb0ca44555107f413

افراد درگیر با معلولیت های حرکتی اغلب گزینه های زیادی در بحث ورزش ندارند. با این حال، شنا می تواند انتخاب عالی ای برای آن ها باشد، چون این ورزش می تواند فشار وارده بر مفصل ها و عضلات را کاهش دهد و در عین حال، باعث تقویت آن ها شود. انجام ورزش شنا همچنین حسی از خودکفایی می بخشد که به فرد این امکان را می دهد که بدون اتکا به کمک دیگران ورزش کنند.

برای افراد مبتلا به اِم‌اِس هم شنا می تواند به کاهش درد کمک کند. پژوهشی نشان داد کسانی که به طور منظم ورزش می کردند کاهش درد قابل توجهی را تجربه کرده بود.

۸- می تواند توده ی عضلانی را افزایش دهد

8-f9da585315a7aee6805212827a

شنا شاید مانند وزنه برداری نباشد، اما ورزشی متعادل است که می تواند همه گروه های عضلانی بدن را بسته به نحوه ی شنا، درگیر کند. شنا می تواند با برداشتن فشار از روی مفصل ها و فراهم کردن یک فعالیت فیزیکی همه جانبه، به کاهش تنش عضلانی، آسیب ها و استرس متابولیک کمک کند.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید