(تصاویر) 5 تکه بهشت در جنوب ایران؛ این روستاهای بوشهر شبیه رویا هستند

(تصاویر) 5 تکه بهشت در جنوب ایران؛ این روستاهای بوشهر شبیه رویا هستند

اگر همه چراغ‌های بوشهر را خاموش و مردم را به سکوت دعوت کنیم، از هر ذره خاک و هر صخره و مولکول دریای آن صدایی تاریخی برمی‌خیزد، صدایی که ما را به یاد آواها، شعرها و آوازهای بوشهری می‌اندازد.

کد خبر : ۱۹۱۰۴۰
بازدید : ۵۹

می‌گویند بوشهر همان شهری بود که اردشیر بابکان در آن رهایی یافت، می‎گویند این شبه جزیره گرم از 5 هزار سال پیش تا کنون محلی امن و شهری بندری برای حکومت‌های متفاوت، از ساسانیان گرفته تا افشاریان بوده است.

اما، هنوز هم این شهر زنده است. اگر همه چراغ‌های بوشهر را خاموش و مردم را به سکوت دعوت کنیم، از هر ذره خاک و هر صخره و مولکول دریای آن صدایی تاریخی برمی‌خیزد، صدایی که ما را به یاد آواها، شعرها و آوازهای بوشهری می‌اندازد. پس اجازه دهید راهنماتو شما را با زیباتری روستاهای بوشهر آشنا کنید، روستاهایی که می‌توانند لحظاتی ناب و متفاوت را برای شما به ارمغان بیاورند.

114

1. روستای جاشک در بوشهر

اکثر ما در فضای مجازی، در تصاویر ناب از طبیعت بکر ایران زمین و در گفته‎ها و شنیده‌ها ممکن است نام جاشک را شنیده و عکس آن را دیده باشیم. روستای جاشک بوشهر قله‌ای نمکین با همین نام دارد که زیبایی آن خیره‌کننده و ناب است. در واقع هر آنچه پیرامون روستای جاشک در بوشهر می‌بینید عجیب به نظر می‌رسد.

در این روستا؛ آبشار، چشمه، غار، گنبد و نام‌های فراوانی می‌شنوید، اما وقتی آن‌ها را می‌بینید با انچه تصور می‌کردید متفاوت است. چرا؟ به این دلیل که آب این منطقه شور است، انقدر شور که همه چیز را عجیب کرده. اما، از متفاوت‌ترین جاذبه‌های طبیعی جاشک، دودکش جن‌های آن است که مرموز بودن آن ما را به دل خود می‌کشاند. بنابراین بهتر است در اولین فرصت مسیرتان را به سمت روستای جاشک در بوشهر کج کنید.

برای رفتن به روستای جاشک بوشهر باید به بخش کاکی و بخش بردخون و حدفاصل دو شهرستان دشتی و دیر سفر کنید.

115

2. روستای بنود در بوشهر

یکی از متفاوت‌ترین ساحل‌ها نه تنها در بوشهر بلکه در ایران در روستای بنود بوشهر دیده می‌شود. این روستا را از آن جهت می‌شناسند که ساحلی صخره‌ای و اعجاب انگیز دارد. درواقع، صخره‌ها تا نزدیکی دریا و گاهی در دل آن پیش رفته‌اند و این باعث شده که همه چیز کمی غیرمعمول به نظر برسد. نکته جذاب و رویایی درباره این روستا و ساحلش این است که پر است از غارهای زیبا. می‌توانید یکی از این غارهای را پیدا کنید و به وقت طلوع آفتاب به دریا خیره شوید. این یک تصویر زیبا و رویایی برای آرامش روح است.

برای رفتن به روستای بنود در بوشهر بهتر است به 35 کیلومتری عسلویه رفته سپس مسیرتان را تا روستای بنود از طریق تابلو راهنما یا نقشه ادامه دهید.

116

3. روستای سیراف در بوشهر

برخی فکر می‌کنند که فقط ماسوله روستایی پلکانی، عجیب و زیبا دارد، اما سراسر ایران پر است از روستاهای پلکانی که در برخی مواقع زیباتر از ماسوله هستند و در برخی موارد دیگر ویژگی‌هایی خاص دارند که آن را از بسیاری از روستاهای پلکانی متمایز می‌کند. به عنوان مثال روستای سیراف که به ماسوله جنوب معروف است چنین حالتی دارد. در بخشی از این روستای زیبا گورستان‌های صخره‌ای و پلکانی می‌بینیم که به شدت عجیب و زیبا هستند. این شهر باستانی، شهری بندری بوده و به ساحل نیز نزدیک است پس می‌تواند مقصدی مناسب برای سفر باشد.

برای رفتن به روستای سیراف در بوشهر باید به شهرستان کنگان، بندر سیراف بروید.

117

4. روستای شول در بوشهر

یکی از روستاهای زیبای استان بوشهر که مربوط به بخش دشتستان می‌شود، روستای شول است. دلیل اهمیت این روستا حضور آبشار شول در آن است. آبشاری کم ارتفاع اما عجیب. این آبشار کم ارتفاع به حوضچه‌ای زیبا یا بهتر است بگوییم دریاچه‌ای طبیعی می‌ریزد و اطراف آن پر است از گیاه‌های سبز رنگ و نخل‌های بلند و کوتاه که جذابیت اطراف آن را چندین برابر کرده است. از طرفی دیگر بافت این روستا و خانه‌های گلی‌اش ما را مسافر زمان‌های قدیم می‌کند.

برای رفتن به روستای شول در بوشهر باید به شهرستان دشتستان بروید.

118

5. روستای تنگ زرد بوشهر

یکی از زیباترین روستاهای بوشهر که وابسته به منطقه اهرم است روستای تنگ زرد است. این روستا و رودخانه‌ای با همین نام بعدتر به رودخانه اهرم می‌ریزد و آن را خروشان‌تر و منظره اطراف آن را بکر می‌کند.

برخی از خانه‌ها یا اقامت‌گاه‌های این روستا که در نخلستان‌هایی زیبا برپا شده‌اند با برگ درخت نخل و گل ساخته می‌شوند که زیبایی آن حد و حساب ندارد و تا حدودی باعث خنک ماندن فضای داخلی آن کلبه می‌شود. بعلاوه، در نزدیکی روستای تنگه زرد و در شهر اهرم، چشمه‌های آبگرمی وجود دارد که به سبب مجاورت در کوه‌های آتشفشانی به وجود آمده. این چشمه‌ها خاصیت درمانی دارند و برای کاربردی بودن، فضای مناسبی اطراف آن ایجاد شده است.

برای رفتن به روستای تنگ زرد در بوشهر باید به شهرستان تنگستان رفته سپس از نقشه راهنما کمک بگیرید یا از محلی‌ها راهنمایی بخواهید.

منبع: راهنماتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید