گول نوشابه‌های رژیمی را نخورید

گول نوشابه‌های رژیمی را نخورید

باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه‌های گازدار رژیمی تا 3 برابر افزایش می‌یابد.

کد خبر : ۵۸۸۸۴
بازدید : ۶۱۲۴
فرادید | در آغاز فصل گرما و افزایش نیاز بدن نوشیدنی‌های خنک یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی نوشابه است.این مایع گازدار خنک شیرین به خاطر طعم جذابی که دارد هم چاشنی کنار غذا محسوب می‌شود و هم برای رفع تشنگی به داد خیلی ها می‌رسد.از زمانی که نوع رژیمی و به اصطلاح بی قند آن راهی بازار شد طرفداران بیشتری پیدا کرد و در واقع کسانی که به خاطر قند و شیرینی نوشابه نمی‌خوردند حالا با خیال راحت نوشابه را سر می‌کشیدند.

اما باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه‌های گازدار رژیمی تا 3 برابر افزایش می‌یابد.دلیل آن این وجود ماده‌ای به نام "اسپارتام" در اغلب نوشابه‌های رژیمی است که برای شیرین شدن نوشابه به کار می‌رود.به گفته محققان
بعد از خوردن نوشابه چه اتفاقی در بدن می‌افتد
اتفاقی که در بدن با خوردن این نوشیدنی مضر می‌افتد بالا رفتن و کاهش ناگهانی قند خون و تولید انسولین بیشتر است که مهم‌ترین عامل ایجاد گرسنگی و میل بیشتر به غذاست. البته مثل همه خوراکی‌های مضر مصرف گاه‌به‌گاه نوشابه‌های رژیمی مشکلی ایجاد نمی‌کند اما مصرف مداوم باعث
تاثیر نوشابه بر روی دندان ها
شاید ندانید که یک دیگر از آثار مخرب نوشابه سوءتغذیه است. نوشیدنی نوشابه به طور مرتب نوعی اعتیاد ایجاد می‌کند.فردی که به خورد ن نوشابه معتاد می‌شود درواقع دچار کاهش اشتها و سوءتغذیه می‌شود. دقت کنید وقتی که شما در بطری یک نوشابه گازدار را باز می‌کنید حباب‌ها و گازهای موجود در آن به بیرون می‌پرند. این گاز به خاطر وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیب آن‌ها است که سبب اسیدی شدن نوشابه‌ها می‌شود. PH نوشابه‌های گازدار بین ۲.۵ تا ۳.۵ است که موجب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده می‌شود.

مشکل اساسی اینجا پیش می‌آید و این است که در کل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی است. اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه‌های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می‌شود. چراکه مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب پذیراست. وقتی سیستم گوارشی در معده به هم بریزد غذای مصرفی گوارش نیافته باقی می‌ماند و سبب سوءهاضمه و نفخ می‌شود. افرادی که از زخم معده و سوزش سرسینه رنج می‌پرند باید از مصرف نوشابه‌های گازدار به شدت دوری کنند.

از دیگر نشانه‌هایی که به شما می‌گوید نوشابه چقدر ضرر دارد این است که این نوشیدنی‌های پرخطر را می‌توانید برای کارهای دیگری هم استفاده کنید. مثلاً اسیدسیتریک موجود در نوشابه، لکه‌های ظروف چینی را از بین می‌برد. پاک کردن آثار زنگ‌زدگی روی قشر کرومیومی سپر اتومبیل از دیگر کارهایی است که با نوشابه می‌توانید انجام دهید.فقط کافی است یک آلومینیم فویل را مچاله کرده و به نوشابه آغشته کنید روی سپر بمالید. برای تمیز کردن زنگ‌‌زدگی از زوایای باطری ماشین هم نوشابه انتخاب خوبی است.
گول نوشابه‌های رژیمی را نخورید
نوشابه بدون کالری را انتخاب کنید
یک بطری نوشابه را روی زوایای باطری بریزید تا زنگ‌زدگی‌ها و فرسودگی‌ها را جوشانده و بیرون بریزد.به طور کلی نوشابه برای رفع هر نوع زنگ‌زدگی خوب عمل می‌کند .یک پارچه را در نوشابه آغشته کرده و چند دقیقه روی پیچ و مهره بمالید تا آثار زنگ‌زدگی کاملاً پاک شود. یک بطری نوشابه را روی لباس‌های چرب ریخته و مقداری پاک‌کننده هم به آن اضافه کرده و آن را بشورید،نوشابه لکه‌های چربی را هم پاک می‌کند.نوشابه حتی گرد و غبار روی شیشه‌های ماشین را هم از بین می‌برد. بیشتر بخوانید: آب گازدار مفید است یا مضر؟
با توجه به این حجم از ضررهایی که نوشابه دارد در یک آزمایش نتیجه جالبی ارائه شد. محققان دریافتند که نوشابه‌های گازدار بر تقویت حافظه اثر می‌گذارد. نوشیدنی‌های گازدار، که همیشه خوردن آن‌ها مضر است می‌توانید موجب تقویت حافظه شوند!
در دانشگاه کلدونیان گلاسگو عصب شناسان به نتایجی در این زمینه رسیدند که می‌گفت مصرف مقداری نوشیدنی غیرالکلی معادل دو قوطی نوشیدنی گازدار روشی برای تقویت و نگهداری حافظه است. این نوشیدنی‌ها می‌توانید با زوال عقل در افراد سالخورده مبارزه کنند.

یک مدرس روانشناسی که این تحقیقات را رهبری می‌کرد گفته بود: افرادی که برای امتحانات خود درس می‌خوانند می‌توانند با افزودن قند به رژیم روزانه خود، موفق‌تر باشند. این محقق با استفاده از مجموعه‌ای از آزمایش‌های حافظه و روش‌های تصویربرداری از مغز، عکس‌العمل‌های داوطلبان را قبل و بعد از نوشیدن یک نوشیدنی شیرین ارزیابی کرد. نتیجه اینکه آن‌ها موفق شده‌اند ۱۷% بیشتر از قبل چیزهایی را به خاطربیاورند و از حافظه خود استفاده کنند.

از ۲۵ داوطلب شرکت کننده در این آزمون که در سنین ۱۸ تا ۵۲ سال بودند، خواسته شد که فهرستی از کلمات را به خاطر بسپارند. آن‌هایی که آب مخلوط با اسانس پرتقال و ۲۵ گرم شکر(تقریباً معادل مقدار موجود در یک قوطی کوکاکولا) نوشیده بودند، ۱۱% بیشتر از دیگران موفق به حفظ لغات شدند. اگر شرکت‌کنندگان دوبرابر این مقدار شکر مصرف کرده بودند، قادر بودند تا ۱۷% پیشرفت داشته باشند. آن‌ها همچنین توانستند یک‌هزارم ثانیه سریع‌تر از قبل، لغات را به یاد بیاورند.
۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید