این موارد عجیب گارانتی خودرو شما را باطل می‌کند!

این موارد عجیب گارانتی خودرو شما را باطل می‌کند!

امروزه ارائه گارانتی برای خودرو تولیدی از سوی خودروسازان به امری بدیهی تبدیل شده است و می‌توان گفت تقریباً تمامی شرکت‌های خودروساز جهانی از این امر پیروی می‌کنند.

کد خبر : ۱۸۴۹۶۹
بازدید : ۲۹

گارانتی خودرو جزو خدمات پس از فروش خودرو‌های صفر کیلومتر دسته‌بندی می‌شود. برخی گمان می‌کنند تمام ایرادات خودرو در زمان گارانتی بر عهده شرکت خودروساز است، اما چنین نیست و با انجام برخی تغییرات جزئی، احتمالاً گارانتی خودرو شما باطل شود.

امروزه ارائه گارانتی برای خودرو تولیدی از سوی خودروسازان به امری بدیهی تبدیل شده است و می‌توان گفت تقریباً تمامی شرکت‌های خودروساز جهانی از این امر پیروی می‌کنند.

گارانتی خودرو در جهان قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد و برای نخستین بار شرکت فورد در سال ۱۹۰۸ به منظور ادای احترام به حقوق مشتری و نشان دادن کیفیت خودروهای تولیدی، محصول فورد T را ۹ ماه گارانتی کرد. پس از آن به‌تدریج دیگر خودروسازان هم به بحث گارانتی خودرو ورود کردند و امروزه اغلب خودروسازان مطرح جهانی برای محصولات تولیدی خود خدمات پس از فروش گسترده‌ای ارائه می‌دهند.

در سال ۱۳۹۵ نمایندگان مجلس با هدف ساماندهی به وضعیت خدمات پس از فروش و ارتقای سطح کیفی خودروها در ایران، «قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو» را به تصویب رساندند. این قانون پس از انتشار دستورالعمل جامعی با عنوان «شرایط و ضوابط خدمات پس از فروش صنعت خودرو» از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) به عنوان نهاد نظارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نهایی شد.

پس از آن در سال ۱۴۰۲ دوره تضمین خودروسازها به دو سال یا ۴۰ هزار کیلومتر (هر کدام که زودتر فرا برسد) رسید و بخشنامه مربوط به «ابطال گارانتی در صورت مراجعه نکردن خودرو پس از پنج ماه به نمایندگی و کارکرد پایین» لغو شد.

دلایل عجیب‌وغریب ابطال گارانتی خودرو

برخی افراد گمان می‌کنند خودرویی که گارانتی داشته باشد به این معنی است که تمام هزینه‌ها و ایرادات فنی آن بر عهده شرکت سازنده خواهد بود، در حالی که چنین نیست و گارانتی خودرو در ایران قوانین و ضوابطی دارد. اما در ادامه به برخی از عجیب‌ترین دلایل ابطال گارانتی خودرو اشاره می‌شود که خریداران خودرو صفرکیلومتر باید از آن آگاه باشند.

تغییر اندازه رینگ و لاستیک

برخی از مشتریان پس از تحویل خودرو اقدام به افزایش اندازه رینگ یا لاستیک می‌کنند. این موضوع از نظر خودروساز می‌تواند جلوبندی خودرو را تحت فشار قرار دهد و در نتیجه خدمات گارانتی برای بخش جلوبندی خودرو باطل می‌شود.

نصب روکش صندلی

روکش صندلی برای آن دسته از خودروهایی که از ایربگ‌های جانبی بهره می‌برند یا تنظیم‌شان به صورت برقی است، می‌تواند گارانتی صندلی‌های خودرو را از کار بیندازد. چراکه بیشتر روکش صندلی‌های موجود در بازار فاقد استاندارد ایربگ هستند و امکان دارد از تنظیم راحت‌تر صندلی خودرو جلوگیری کنند.

کف‌پوش سه‌بعدی

نصب کف‌پوش یا زیرپایی سه‌بعدی یکی از عجیب‌ترین مواردی است که می‌تواند گارانتی سیستم گیربکس خودروهای دنده دستی را باطل کند. شرکت تولیدکننده بر این باور است، کف‌پوش‌های سه‌بعدی به دلیل ضخامت بالایی که دارند، مانع از گرفتن کامل پدال کلاچ می‌شوند و همین موضوع می‌تواند باعث خرابی گیربکس شود.

نصب برچسب شیشه دودی

علاوه‌ بر اینکه استفاده از برچسب‌های شیشه دودی با درصد بالاتر روی خودرو غیرقانونی است، حتی منجر به ابطال گارانتی نیز می‌شود. شرکت خودروساز اعتقاد دارد تا زمانی که خودرو مشمول گارانتی است، استفاده از این برچسب‌ها می‌تواند گارانتی شیشه‌بالابرها و کلیدهای مربوط به آن را باطل کند.

منبع: روزگار خودرو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید