(ویدئو) ارابه های فرود بزرگ ترین هواپیمای ترابری ارتش آمریکا چگونه کار می کنند؟

(ویدئو) ارابه های فرود بزرگ ترین هواپیمای ترابری ارتش آمریکا چگونه کار می کنند؟

هواپیمای لاکهید گلکسی C5 با 75متر طول و پهنای بال 67 متر، دارای محفظه باری به عرض 5.5 متر، ارتفاع 4 متر، و 36 متر درازاست که امکان حمل تعداد زیادی پرسنل و تجهیزات، از جمله انواع هلیکوپتر، تانک و خودروهای زرهی را به آن می دهد.

کد خبر : ۱۹۰۳۰۱
بازدید : ۵۲۰

فرادید| هواپیمای لاکهید گلکسی C5 که اولین بار در سال 1970 معرفی شد، بیش از پنجاه سال است که بخشی جداناپذیر از ترابری هوایی ارتش امریکا بوده و بزرگترین هواپیمای ترابری امریکاست.

به گزارش فرادید و به نقل از ADMIRAL، این هواپیما با 75متر طول و پهنای بال 67 متر، دارای محفظه باری به عرض 5.5 متر، ارتفاع 4 متر، و 36 متر درازاست که  امکان حمل تعداد زیادی پرسنل و تجهیزات، از جمله انواع هلیکوپتر، تانک و خودروهای زرهی را به آن می دهد.

با این اوصاف، تعجبی ندارند که وزن خالی این هواپیمای عظیم الجثه، بیش از 190 تن باشد. و البته می تواند تا 230 تن سوخت و محموله را هم با خود حمل کند.

این ظرفیت شگفت انگیز، نیاز به ارابه های فرود بسیار ویژه و بادوامی دارد. در مجموع پنج ارابه فرود زیر بدنه C5 قرار  دارد. 4 تا از آنها در بخش عقب هواپیما قرار دارند، در حالی که یک پایه با چهار لاستیک هم زیر دماغه قرار گرفته است.

یکی از مواردی که سیستم ارابه فرود c5  را بسیار منحصر به فرد می کند این است که چهار پایه عقبی در حداکثر فاصله از مرکز بدنه قرار گرفته اند. این مسئله ، هنگام تیکاف و لندینگ ، بیشترین تعادل را برای بدنه، در پی داشته و این سیستم را قادر به تحمل فشار وزن زیاد هواپیما می کند.

هر یک از این چهار ارابه، دارای سه جفت چرخ است که در مجموع به هواپیما، 28 لاستیک، هر کدام به قطر 120 سانتیمتر می دهد. در هنگام باز شدن چرخ ها، پایه ها از طرفین بیرون آمده و سپس 90 درجه می چرخند تا لاستیک‌ها با بدنه در یک راستا قرار گیرند. این طراحی، قرار گیری پایه ها در حداکثر فاصله از خط وسط بدنه را امکان پذیر می کند. 

با دیدن ارابه فرود از نزدیک، می‌توان به نوآورانه بودن این سیستم پی برد. مهندسان طراح ، تلاش فراوانی برای پیدا کردن بهترین نقطه، برای قرارگیری هر یک از پایه ها داشته اند، تا بتوانند این هواپیمای فوق سنگین را، در وضعیتی پایدار، حفظ کنند. با این حال استقرار زاویه دار ارابه ها، یک سطح دشواری اضافی را به فرآیند اضافه می کند، زیرا مکانیسم های کنترلی، در هر پایه، باید دقیقا با زمانبندی خاصی عمل کنند.

 

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید