(تصاویر) چهره بازیگر نقش «عمار یاسر» سریال امام علی(ع) بعد 27 سال در هلند

(تصاویر) چهره بازیگر نقش «عمار یاسر» سریال امام علی(ع) بعد 27 سال در هلند

شناخته شده‌ترین بازی او در نقش امیرکبیر در سریال امیرکبیر به کارگردانی خودش است. در این مطلب بیوگرافی سعید نیک‌پور و تصاویر جدید وی را مشاهده کنید. با ما همراه باشید.

کد خبر : ۱۸۲۹۲۳
بازدید : ۱۷۳۴

بیوگرافی سعید نیک‌پور: وی زاده ۳۱ فروردین ۱۳۲۴در شهر ری تهران؛ بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون ایران است. بازی او در سریال امام علی و در نقش عمار یاسر در یاد و خاطرات مردم ماندگار شده است.

شناخته شده‌ترین بازی او در نقش امیرکبیر در سریال امیرکبیر به کارگردانی خودش است. در این مطلب بیوگرافی سعید نیک‌پور و تصاویر جدید وی را مشاهده کنید. با ما همراه باشید.

سریال امام علی(ع)

امام علی یک مجموعه تلویزیونی تاریخی است که به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری در صدا و سیما تهیه و ساخته شده‌است. این سریال محصول سال ۱۳۷۵–۱۳۷۰ است. از این مجموعه تلویزیونی نسخه سینمایی نیز تهیه شده‌است. داستان این سریال از اواخر دورهٔ خلافت عثمان بن عفان شروع و تا پنج سال انتهایی و دوران خلافت و زندگی علی بن ابی‌طالب (ع) می‌پردازد.

بیوگرافی سعید نیک‌پور

سعید نیک پور متولد ۲۲ دی ۱۳۲۴ در شهر ری، بازیگر است. فارغ التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای دراماتیک می باشد که با تئاتر کار خود را شروع کرد سپس وارد تلویزیون شد و با آثار تاریخی بسیار درخشید. خانه و زندگی او در کشور هلند می باشد.

بیوگرافی-سعید-نیک_پور

خانواده پدری سعید نیک‌پور

پدربزرگم دبیر فقه مدرسه مروی تهران بود و من و برادرم تنها نوه های او بودیم، پدرم به موسیقی علاقه داشت و ویولن می زد و مادرم خانه دار بود. قبل از ورود به بازیگری از علاقه ام به تئاتر با پدرم صحبت کردم که نه تنها ممانعتی نداشت بلکه تشویقم نیز کرد تا وارد هنرستان هنرپیشگی شدم.

دوستی با علی حاتمی

در هنرستان با علی خاتمی و هوشنگ مرادی کرمانی همکلاسی بودیم تا اینکه سال ۱۳۴۳ در ۱۹ سالگی با تاسیس دانشکده، من و علی کنکور دادیم و پذیرفته شدیم. ما اولین دانشجویان آن دانشگاه بودیم و افراد شناخته شده ای همچون محمدعلی کشاورز ،رکن الدین خسروی، ابراهیم فروزش، ابراهیم مکی و … نیز بودند.

تجربه بازیگری سعید نیک‌پور

اولین کار حرفه‌ای او در زمینهٔ تئاتر بازی در نمایشنامهٔ آنتیگون در سال ۱۳۴۳ بود. وی در فیلم‌های سینمایی نظیر سوته‌دلان، روز واقعه و سریال‌های تلویزیونی همچون سلطان صاحبقران، رعنا، امیرکبیر، در چشم باد و فیلم‌ها و سریال‌های دیگر بازی کرده‌است.

از دوران دانشجویی تئاتر را حرفه ای ادامه دادیم تا اینکه سربازی را سال ۱۳۵۱ تمام کردم، آن سال علی تصمیم داشت سریال سلطان صاحبقران را بسازد. در نهایت سال ۵۳ تصمیم خود را عملی کرد و من با نقش میرزا رضای کرمانی اولین بار جلوی دوربین رفتم. در سال ۱۳۵۶ هم با فیلم سوته دلان علی حاتمی بازی در سینما را تجربه کرد سپس در فیلم سایه های بلند باد ایفای نقش کرد.

سعید-نیک_پور2

شهرت سعید نیک‌پور با امیرکبیر

سال ۱۳۶۴ در قامت یک کارگردان سریال امیرکبیر را ساخت و خود در نقش امیرکبیر بازی کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت و از سریال های محبوب دهه شصت شد.

سعید-نیک_پور1

درخشان در همه کارها

سعید نیکپور سال ۶۹ با سریال رعنا باز هم درخشید. سپس سریال وزیر مختار سال ۱۳۷۰، سریال امام علی سال ۷۵ در نقش عمار یاسر، سال ۸۰ در پلیس جوان و سال ۸۶ با نقش ملک الشعرا بسیار موفق ظاهر شد.

بعدا در سریال در چشم باد و عمارت فرنگی سال ۸۸ هم بی نظیر بود و در سریال جنجالی معمای شاه سال ۹۴ نیز بخوبی از پس نقش دکتر احمدی وزیری برآمد.

عاشق تاریخ

علاقه ام به تاریخ اتفاقی نیست، از همان دوران کودکی به مسایل تاریخی علاقمند بودم تا اینکه دبیرستان معلم خوبی بنام محمد سلطانی گوینده اخبار رادیو ایران داشتیم که توسط ایشان با شکسیپر، اتللو، هملت، شاه لیز و مکبث آشنا شدم.

سعید-نیک_پور3

ازدواج و پسران در خارج

استاد سعید نیک‌پور در دهه شصت ازدواج کرد که ثمره این زندگی دو فرزند پسر می باشد، خانواده اش در سال ۱۳۷۲ برای زندگی به کشور هلند مهاجرت کردند. خود او نیز از سال ۷۵ تا ۸۰ ساکن این کشور بود تا اینکه حالا بصورت پروازی در رفت و آمد بین ایران و این کشور می باشد

خاطرم هست زمانی که علی حاتمی برای مداوای سرطان به لندن رفته بود من ساکن هلند بودم که باهم ارتباط تلفنی برقرار کردیم. علی با لحنی که پر از عشق به ایران بود گفت : اگر من اینجا آمدم مریضم، اما تو چرا اینجا آمدی تو که حالت خوب است ! و این آخرین دیالوگ بین ما بود.

سعید-نیک_پور-و-پسرش-1

سعید نیک‌پور و پسرش

علاقه به لیلا حاتمی

لیلا حاتمی مثل دختر خود می دانم، هر چند خودم ۲ پسر دارم اما لیلا عین دخترم است، در گذشته با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم. الان وقتی کارهای لیلا را در سینما می بینم از ته دل لذت می برد، او بازیگر فوق العاده ای در سینمای ایران می باشد.

کارهای سینمایی سعید نیک‌پور

سوته‌دلان -۱۳۵۶

سایه‌های بلند باد – ۱۳۵۷

روز واقعه – ۱۳۷۳

آخرین مرحله – ۱۳۷۴

مسافر ری – ۱۳۷۹

در نقش|داعی کبیر

وعده دیدار – ۱۳۸۲

شهر آشوب – ۱۳۸۴

خدا نزدیک است – ۱۳۸۵

زندگی خصوصی – ۱۳۹۰

پرسه در شهر لاجوردی – ۱۳۹۳

کارهای تلویزیونی سعید نیک‌پور

ایراندخت (مجموعه تلویزیونی) (۱۳۹۷، محمدرضا ورزی)

ستارخان (مجموعه تلویزیونی) (۱۳۹۶، محمدرضا ورزی)

سرزمین کهن (۱۳۸۷–۱۳۹۶، کمال تبریزی)

معمای شاه (۱۳۹۴، محمدرضا ورزی)

پرده‌نشین (۱۳۹۳، بهروز شعیبی)

نیلی‌تر از مهتاب (۱۳۹۳–۱۳۹۲، محسن یوسفی)

مرد نقره‌ای (۱۳۹۱، کاظم معصومی)

تله‌فیلم «قباله» (۱۳۹۰)

خانهٔ بی‌پرنده (۱۳۸۹، کاظم معصومی)

عمارت فرنگی (۱۳۸۸، محمدرضا ورزی) در نقش «محمدعلی فروغی»

در چشم باد (۱۳۸۸، مسعود جعفری جوزانی)

آینه‌های نشکن (۱۳۸۷)

تله‌فیلم «دهخدا» (۱۳۸۶)

شهریار (۱۳۸۶) در نقش «ملک الشعرا»

پرده عشق (۱۳۸۲)

معصومیت از دست رفته (داود میرباقری، ۱۳۸۲)

در نقش هانی بن عروه

آبی مثل دریا (۱۳۸۱ ابوالقاسم معارفی)

پلیس جوان (۱۳۸۰) در نقش «وثوق»

امام علی (۱۳۷۵) در نقش «عمار یاسر»

وزیر مختار (۱۳۷۰) کارگردان

رعنا (۱۳۶۷–۱۳۶۹)

امیرکبیر (۱۳۶۴) در نقش «امیرکبیر» و کارگردانی آن

شاه‌شکار (۱۳۶۲) نویسنده و کارگردان، بازی در نقش میرزا رضای کرمانی

سلطان صاحبقران (۱۳۵۴)

تئاتر

آنتیگون

منبع: گفتنی

۴
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید