(تصاویر) زندگی مارک کِر؛ از قهرمانی هنرهای رزمی ترکیبی تا غلبه بر اعتیاد

(تصاویر) زندگی مارک کِر؛ از قهرمانی هنرهای رزمی ترکیبی تا غلبه بر اعتیاد

مارک کِر در تولدو ایالت اوهایو آمریکا به دنیا آمد و در میان شش فرزند خانواده کوچکترین بود. او خیلی زود به کشتی علاقمند شد و در مدرسه کشتی را شروع کرد.

کد خبر : ۱۹۲۴۶۲
بازدید : ۴۹۸

مارک کِر (Mark Kerr) قهرمان سابق هنرهای رزمی ترکیبی است که در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود اوج و فرودهای شدیدی را شاهد بوده است؛ از حضور در بالاترین سطح MMA و قهرمانی تا مبارزه با اعتیاد شدید. حالا دواین جانسون معروف به «راک» قرار است در اولین نقش جدی خود در سینما، زندگی این مبارز را به تصویر بکشد.

سال‌های اولیه و رسیدن به شهرت

111_11zon (2)

مارک کِر در تولدو ایالت اوهایو آمریکا به دنیا آمد و در میان شش فرزند خانواده کوچکترین بود. او خیلی زود به کشتی علاقمند شد و در مدرسه کشتی را شروع کرد.

کِر با وجود داشتن پدری الکلی، می‌گوید که خانواده فوق‌العاده‌ای داشت و مادرش بود که او را به سمت موفقیت در ورزش سوق داد.

112_11zon (2)

مایک کِر و مادرش

113_11zon (3)

دوران ورزشی او با حضور در دانشگاه سیراکیوز نیویورک آغاز شد و در سال ۱۹۹۲، وقتی ۲۴ ساله بود توانست برنده مسابقات انجمن ملی ورزشی دانشگاهی ایالات متحده شود.

زمانی که به مرکز کشتی فاکس‌کچر، متعلق به جان دوپونتِ میلیونر، پیوست امید داشت تا به رویایش یعنی رفتن به المپیک برسد. اما چهار سال بعد، در سال ۱۹۹۶ همه چیز به طرز وحشتناکی خراب شد. دیو شولتز، دوست و کشتی‌گیر همکار کِر توسط دوپونت با شلیک گلوله به قتل رسید.

114_11zon (1)

115_11zon (1)

این تراژدی با تشخیص سرطان کُشنده مادر کِر و مصدومیت خودش همزمان شد که رویایش برای حضور در المپیک آتلانتا را به باد داد. مادر مارک تنها چند ماه بعد از تراژدی مرگ دیو شولتز درگذشت.

رفتن به MMA و موفقیت اولیه

116_11zon (1)

کِر که به پول نیاز داشت در سال ۱۹۹۷ به هنرهای رزمی ترکیبی روی آورد. ورزشی که در آن زمان بسیار خشن‌تر از امروز بود و کِر هم با سبک خشن خود خیلی زود به وحشی‌گری شهرت پیدا کرد.

شیوه مبارزه و غریزه حیوانی مارک کِر در مستند «ماشینِ درهم‌کوبنده» (لقب او)، محصول سال ۲۰۰۲ به تصویر کشیده شد. فلسفه بی‌رحمانه او برای مبارزه این بود: «قبل از اینکه به من صدمه بزند، من به او صدمه می‌زنم.»

117_11zon (3)

118_11zon (1)

این مسابقات آنقدر خشونت‌آمیز بود که سناتور جان مک‌کین نامش را «خروس‌بازی انسانی» گذاشت. او همراه با دیگر سیاستمداران ایالات متحده پخش مسابقات قهرمانی مبارزه نهایی یا همان یو‌اف‌سی از تلویزیون ایالات متحده را در سال ۱۹۹۶ ممنوع اعلام کردند.

در سال ۱۹۹۷ مارک دو بار متوالی عنوان سنگین وزن UFC را از آن خود کرد؛ پیروزی دومش تنها یک دقیقه بعد از آغاز مسابقه به دست آمد. اما محدودیت‌های مالی در تلویزیون آمریکا باعث شد تا مارک به دنبال دستمزد بیشتر راهی ژاپن شود.

119_11zon (1)

دوران حرفه‌ای کِر در MMA در ژاپن به اوج خود رسید، جایی که او برای هر مسابقه بیش از ۱۵۰ هزار پوند حقوق می‌گرفت.

او در ژاپن با برخی از سخت‌ترین رقبا روبه‌رو شد، از جمله مبارزه جنجالی با ایگور ووچانچین، مبارز سنگین وزن اوکراینی در سال ۱۹۹۹ که در آن ایگور بر خلاف قانون مسابقه هنگامی که مارک روی زمین بود با زانو به سرش ضربه زد و نتیجه مبارزه مساوی اعلام شد.

سقوط به دره اعتیاد

120_11zon (1)

با وجود اینکه استفاده از دستکش در MMA در سال ۱۹۹۷ اجباری شد و به دنبال آن در سال ۲۰۰۱ ممنوعیت ضربه زدن به ستون فقرات، گلو و کمر اعمال شد، اما این ورزش همچنان استخوان خرد می‌کرد.

اما مارک به جای آنکه به بدن در هم شکسته‌اش زمان بدهد تا بهبود پیدا کند، مسیر سریع‌تری را انتخاب کرد. او به مواد مخدر، استروئیدها و مسکن‌ها روی آورد و به شدت به این مواد وابسته شد.

121_11zon (1)

زمانی که متادون هم به ملغمه مواد مورد استفاده مارک اضافه شد اوضاع از قبل هم بدتر شد. تا جایی که در سال ۱۹۹۹ اوردوز کرد و در بیمارستان برای زنده ماندن می‌جنگید.

او همچنین نبردی طولانی با اعتیاد به الکل را از سر گذراند زیرا در زمان ترک مواد مخدر بیش از حد به آن روی آورده بود و درنتیجه به الکل هم وابسته شده بود.

درنهایت دوستانش او را تشویق کردند تا به کلینیک توانبخشی برود و حالا مدتی است که به گفته خودش از همه چیز دور است.

122_11zon (1)

داون استیپلز همسر اول مارک کِر

123_11zon (1)

مارک کِر و پسرش

سبک زندگی پرآشوب او بر رابطه با همسرش، داون استیپلز -که با یکدیگر یک پسر دارند- نیز فشار زیادی وارد کرد و او و مدل سابق پلی‌بوی در سال ۲۰۰۶ بعد از شش سال زندگی مشترک و درگیری‌های فیزیکی و لفظی متعدد از هم جدا شدند.

با وجود گذشته دشوارشان این دو دوستی‌شان را حفظ کرده‌اند و کِر اخیراً با فرنسی آلبردینگ، مشاور تناسب اندام ازدواج کرد.

124_11zon

فرنسی آلبردینگ همسر دوم مارک کِر

پنج شکست در پایان دوران حرفه‌ای‌اش او را متقاعد کرد تا در سال ۲۰۰۹ بازنشسته شود. پس از بازنشستگی، او برای پیدا کردن جایگاه خود به سختی تلاش کرد، در نهایت در یک نمایندگی خودرو تویوتا مشغول شد و بعداً یک شرکت تجهیزات بدنسازی را به راه انداخت.

«راک» در نقش مارک کِر بر پرده سینما

125_11zon

اینکه راک قرار است داستان زندگی مارک کِر را به روی پرده بزرگ بیاورد، در نوع خود جالب است زیرا آنها اولین بار در سال ۱۹۹۹ در باشگاهی در لس‌آنجلس با هم ملاقات کردند و هر دو همان‌جا تمرین می‌کردند.

«ماشین در‌هم‌کوبنده» جانسون را در اولین نقش جدی خود نشان خواهد داد و عمق کشمکش‌ها و پایداری‌های کِر را به تصویر خواهد کشید.

126_11zon

امیلی بلانت در نقش همسر سابق کِر و اولکساندر اوسیک، قهرمان بوکس سنگین وزن، نقش ایگور ووچانچین، یکی از رقبای کِر در MMA، را بازی خواهند کرد.

کِر به این فیلم خوشبین است و معتقد است که دواین جانسون عدالت را در به تصویر کشیدن ماجرای پر فراز و نشیب و در عین حال الهام‌بخش زندگی او ادا خواهد کرد.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید