سهام عدالت جدید برای ۱۰ میلیون نفر

سهام عدالت جدید برای ۱۰ میلیون نفر

در هفته اخیر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رئیس‌جمهور موافقت خود را با طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام کرده، گفته است: در فاز اول سهام عدالت به ۱۰ میلیون نفر از جاماندگان اختصاص می‌یابد.
کد خبر: ۱۰۰۱۵۰
بازدید : ۴۵۶۷
۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵

ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی به حدود ۱۲ میلیون تومان و ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی به حدود ۲۴ میلیون تومان رسیده که تنها ۶۰ درصد این مبلغ قابل فروش است. این ارقام درحالیست که در تابستان سال گذشته ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی تا ۲۲ میلیون تومان هم صعود کرده بود.

با این حال اکنون کاهش ارزش سهام عدالت تنها مساله آن نیست، عدم امکان نقد شدن آن هم مورد گلایه خیلی از صاحبان سهام عدالت است.

در همین حال به نظر می‌رسد دولت و مجلس به دنبال افزایش تعداد صاحبان سهام عدالت هستند.

در هفته اخیر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رئیس‌جمهور موافقت خود را با طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام کرده، گفته است: در فاز اول سهام عدالت به ۱۰ میلیون نفر از جاماندگان اختصاص می‌یابد.

محمدرضا پورابراهیمی به فارس توضیح داده است: سال گذشته طرحی در کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر اختصاص سهام عدالت به جاماندگان مطرح و تصویب شد که طرح وارد صحن مجلس هم شد، اما دولت قبلی به بهانه اینکه این طرح بار مالی دارد آن را قبول نکرد، در نتیجه بررسی آن در صحن مجلس متوقف شد.

اخیراً با رئیس‌جمهور مکاتبه شد که آقای رئیسی هم این نامه را به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع داد و موافقت کلی خود را با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام کرد که امیدواریم به زودی نظر وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس سه اولویت برای اختصاص سهام عدالت در نظر گرفته شد، اول کسانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند، دوم ایثارگران و سوم کارگران و بازنشستگان در اولویت قرار گرفتند، کسانی که زیرپوشش بهزیستی قرار دارند، اما سهام عدالت ندارند ۱٫۷ میلیون نفر برآورد می‌شوند، کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند و سهام عدالت ندارند ۲٫۳ میلیون نفر هستند، حدود دو میلیون نفر هم از ایثارگران بدون سهام عدالت، شناسایی شده و تعدادی نیز کارگر و بازنشسته از جمله کارگران ساختمانی هستند و در مجموع در فاز اول ۱۰ میلیون نفر هستند که واقعاً به سهام عدالت نیاز دارند، اما سهام عدالت ندارند که از این تعداد چهار میلیون نفر فقط زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند. البته کسانی که در ۶ دهک پایین درآمدی هستند تا ۲۰ میلیون نفر هم می‌رسند، اما در فاز اول افراد زیر پوشش، بازنشستگان، کارگران و ایثارگران ۱۰ میلیون نفر هستند که امیدواریم هر چه زودتر سهام عدالت به آن‌ها اختصاص یابد.

پورابراهیمی تأکید کرده است: موافقت دولت برای قبول بار مالی طرح جاماندگان سهام عدالت کافی است و نیازی به ارائه لایحه از سوی دولت ندارد.

منبع: تجارت نیوز

برچسب ها: سهام عدالت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه