علت به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام آرمان؛ تنبیه یا بخشش؟

علت به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام آرمان؛ تنبیه یا بخشش؟

«واقعا از پدر و مادر غزاله می‌خواهم که شانس دوباره‌ای برای زندگی‌کردن به من بدهند و من را ببخشند. بود و نبودم دست آنهاست». این ها بخشی از صحبت های آرمان عبدالعالی برای دلجویی و طلب بخشش از خانواده غزاله است، چراکه آرمان برای پنجمین بار تا پای چوبه دار رفته اما حکمش به تعویق افتاده است.
کد خبر: ۱۰۰۳۴۸
بازدید : ۵۱۳۳
۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸

فرادید| آرمان عبدالعالی، متهم به قتل غزاله شکوری، طی سه هفته گذشته چهار بار برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده.

برای پنجمین بار، روز‌های گذشته مجددا به سلول انفرادی برده شد و قرار شد که سحرگاه چهارشنبه ۱۲ آبان در زندان رجایی‌شهر اجرا شود، اما این بار هم اجرای حکم او به تعویق افتاد. اما آیا آرمان بخشیده شده یا این آخرین باری است که حکم او به تعویق می‌افتد.

به گزارش فرادید؛ صبح روز یکشنبه، نهم آبان ماه بود که آرمان عبدالعالی از بند ۲ زندان رجایی شهر کرج، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. از پدر و مادر او خواسته شده بود که دوشنبه برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند.

اما صبح امروز پدر آرمان از به تعویق افتادن حکم فرزندش خبر داده بود، اما دلیل آن را اعلام نکرده بود.

این درحالی است که وکیل آرمان و خود او چند علت برای این کار اعلام کرده اند.

علت به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام آرمان؛ تنبیه یا بخشش؟
حکم اعدام آرمان متوقف شد؟

ابتدا قرار بود که حکم اعدام آرمان عبدالعالی ۲۱ مهر اجرا شود، اما تا ۲۴ مهر به تعویق افتاد و اجرای این حکم در این روز هم بدون اعلام دلیل به تعویق افتاد.

سپس ۲۵ مهرماه مجددا به سلول انفرادی منتقل شد و قرار بود سه روز بعد قصاص شود، اما این بار هم حکم او متوقف شد.

در آن زمان خرمشاهی، وکیل مدافع آرمان عبدالعالی گفته بود که این تعویق اجرای حکم اختصاص به آرمان نداشته و حالت عمومی داشته و چند نفری که باید حکم اعدام برایشان اجرا می‌شد، اجرای حکم‌شان به تعویق افتاده است.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی، رئیس شورای حل اختلاف ۲۴ مهرماه، از تلاش شورای حل اختلاف برای کسب رضایت از خانواده غزاله خبر داده بود.  

حالا هم با متوقف شدن ناگهانی حکم اعدام آرمان، وکیل او مجددا در این باره سخنانی گفته است.

خرمشاهی گفته که هنوز مشخص نیست که دلیل به تعویق افتادن حکم درخواست ما از رئیس قوه قضاییه برای عدم اجرای حکم بوده و یا رضایت اولیای دم مقتول.

بااین حال گفت گویی از آرمان عبدالعالی توسط رسانه‌ها هم منتشر شده که علت این توقف را تنبیه خودش خوانده است.

او گفته است: «دلیل این که این پنج مرتبه حکم اجرا نشد را خودم هم نمی‌دانم. حرفی به من زده نشده است. شاید این تنبیه من به خاطر اشتباهی باشد که مرتکب شده‌ام. البته شاید در برابر کاری که من کرده‌ام تنبیه کمی باشد».

آرمان همچنین ضمن دلجویی از اولیای دم مقتول از آن‌ها خواسته تا از حقشان بگذرند و به او عمر دوباره‌ای بدهند.  

آرمان گفته است: «من حرفی برای دفاع‌کردن ندارم. هر تصمیمی که بگیرند حق دارند، اما از آن‌ها می‌خواهم از حق‌شان بگذرند. عمر دوباره‌ای به من بدهند. می‌دانم با اتفاقاتی که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی افتاد رنجیده‌اند. اما باید بدانند که این کار‌ها ربطی به من نداشته و من از هیچکدام از این حرف‌ها و نامه‌ها اطلاعی نداشتم» ..،

 اما گویا این دلجویی‌ها و حدس گمان‌هایی که درباره تنبیه شدن و رضایت زده شده، راه به جایی نبرده، چراکه مادر غزاله تصمیم نهایی خودش را اعلام کرده است.

ناهید شکوهی در این باره تاکید کرده که «قوه قضاییه یا دادستان به چه دلیل اجرای این حکم را به تعویق می‌اندازند؟ ما هنوز دلیل تعویق‌ها را نفهمیدیم. هر چقدر بیشتر اجرای حکم به تعویق بیافتد، ما برای اجرای حکم مصمم‌تر می‌شویم».

علت به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام آرمان؛ تنبیه یا بخشش؟
چرا حکم آرمان طی این ۸ سال اجرا نشده است؟

آرمان عبدالعالی در سال ۱۳۹۲ درحالی که ۱۷ سال داشت به جرم قتل غزاله شکوری بازداشت شد، اما قتل او را انکار می‌کرد؛ تااینکه سال ۹۴ به قتل او اعتراف و به قصاص محکوم شد.

دیوان عالی در بهمن ۱۳۹۸ مجددا با محاکمه آرمان موافقت کرد و حکم قبلی دوباره تایید شد. پس از جدی شدن حکم آرمان، تلاش‌ها برای جلب رضایت خانواده غزاله بیشتر شد.

تعداد زیادی از فعالان مدنی، هنرمندان و نهاد‌های حقوق بشری درخواست توقف اجرای حکم آرمان را مطرح کرده و از خانواده غزاله خواستند تا آرمان را ببخشند.

اما خانواده غزاله درخواست آن‌ها را رد کرده و از این افراد خواستند تا تصمیم گیری را به او و پدر غزاله بسپرند.

همچنین مادر غزاله یک بار گفته بود «اگر آرمان بگوید که جسد دخترش را کجا مخفی کرده، او را می‌بخشد.»

اما وکلای آرمان عبدالعالی گفته بودند که هنوز حیات و ممات غزاله مشخص نشده و در صورتی که آرمان اعدام شود و به فرض غزاله زنده باشد امکان بازگشت از مجازات اجرا شده برای آرمان وجود ندارد.

سخنان آن‌ها به این خاطر مطرح شده بود که چندباری تعدادی افراد ناشناس مدعی شده بودند غزاله را در چند شهر دیده اند. اما این ادعای آن‌ها هیچگاه ثابت نشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین